روزنامک: مصوّبه کنگره آمریکا برای مقابله با نفوذ ایران در آمریکای لاتین قانون شده است
11 دي 1397 - 1 ژانويه 2019

مصوّبه کنگره آمریکا برای مقابله با نفوذ ایران در آمریکای لاتین قانون شده است

باراک (بارَک) حسين اوباما، رئیس جمهوري وقت آمریکا 28 دسامبر 2012 مصوبه کنگره این کشور را که به گزارش رسانه ها، هدف اصلی از تدوین آن مقابله با نفوذ ایران در کشورهای آمریکای لاتین بوده است امضا کرد و قانون شد. جمهوری اسلامی ایران روابط خود با کشورهای آمریکای لاتین را گسترش و یک میدان بزرگ تهران به «سیمون بولیوار» نامگذاری و مجسمه این رهبر انقلاب آمریکای لاتین را در آنجا نصب کرده است. در سالهای اخیر تني چند از رهبران آمریکای لاتین و هرکدام نه یک بار بلکه چند بار از ایران دیدن کردند.
     مقامات دولت واشنگتن پیشتر نیز تاکید کرده بودند که فعالیت‌های جمهوری اسلامی ايران در کشورهای آمریکای لاتین را به دقت زیر نظر دارند. همزمان چند کشور در آمریکای لاتین برای نشان دادن صمیمت خود نسبت به ايران، ویزای ورود ایرانیان به این ممالک را لغو کردند. به نوبه خود، جمهوری اسلامی 17 مرکز فرهنگی تازه در آمریکای لاتین دایر کرد، همکاری های نفتی، صنعتی و بازرگانی ایران با کشورهای آمریکای لاتین گسترش یافت و ایران و ونزوئلا یک کاخانه مشترک مونتاژ اتومبیل در کاراکاس دایر کردند. ونزوئلا به اقتباس از سازمان بسیج در جمهوری اسلامی، برای خود یک گروه میلیشیا به وجود آورده است.
بازگشت به فهرست مطالب...   


روزنامک: استعمار انگلستان در آسيا، توطئه پس از توطئه علیه ایران، به مناسبت سالگرد آغاز آن
11 دي 1397 - 1 ژانويه 2019

استعمار انگلستان در آسيا، توطئه پس از توطئه علیه ایران، به مناسبت سالگرد آغاز آن

31 دسامبر سال 1600 ميلادي (و 12 سال پس از شکست آرمادای اسپانیا، دو سال بعد از نخستین دیدار دریایی هفت ساله انگلیسی ها از آبهای آسیا و هفت سال پیش از استقرار انگلیسی ها در آمریکای شمالی) دولت انگلستان در راستاي سياست استعماري اش در آسيا، فرمان ايجاد كمپاني هند شرقي The British East India Company را صادر كرد و مقرر داشت که همه بازرگانان، ماموران و دريانوردان انگليسي را كه قصد فعالیت در قاره آسيا و آبهاي آن داشته باشند اجبارا عضو اين كمپاني بايد باشند كه روزي سياه براي اين قاره و مردم آن بشمار مي رود.
     در آن زمان، نزديک به دو سال از ورود آنتوني و رابرت شرلي با 26 انگليسي ديگر به ايران مي گذشت كه موفق شده بودند خود را در دل شاه عباس یکم جاي دهند كه هدفش احياي امپراتوري ايران با عقب راندن پرتغاليها از خليج فارس، تحکيم مذهب شيعه و تضعيف هرچه بيشتر عثماني بود که خودرا خليفه مسلمان سُنّي اعلام کرده بود. شاه عباس براي رسيدن به هدف هايش نياز به دوستي با آن اروپاييانی را داشت که دشمن عثمانی و رقیب دریایی پرتغال بودند.
     جیمز لانکاستر James lancaster به عنوان مسئول محلی کمپانی هند شرقی در سال 1601 عازم شرق شد. ورود انگلیسی ها به آبهای آسیا (اصطلاحا راه دریایی اَدویه) باعث مرافعه پرتغالی ها و هلندی ها با آنان شد که قبلا وارد آسیا شده بودند. این مرافعه طولانی در سال 1824 به سازش این سه استعمارگر منجر شد و انگلیسی ها قبول کردند که وارد اندونزیِ هلندی ها و نیز مناطقی از هند که توسط پرتغالی ها تصاحب شده بود (گوا) نشوند و این دو استعمارگر نیز با استقرار انگلیسی در شرق هند، برنئوی شمالی و مالاکا موافقت کردند. جنگ تریاک با چین نیز از رویدادهایی است که عاملش کمپانی هند شرقی انگلستان بود که به آن کشور از هند تریاک صادر می کرد و منجر به شکست چینی ها و تصرف هنگ کنگ و دریافت امتیازهای متعدد از چین شد.
     277 سال پس از ايجاد كمپاني هند شرقي، و تصرف تدريجي شبه قاره هند توسط انگليسي ها، ملكه ويكتوريا، یکم ژانويه سال 1877 ميلادي خودرا پادشاه انگلستان و امپراتور (امپرسEmpress) هند اعلام کرد و این سمت در خاندان سلطنتی انگلستان تا سال 1947 باقی بود.
     بسياري از مسائل جاري مشرق زمين ناشي از استعمار انگلستان بر هند است كه به خاطر حفظ هند از تعرض ساير قدرت هاي اروپايي، از انجام هر توطئه اي در ايران، ایران خاوری (افغانستان) و همه خاورميانه، آسياي ميانه و آسياي جنوبي خودداري نورزيد.
بازگشت به فهرست مطالب...   


روزنامک: کريسمس و ارتباط آن با یَلدا ـ دی (روز ـ در زبان انگلیسی) یک واژه پارسی است
11 دي 1397 - 1 ژانويه 2019

کريسمس و ارتباط آن با یَلدا ـ دی (روز ـ در زبان انگلیسی) یک واژه پارسی است

طبق محاسبات «ديونيوس اگزيگوس» تقويم نويس، 25 دسامبر زادروز حضرت عيسي (ع) است كه در ناصره فلسطين چشم به جهان گشود. نخستين كريسمس (جشن ميلاد مسيح) در سال 337 ميلادي ـ آخرین سال حکومت کنستانتین بزرگ که این دین را از سال 313 در قلمرو روم مجاز (قانونی) کرده بود برگزار شد كه از سال 352 ميلادي (15 سال بعد) به صورت يك مراسم رسمي و هر ساله در آمده است و مهمترين عيد مذهبي مسيحيان است.
     طبق برخي محاسبات، مسيح سه سال پيش از مبدايي كه قرارداده شده است به دنيا آمده بود. برخی از مورّخان، این اختلاف زمانی را 2 تا 7 سال نوشته اند.
     احتمال داده شده است که انتخاب روز 25 دسامبر به این سبب بوده که رومیان از دیرزمان و به پیروی از آنان اروپاییان دیگر؛ به اقتباس از ایرانیان (برحسب سال) یکی از روزهای 20 تا 23 دسامبر را به عنوان پیروزی خورشید بر تاریکی (یَلدا) جشن می گرفتند. لوسیوس اورلیانوس (اورلیان) امپراتور روم (275 – 214) که به این مناسبت (یَلدا) عمارتی ساخته بود 25 دسامبر سال 274 میلادی این جشنگاه (عمارت) را گشود و «جشن خورشیدِ پیروز» از آن پس در 25 دسامبر تثبیت شد و مسیحیان بعدا خواستند که با یکی کردن دو مراسم، جشن هزاران ساله یَلدا (خورشیدِ پیروز) تداوم یابد. در روزهای 20 تا 23 هر سال در نیمکره شمالی، خورشید در وضعیتی نسبت به زمین قرار می گیرد که کوتاهترین روز و بلندترین شب به وجود می آید و از هزاران سال پیش، ایرانیان و به اقتباس از آنان رومیان، روز پس از شب طولانی سال را تولّد دوباره خورشید (دی روز) گفته اند و خورشید را «سول ـ اینویکتوس» به معنای خورشیدِ شکست ناپذیر. طبق تحقیق زبانشناسان، ازآنجاکه پارسی یک زبان هند ـ اروپایی است واژه «دی = روز» در زبان انگلیسی از دی ماه پارسیان گرفته شده است.
بازگشت به فهرست مطالب...   


روزنامک: پنجم ماه دی ـ روزی که زرتشت درگذشت، تنها پیامبری که از میان آرین ها برخاست
11 دي 1397 - 1 ژانويه 2019

پنجم ماه دی ـ روزی که زرتشت درگذشت، تنها پیامبری که از میان آرین ها برخاست

طبق نوشته ِ مورخان و محققان تاریخ دوران باستان و اسناد زرتشتیان، زرتشت (Zoroaster- Zarathustra- Zarathushtra Spitama-Ashu Zarathushtra- Zartusht) پنجم ماه دی در 77 سالگی درگذشت. Spitama نام پدر او بود. زرتشت که ششم فروردين به دنیا آمده بود، تنها پيامبري است که از ميان آرين ها برخاست و «کردار نيک، پندار نيک، و گفتار نيک» را ندا داد و ترويج کرد تا پیروان آموزش های او بویژه ايرانيان با اين منش پرورش يابند و بارآيند. زرتشت هيچگاه نگفت كه از جانب خدا (اَهورامَزدا) مأمور هدايت بشر شده است. زرتشت خود را يك آموزگار خوبي ها و برحذرداشتن بشر از گراييدن به بدي ها مي ناميد و مي گفت كه گريز از بدي ها و پليدي هاست كه در بشر ايجاد احساس شادي و نيكبختي مي كند و اين احساس تا ابديّت در او باقي مي مانَد.
     تا وفات زرتشت، تقریبا همه ایرانیان که غالبا میترائیست بودند به مَکتَب او گرویدند و آيين زرتشت در زمان ساسانيان، دين رسمی ايران اعلام شد و روحانيون زرتشتي در دستگاه حکومتي داراي منزلت ویژه شدند. آرین ها و ازجمله ایرانیان تنها مردم جهان باستان بودند که بُت پرست نبودند.
     اَوِستا ـ کتاب زرتشت ـ در عين حال از قديمي ترين نوشته هاي جهان و سند تمدنِ پيشرفته ايرانيان عهد باستان است. قطعات اوستا که در دوران هخامنشیان در کتابخانه های کاخهای سلطنتی نگهداری می شد به دست نظامیان اسکندر مقدونی نابود شدند. از آن پس این مطالب ـ از شعر و نثر در ذهن موبدان، از نسلی به نسل دیگر منتقل می شد. بلاش یکم شاه اشکانی ایران در نوروز 76 میلادی از موبدان که به دیدار او رفته بودند با تاکید خواست که تا سال بعد (سال 77 میلادی)، ششم فروردین ـ زادروز زرتشت ـ اوستا باید جمع آوری، تکمیل و به او داده شود زیرا که پیر شده و عُمری از او باقی نمانده و می خواهد که این کار در دوران وي انجام شده باشد. بلاش یکم ازسال 51 تا سال 78 میلادی سلطنت کرد. وی قبلا دستور جمع آوری آموزشهای زرتشت را در یک مجموعه داده بود.
     موبدان تا ششم فروردین سال 77 میلادی آنچه را که جمع آوری کرده بودند به صورت مَکتوب به بلاش دادند و گفتند که کار تکمیل مجموعه ادامه خواهد داشت. اوستا نزدیک به دو قرن بعد در دوران اردشیر پاپکان و به همّت «تنسر Tansar -Tonsar» روحانی ارشد وقت (موبدِ موبدان) تکمیل شد شامل348 فصل (بیش از میلیون کلمه) در 21 کتاب. در دوران شاپور دوم (ذوالاکتاف) چند قطعه گمشده قبلی بر آن اضافه شد و چون به پارسی باستان (زبان اوستایی) بود بعدا بر آن تفسیر و یک راهنما نوشته شد که زَند (زند اوستا) نامیده می شود. با هدف تسهیل رجوع به مطالب، خلاصه اوستا تحت عنوان «خُرده اَوِستا» تدوین شده است. شرح این تحولات (تاریخچه اوستا) در کتاب «دین کرد» آورده شده است. زرتشت در عین حال یک شاعر و فیلسوف بزرگ بود.
     زادروز زرتشت در دوران ساسانيان يک روز ملّي اعلام شد و بر ايام رسمي نوروز اضافه گرديد. 9 دهه پیش (سال 1922) شوراي عالي معارف (شوراي عالي فرهنگ ایران) به رياست دهخدا، زادروز زرتشت را بر تعطيلات مدارس ايران افزود كه بعدا دولت هم تعطيلات نوروزي ادارات را از سه روز به هفت روز افزايش داد زيرا كه روز هفتم فروردين ماه، از عهد باستان روزي خوش يُمن و ويژه امضاي قراردادها ـ بویژه عقدِ ازدواج، رسيدن به توافق ها و سازش و تحكيم همبستگي ها بوده است.
     بسیاری از اندیشمندان و شرق شناسان معاصر، آموزشهای اخلاقی زرتشت را راه حل مسائل بشر امروز به دست داده اند زیرا که همه این مسائل به علت زوال و انحطاط اخلاقیات به وجود آمده است. آموزش های زرتشت از قرن هفدهم میلادی مورد توجه خاص و تفسیر مورّخان، فلاسفه و جامعه شناسان بویژه اندیشمندان آلمانی بوده است که با افتخار از او یادکرده اند. طبق آمارهای منتشره، توجه به آموزش های زرتشت از نیمه دوم قرن 20 در گوشه و کنار جهان رو به افزایش بوده است. مهاجرت عرب به ایران در دو قرن پس از سقوط ساسانیان و سپس مهاجرت آلتائی ها و مغول ها به ایران، در اخلاقیات و منش ایرانیان تغییرات به وجود آورده است و به همچنین در روس ها. فسادی که اینک مشاهده می شود نتیجه همین تضعیف اخلاقیات است.
مجسمه سر و گردن سفالی زرتشت که در 2 ـ 3 قرن پیش از میلاد در ناحیه ای در تاجیکستان امروز ساخته شده و در دست است
مجسمه سر و گردن سفالی زرتشت که در 2 ـ 3 قرن پیش از میلاد در ناحیه ای در تاجیکستان امروز ساخته شده و در دست است
بازگشت به فهرست مطالب...   


روزنامک: «سوئه تونيوس» بُقراط تاريخنگاري كه تاريخنگاران و روزنامه نگاران جوان بايد به ادامه روش او تعهد بسپارند
28 آذر 1397 - 19 دسامبر 2018

«سوئه تونيوس» بُقراط تاريخنگاري كه تاريخنگاران و روزنامه نگاران جوان بايد به ادامه روش او تعهد بسپارند

17 دسامبر سال 121 ميلادي سوئه تونيوس Suetonius تاريخنگار مشهور روم باستان و مؤلف كتاب 12 جلدي «زندگاني سزارها» اين كتاب خود را به پايان رسانيد و تصميم گرفت كه پس از يك استراحت چند ماهه، به كارخود درباره ساير مقام هاي رومي با استفاده از آرشيو دولتي روم ادامه دهد كه هادريانوس (هادريان) امپراتور وقت چنين اجازه اي را به او نداد، زيرا سوئه تونيوس در كتاب خود مطالبي در باره رفتار خصوصي زن او نوشته بود. سوئه تونيوس قبلا دوست و مشاور هادريانوس بود و هنگامي كه مورد اعتراض وي قرار گرفت گفت كه دوستي جاي خود دارد و حاضر است در راه آن جانش را نثار كند، ولي نمي توانست به «تاريخ» كه انبار بايگاني (گنجينه) حقايق كارهاي انسان ها از هر مرتبه و مقام است خيانت كند كه خيانت به بشريت است و مجازاتي تخفيف ناپذير دارد و اين، مجازاتي است كه وجدان به جسم وارد مي آورد.
     سوئه تونيوس معاصر پلوتارك (نويسنده يوناني و متوفا در سال 125 ميلادي) و تاسيتوس مورخ يک رومي بود. سوئه تونيوس بود که به هادریان توصیه کرد که با ایرانِ اَبَرقدرت در صلح و صفا زندگی کند. او به هادریان گفته بود که اگر تاریخ را بخواند می بیند که ما (روم) در جنگ های با ایران ـ جز یک جنگ ـ بازنده بوده ایم و چرا تجربه شکست را تکرار کنیم و دهها هزار نیروی خودرا به کشتن و یا اسارت ایران بدهیم. ما باید قدرت خودرا درغرب تا آن جزایر (بریتانیا) تحکیم کنیم. این اندرزها سبب شد که هادریان در سال 122میلادی در یک نقطه مرزی با خسرو ـ شاه وقت ایران از دودمان اشکانیان ملاقات و ابراز علاقه و دوستی کند.
     چون تاسيتوس (تاچیتوس مورّخ دیگر و متوّفا در 120 میلادی) تاريخ خود را اختصاص به رويدادهاي سياسي و كارهاي دولتي امپراتوران روم و مذاكرات سناي آن امپراتوري داده بود، سوئه تونيوس عمدتا درباره زندگاني خصوصي و عادات خوب و بد از جمله آزمندي ها، قساوت ها، هرزگيها و ... و وضعيت خانوادگي و رفتار و زندگي داخلي آنان نوشت و تا توانست حقايق و واقعيات را گفت و چيزي را صيقل نزد، رنگ آميزي نكرد و ناگفته نگذارد.
     وي از زير پا گذاردن و نقض حقوق مردم و لَهو و لَعِب و خوشگذراني هاي امپراتوران ـ بعضا فسادآمیزـ نوشت به گونه اي كه در قرن 19 و تا مقطعي از قرن 20 و در موارد معدود تا زمان حاضر، پيش از دادن گواهينامه تحصيلات دانشگاهي در تاريخ و بعدا در روزنامه نگاري به افراد، آنان را متعهد به رعايت اصول و روش حرفه اي «سوئه تونيوس» مي كرده اند كه براي اين فارغ التحصيلان برابر و مثابه با سوگندنامه بُقراط براي فارغ التحصيلان پزشكي بوده است و كساني كه اين تعهد را مي سپردند نبايد زير بار سانسور و از جمله خود ـ سانسوري مي رفتند و هنوز هم چند دانشكده روزنامه نگاري وجود دارد كه فارغ التحصيلان خود را سوگند مي دهند كه در نشريات تحت سانسور كار نكنند.
     در تاليف بزرگ سوئه تونيوس در جلد مربوط به زندگي كراسوس كه در جنگ سال 53 پيش از ميلاد با ايران در منطقه « کارهه ـ حرّان» كشته شد آمده است كه كراسوس مردي آزمند و زر- دوست بود. هنگامي كه سر او را به تيسفون نزد «ارد Orode» شاه وقت ايران بردند، دستور داد مقدار زيادي سكه طلا بياوردند و مقابل سر كراسوس قرار دادند. سپس «اُرُد» خطاب به سر كراسوس گفت: حالا از اين سكه ها هرچه دلت مي خواهد بخور تا سير شوي. ژنرالهاي اسير رومي شاهد اين صحنه بودند. در جنگ با کراسوس، سورِنا فرماندهی ارتش ایران را برعهده داشت. گذاردن نام سورِنا بر نوزادان پسر در ایران باردیگر ازسر گرفته شده است. ارمنیان سورِنا را سورِن مینویسند و تلفظ می کنند. در جنگ با کراسوس، ارمنیان یک تیپ (بریگاد ـ بریگِید) ارتش ایران را تشکیل می دادند.
بازگشت به فهرست مطالب...   


روزنامک: انبوه قاچاق سیگار خارجی به جمهوری اسلامی ایران در سال 1390، طبق آمار انتشاريافته ـ بهای سیگار مارک آمریکایی در ایران یک چهاردهم آمریکا!
28 آذر 1397 - 19 دسامبر 2018

انبوه قاچاق سیگار خارجی به جمهوری اسلامی ایران در سال 1390، طبق آمار انتشاريافته ـ بهای سیگار مارک آمریکایی در ایران یک چهاردهم آمریکا!

تهران ـ 26 آذرماه 1391 ـ ایسنا: طبق آخرین آمار منتشر شده (که اینک تاریخ شده است)، در سال 1390 هجری خورشیدی حدود 21 میلیارد و 900 میلیون نخ [دانه] سیگار به صورت قاچاق به جمهوری اسلامی ایران وارد شده بود. به این ترتیب؛ حجم قاچاق سیگار بیش از سه برابر واردات قانونی این کالا به کشور بود!. میزان مصرف سیگار در جمهوری اسلامی در سال 1390 بالغ بر 63 میلیارد و 800 میلیون نخ برآورد شده بود. میزان سیگار قاچاق سال 1389 نیز معادل 28 میلیارد نخ اعلام شده بود. ترکیه و امارات عربی متحده از مبادی اصلی ورود سیگارقاچاق به جمهوری اسلامی اند. سویس بزرگترین صادرکننده سیگار به ایران است. واردات قانونی سیگار به کشور درسال 1390 با رشد 111 درصدی، به 6.6 میلیارد نخ رسید. این، در حالی بود که همزمان با افزایش نرخ ارز در ایران پیش‌بینی می شد که واردات قانونی و همچنین قاچاق سیگار به کشور با کاهش مواجه شود. سازمان جهانی بهداشت، دخانیات را «قاتل شماره یک» بشر اعلام کرده و استیت های 50 گانه فدراسیون آمریکا حتی استیت هایی که از 4 قرن پیش تولید کننده توتون، سازنده سیگار و صادرکننده آن بوده اند مالیات های بسیار سنگین بر سیگار وضع کرده اند. برای مثال؛ بهای هر پاکت سیگار در استیت مشترک المنافع ویرجینیا که سابقه 400 ساله در کشت توتون و ساخت سیگار دارد از 50 سنت به 6 ـ 7 دلار رسیده است، حال آنکه در ایران، همین سیگار به همان بهای معادل 50 سنت (نیم دلار) بفروش می رسد. سالها است که به دولت جمهوری اسلامی پیشنهاد می شود که با وضع مالیات سنگین بر سیگار، هم درآمد خودرا بالا ببرد و هم مصرف دخانیات را کاهش دهد که هنوز اقدامی نشده است.
     چندی پیش 55 درصد از سهام شرکت دخانیات ایران بابت ردّ دیون دولت، از «وزارت صنعت، معدن و تجارت» به وزارت «تعاون، کار و رفاه اجتماعی» منتقل شد. رییس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملّی از نحوه واگذاری سهام برخی شرکتهای دولتی همانند شرکت دخانیات انتقاد کرده بود.
بازگشت به فهرست مطالب...   


روزنامک: استقبال بي نظير از استخوانهاي ناپلئون ـ قدرشناسي مردم از يك فرزند وطن که باعث ايجاد انگيزه خدمت در همگان و ترقي ميهن مي شود
28 آذر 1397 - 19 دسامبر 2018

استقبال بي نظير از استخوانهاي ناپلئون ـ قدرشناسي مردم از يك فرزند وطن که باعث ايجاد انگيزه خدمت در همگان و ترقي ميهن مي شود

15 دسامبر سال 1840، خاكستر بقاياي جسد ناپلئون بناپارت در Les Invalides فرانسه طي مراسم باشكوهي به خاك سپرده شد.
     وي در سال 1815 در واترلو واقع در بلژيك امروز از نيروهاي اتحاديه اي مرکب از چند قدرت اروپايي كه بر ضد او تشكيل شده بود شكست خورده و به جزيره سنت هلن در اقيانوس اطلس تبعيد و در همانجا فوت شده بود.
     پس از گذشت سالها، هنگام انتقال استخوانهاي ناپلئون به فرانسه؛ از اين استخوانها چنان استقبالي شد كه تا آن روز در طول تاريخ سابقه نداشت؛ زيرا كه وي ديگر قدرتي نداشت كه مردم برايش حساب باز كنند. بيش از يكصد هزار فرانسوي استخوانهاي ناپلئون را از ورود به خاک فرانسه تا پاريس در طول دهها كيلومتر مشايعت كرده بودند. اين چنين استقبالي هر فرد و مقام را دلگرم به خدمت به وطن مي كند. قدرشناسي مردم از يك فرزند وطن باعث ايجاد انگيزه خدمت در همگان و ترقي ميهن مي شود.
    Napoleon Bonaparte براي اعتلاي فرانسه بود كه آن همه تلاش كرد. وي نه تنها وطن خودرا به صورت قدرت اول اروپا در آورد بلكه برايش دستگاه قضايي مدرن با قوانيني جامع ـ Napoleonic Code of Laws، يك نظام پيشرفته آموزش و پرورش و يک سيستم بانکداري نوين كه مورد اقتباس ساير كشورها قرار گرفته است به وجود آورد.
بازگشت به فهرست مطالب...   


روزنامک: روزی که هری ترومن در آمریکا حالت فوق العاده اعلام و خطر چین و وصیّت پتر کبیر را بیان داشت و گفت که ایران باید در کنار آمریکا باشد
28 آذر 1397 - 19 دسامبر 2018

روزی که هری ترومن در آمریکا حالت فوق العاده اعلام و خطر چین و وصیّت پتر کبیر را بیان داشت و گفت که ایران باید در کنار آمریکا باشد

16 دسامبر 1950 هري ترومن رئيس جمهوري وقت آمريكا در اين كشور براي مبارزه با آنچه كه نامش را امپرياليسم كمونيست (شوروي و چين) گذارد حالت فوق العاده اعلام كرد. اين تصميم در پي ورود نظاميان چين و مستشاران، سلاحها و جنگنده ـ بمب افکنهاي روسيه به کمک کره شمالي در جريان جنگ کره اتخاذ شده بود.
    وي گفت که دولت مسکو گسترش نفوذ جهانی و استيلاي خودرا از خاورميانه و آسياي جنوبي دنبال مي کند و نخستين هدف آن، اين مناطق خواهند بود و براي رسيدن به اين هدف مي خواهد که مارا در شبه جزيره کره ميخکوب کند. ما باید ایران را [که در آن زمان درگیر تصویب طرح ملی کردن صنعت نفت خود در مجلس به رغم مخالفت تلویحی سپهبد رزم آرا نخست وزیر وقت بود] تقویت کنیم و بکوشیم که در کنار ما و سد پیشروی دولت مسکو به جنوب و رسیدن به آبهای اقیانوس هند از طریق خلیج فارس باشد. وصيّت پتر يکم (پتر کبير) را فراموش نکنيد که روسیه باید به آبهای گرم خلیج فارس دست یابد. پکني ها نيز برنامه هايي را براي شرق آسيا در ذهن خود مي پرورانند که باید به هر بها، این ذهن و خواست آنها را تغییر دهیم.
     ترومن چند روز پيش از اعلام حالت فوق العاده، تهديد کرده بود که ممکن است درجریان جنگ کره، بمب اتمي بکار برَد. جنگ کره 25 ژوئن 1950 آغاز شده بود.
     پيش بيني ترومن که پکني ها در فرصت مناسب و پس از کسب استحکام اقتدار داخلی، دعاوي خود در شرق آسيا را علني خواهند ساخت در دهه دوم قرن 21 به حقيقت پيوسته و اين دعاوي فعلا ارضي است و باعث خواهد شد که ژاپن و ويتنام باردیگر قدرت نظامی شوند و فیلیپین بیش از پیش به آمریکا، نزدیک. آمريکا در تنگه تايوان رفت و آمد نظامی و در استرالیا حضور دارد و متعهد به دفاع از تایوان و فیلیپین و ژاپن است، هند هم در کمين نشسته تا مناطق از دست رفته خود در جنگ 1962 را از چین پس بگيرد ـ هندي که يک قدرت اتمي ـ موشکي است با ناو هواپیمابر و میلیون ها نظامی. با نظاميان هندي بود که انگليسي ها در جریان جنگ جهانی دوم آلمان و ايتاليا را از شمال آفريقا بيرون راندند و جنگ جهانی اول را بُردند. به باور مورخان، پکنی ها که فاقد مواد خام به حد کافی هستند و کثرت جمعیت، در آینده، دعاوی خود نسبت به سیبری ِ روسیه را از سر خواهند گرفت. فراموش نشود که چینیان وارث امپراتوری مغول ها هستند که تا مرز اروپای مرکزی امتداد داشت.
بازگشت به فهرست مطالب...   


روزنامک: اندرزهای بانوی 115 ساله ایتالیایی ـ آمریکایی براي زندگي طولاني تر و بهتر
28 آذر 1397 - 19 دسامبر 2018

اندرزهای بانوی 115 ساله ایتالیایی ـ آمریکایی براي زندگي طولاني تر و بهتر

Dina Manfredini که در اپریل 1897 در ایتالیا به دنیا آمده و در 1920 به آمریکا مهاجرت کرده بود 17 دسامبر 2012 پس از 115 سال و 8 ماه و 13 روز عُمر کردن درگذشت. وی در ایالت آیوای آمریکا زندگی می کرد.
     «دینا» در صد و ده سالگی در مصاحبه ای گفته بود که هنوز می تواند کار کند. وی راز طول عمر خودرا امساک در مصرف چربي حیوانی و گوشت قرمز بیان کرده بود و گفته بود که از جوانی هر روز دو بار میوه و سبزی می خورّد، هشت ساعت می خوابَد، به موسیقی گوش می کند و غم دنیا را نمی خورد. «دینا» گفته بود که یک انسان که قطعا دارای قدرت تفکّرکردن است، پیش از گرفتن هر تصمیم و پیش بینی نتیجه، برای خودش مسئله نمی سازد که گرفتار، پشیمان و غمزده باشد ـ غم و اندوه کشنده انسان است. مشکلات زندگی از ارتکاب اشتباه و بعضا حرص پول زدن است.
     «دینا» افزوده بود: وقتی از 80 سالگی گذشتم می دانستم که زود و یا دیر خواهم مُرد و لذا، از مُردن نمی ترسم، هر موجود جاندار باید بمیرد ـ این، یک واقعیت است ولی نه با پشیمانی و اندوه. هر انسان خودش برای خودش دردسر و مایه پشیمانی می سازد. پس از70ـ 80 سالگی یک انسان فقط در فکر گذشته و شمارش اشتباهات است و آنچه که او را رنج خواهد داد؛ بدی به نیکی کردن های اوست و دیدن رفتار خلاف انتظار از بستگان و دوستان نسبت به خود.
بازگشت به فهرست مطالب...   


روزنامک: 227 ساله شدن اجراي اصلاحيه هاي تضمين حقوق مردم در قانون اساسي آمريکا ـ در آمريكا براي انتشار نشریه به كسب پروانه نياز نيست
28 آذر 1397 - 19 دسامبر 2018

227 ساله شدن اجراي اصلاحيه هاي تضمين حقوق مردم در قانون اساسي آمريکا ـ در آمريكا براي انتشار نشریه به كسب پروانه نياز نيست

اصلاحيه هاي دهگانه اول قانون اساسي فدراسیون آمریکا موسوم به اعلاميه حقوق (حقوق مردم) يا Bill of Rights كه مهمترين اصلاحيه هاي اين قانون است از 15 دسامبر سال 1791 ميلادي به اجرا گذارده شده است.
     طبق اصلاحيه اول از اين ده اصلاحيه، آزادي مطبوعات (پرِس ـ در آن زمان رادیوتلویزیون نبود ـ پرس به نشریات گفته می شود)؛ نطق و بيان و اظهار عقيده؛ تشكيل اجتماعات مسالمت آميز و ابراز اعتراض و تسليم شكايت به مقامات و مراجع تضمين شده و آزادي مذهب يك حق خوانده شده كه دولت (دولت فدرال و دولت استیت ها) حق ندارد يك مذهب را به مردم به قبولاند و يا پيروي از يك مذهب را محدود كند.
     برپايه اصلاحيه دوم، در یونایتد استیتز حمل اسلحه از سوي افراد آزاد است. در اصلاحيه چهارم؛ امنيت شخصي، خانه و اوراق هر فرد تضمين شده است و بازرسي و توقيف غير منصفانه منع گرديده است. در اصلاحيه پنجم؛ توقيف و نگهداشتن فرد بدون راي هيات منصفه قدغن گريده است. اصلاحيه ششم تاكيد بر تسريع دادرسي منصفانه دارد، مجازات ظالمانه و خواستن وجه الضمان سنگين ممنوع شده و اصلاحيه دهم، قدرت حكومت را ناشي از مردم مي داند. در مقدمه اين اصلاحيه هاي دهگانه تاكيد بر لايتغير بودن آنها شده است.
     باتوجه به اصلاحيه اول است كه درآمريكا براي انتشار هرگونه نشريه از جمله روزنامه نياز به دريافت پروانه از كسي نيست و محدوديت ندارد و اگر كسي از اين طريق مرتكب تخلفي شود و به حقوق ديگري خدشه وارد آورد با او مطابق قوانين عمومي رفتار خواهد شد. بنابر اين؛ ضابطه جدا گانه (قانون مطبوعات) وجود ندارد.
بازگشت به فهرست مطالب...   


روزنامک: پيمان «لوكارنو» و نتايج منفي آن ـ جنگ جهاني دوم نتيجه يک غفلت، هنگام تنظيم اين پيمان بود ـ ايجاد اطاقهاي فکر (تينک تانک)
21 آذر 1397 - 12 دسامبر 2018

پيمان «لوكارنو» و نتايج منفي آن ـ جنگ جهاني دوم نتيجه يک غفلت، هنگام تنظيم اين پيمان بود ـ ايجاد اطاقهاي فکر (تينک تانک)

دوم دسامبر سال 1925 و در نشست لندن، پيمان «لوكارنو» به امضای نمایندگان دولت های فاتح جنگ جهانی اول رسید و از سوم دسامبر (روز بعد از آن) به اجرا گذارده شد. مذاکرات مربوط تا تنظیم پیشنویس پیمان، در شهر لوکارنو ِ
    Locarno
     سویس و در ماه اکتبر 1925 (7 سال پس از پایان جنگ جهانی اول) انجام شده بود. براي نخستين بار پس از جنگ جهاني اول، دولت آلمان در این مذاكرات شركت داده شده بود. این، آخرین معاهده مربوط به جنگ جهانی اول بشمار آورده شده است.
     طبق اين پيمان، دولتين فرانسه و انگلستان مرزهاي بلژيك، لهستان و چك اسلواكي را تضمين كردند و دولت وقت آلمان (در وضعيت مغلوب) از اراضي آبا و اجدادی خود که به لهستان داده شده بود صرفنظر كرد!. اين اراضي قبلا بخش بزرگي از پروس را تشکيل مي دادند که قرن ها به پايتختي برلين يک قدرت بزرگ بود و رئيس اتحاديه آلماني ها. چند دولت از جمله اسپانيا به عنوان شاهد به مراسمِ امضاي اين پيمان دعوت شده بودند. سپس فرانسه و انگلستان با عضويت آلمان در جامعه ملل موافقت كردند.
     مفاد همين پيمان سبب شد كه بعدا هيتلر به لهستان و چك اسلواكي نيرو بفرستد تا اراضي از دست رفته آلماني ها را پس بگيرد و انگلستان و فرانسه به دليل تضميني كه داده بودند با آن دولت وارد جنگ شوند که در اين جنگ فرانسه از پاي درآمد و اگر اشتباه هيتلر و تعرّض به شوروي نبود، انگلستان هم به سرنوشت فرانسه دچار مي شد، آمريکا که دوران پس از رکود اقتصادي را طي مي کرد وارد جنگ نمي شد، تاريخ جهان مسيري ديگررا مي پيمود و ....
     هنگام امضاي پيمان لوکارنو، فرانسه و انگلستان پيش بيني نمي كردند كه يک آلمانيِ ناسيوناليست [هيتلر] بپاخيزد، ادعاي ارضي کند و كار به جنگ بکشد. همچنين هنگام تنظیم پيمان لوکارنو، فرانسه و انگلستان نظر مورّخان و اندیشمندان و پیش بینی آنان را استعلام نکرده بودند كه جنگ جهانی دوم نتیجه همين غفلت بود. استعلام نظر اينان هنگام اتخاد تصميمات مهم و عقد قراردادهاي حياتي از ديرزمان معمول و يک روال کار بوده است. براي پيشگيري از همين مسائل بوده است که در دهه هاي اخير گروههاي معروف به «تينک تانک» يا اطاقهاي فکر (اندیشکده ها) به وجود آمده اند و هريک نامي براي خود برگزيده اند، مثلا؛ شوراي ...، مرکز مطالعات ... و ....
بازگشت به فهرست مطالب...   


روزنامک: و این هم تیتر حقیقت گوی یک روزنامه چاپ تهران در آذرماه 1397:
21 آذر 1397 - 12 دسامبر 2018

و این هم تیتر حقیقت گوی یک روزنامه چاپ تهران در آذرماه 1397:

بازگشت به فهرست مطالب...   


روزنامک: سرانجامِ یک دیکتاتور و ناقض حقوق بشر ـ پينوچت (پینوشه) مُرد، و مجازات او به آن دنيا حواله شد
21 آذر 1397 - 12 دسامبر 2018

سرانجامِ یک دیکتاتور و ناقض حقوق بشر ـ پينوچت (پینوشه) مُرد، و مجازات او به آن دنيا حواله شد

ژنرال اوگوستو پينوچت (پينوشه) دهم دسامبر 2006 در بيمارستان نظاميان در شهر سانتياگو (پايتخت كشور شيلي) در 91 سالگي از بيماري قلب درگذشت و به اين ترتيب مجازات او به آن دنيا موكول شد. ترديد است كه وجدان و ضمير او از آن همه قتل مخالفان، جرم عمومي و نقض حقوق بشر ناراحت شده بود و در دل احساس ندامت كرده بود.
     يينوشه در نوامبر 2006 - ماه پيش از مرگ و در مراسم نود و يكمين زادروز خود طبق نوشته اي كه زنش براي روزنامه نگاران قرائت كرده بود مسئوليت همه جرائم و تخلفات 17 سال حكومتش را شخصا برعهده گرفته بود. پينوچت 25 نوامبر سال 1915 به دنيا آمده بود. بزرگترين اتهام او نقض حقوق بشر بود. ربودن، شكنجه و قتل دست كم سه هزار و 197 مخالف سياسي را به حساب او نوشته اند. وي درجريان كودتاي 1973 خود بر ضد دكتر سالوادور آلنده (اينده) از محبوبترين مردان وقت باعث مرگ او شده بود. پينوچت 17 سال با ديكتاتوري بر شيلي حكومت كرده بود. نوشته اند كه او به خواست دولت واشنگتن و كمك سازمان مركزي اطلاعات آمريكا (سيا) برضد دكتر آلنده كودتا كرده بود، كودتايي بسيار خشن و خونين.
     در دهه هاي 1990 و 2000 هزاران شكايت از او تسليم دستگاه قضايي شيلي شده بود ولي محاكمه او به عذر پيري و بيماري هربار به تعويق مي افتاد. وي در خانه اش تحت نظر بود (بازداشت خانگي).
     در پي مرگ پينوچت، اين سئوال مطرح شده بود كه ممكن است، وي از طريق پزشكان متوجه عنقريب بودن مرگ خود شده بود كه براي رهانيدن دستيارانش از مجازات، در زادروز خود آن اعلاميه را صادر كرده بود. حكومت شيلي اينك در دست همان كساني است كه وي در دهه 1970 آنان طرد و متواري ساخته بود.
     پس از اعلام مرگ پينوچت، بسياري از مردم شيلي به خيابانها ريختند و به شادي پرداختند. عده اي از آنان هم به سوي بيمارستان نظاميان به راه افتاده بودند تا جنازه اش را قطعه قطعه كنند كه پليس، در خيابانهاي منتهي به بيمارستان، مانع قرار داده بود و در همين جا بود كه افراد خشمگين حريق در خيابان به راه انداختند (عكس پايين).
    
بازگشت به فهرست مطالب...   


روزنامک: نیروی عشق ـ پادشاه انگلستان ازدواج با زن مورد علاقه اش را بر ادامه سلطنت ترجيح داد
21 آذر 1397 - 12 دسامبر 2018

نیروی عشق ـ پادشاه انگلستان ازدواج با زن مورد علاقه اش را بر ادامه سلطنت ترجيح داد

كاري كه ادوارد هشتم پادشاه وقت انگلستان، دومینیون های این دولت و مستعمرات ازجمله هندوستان ـ متولّد 1894 ـ در يازدهم دسامبر سال 1936 انجام داد شايد در همه تاريخ نظير نداشته باشد و رسانه ها هر سال در این روز آن را یادآور می شوند.
    ادوارد هشتم 11 دسامبر 1936 از سلطنت كنارگيري كرد تا بتواند با زن مورد علاقه اش بانو «واليس سيمسون Wallis Simpson» متولّد 1896كه قبلا دو بار ازدواج كرده و طلاق گرفته بود ازدواج كند. ازدواج پادشاه انگلستان با چنین بانویی خلاف قانون اساسی این کشور و سُنّت پادشاهی انگلستان بود. هر دو شوهر پیشین بانو والیس (والِس) در قید حیات بودند و یکی از آنان افسر نیروی دریایی آمریکا.
    ادوارد هشتم که در ماه می 1972 (بهار 1351) درگذشت براي اين اقدام خود، در يك نطق راديويي از مردم انگلستان پوزش طلبيد و از آنان خواست كه از اين ازدواج او (ازدواج با زن مطلّقه، از طبقه عوام الناس و تبعه کشور دیگر) حمايت كنند. او همان روز تاج و تخت را به برادر كوچكتر از خود سپرد كه به نام جورج پنجم (پدر اليزابت دوم) پادشاه شد.
     ادوارد هشتم از سال بعد ـ سال 1937 تا پايان عُمر به نام «دوك آو ويندسرDuke of Windsor» در كنار «واليس ـ واِلس» به ادامه حيات پرداخت. ادوارد هشتم پنج سال پیش از ازدواج، بانو والیس را دیده و نسبت به یکدیگر دلبستگی یافته بودند. واليس يك بانوي آمريکايي از شهر بالتيمورِ ايالت مريلند بود. واليس در 1986 (14 سال پس از مرگ شوهرش دوک آو ویندسر) 1986 درگذشت. والیس دو سال از دوک جوانتر بود.
    درگذشت این زن و شوهر در زمان خود ـ به همانگونهِ ازدواجِ شان انعکاس وسیع رسانه ای داشتند. در نیمه اول خرداد 1351 (که دوک آو ویندسر درآن ماه ـ 28 می 1972) درگذشته بود، مجلات تهران ماجرای عشق و عاشقی دوک و الیس را به تفصیل و در صفحات متعدد شرح داده بودند و برخی از آنها عکسی از این دو را به روی جلد خود برده بودند تا نیرو و کشِش عشق را نشان دهند.
بازگشت به فهرست مطالب...   


روزنامک: فساد اداری (دولتی) که دارد انسان را از انسانیّت (اخلاقیات) دور می کند ـ ضعف بزرگ انسانیّت و مدنیّت معاصر
20 آذر 1397 - 11 دسامبر 2018

فساد اداری (دولتی) که دارد انسان را از انسانیّت (اخلاقیات) دور می کند ـ ضعف بزرگ انسانیّت و مدنیّت معاصر

سازمان ملل نهم دسامبر هرسال را روز جهانی مبارزه با فساد International Anti-Corruption Day اعلام کرده است.
     Transparency International که دفتر مرکزی آن در برلین است سوم دسامبر 2013 (12 آذرماه 1392) و بمانند سال های گذشته، گزارش سالانه‌ِ خود در زمینه‌ی فساد =Corruption در دستگاه‌های دولتی 177 کشور [کشور بزرگتر، نه جزایر مستقل ولی بسیار کم جمعیت] جهان را منتشر کرد و مورد اظهار نظر بسیار قرار گرفت زیراکه کشورهایِ قبلا پاک از فسادِ دولتی هم دارند به تدریج وارد این مسئله می شوند که ضعف انسانیّت و مدنیّت خوانده شده است. بنابراین، در گزارش سال 2013 دستگاه دولتی هیچ کشور، پاک صد درصد نبوده است و به این جهت است که گزارش این بررسی سال 2013 و تحلیل های آن وارد تاریج اجتماعی ملل (تاریخ عمومی ـ تاریخ جهان) می شود تا معلوم شود که چرا انسانِ قرن 21 حتی در کشورهای اروپای شمال غربی دارد از اخلاقیات (انسانیّت) و مدنیّت دور می شود؟!. لازم است که اصحاب اندیشه راه های تازه برای اصلاح رفتار انسان معاصربیابند. در قرن نوزدهم اندیشه ها بر پایه تأمین برابری اقتصادی ـ اجتماعیِ انسان (سوسیالیسم) متمرکز شده بود که چون این ایسم ها مُجری (مدیر) خوب نداشتند در اواخر قرن بیستم شکست خوردند و بنابراین می رسیم به اصل مطلب که نخست باید راههای اصلاح رفتار انسان اندیشه شود و تا انسان، طبق تعریف آن، انسان نشود هیچ ایسم و تدبیری قادر به تامین سعادت، امنیت و کمال او نخواهد بود.
     در فهرست سال 2013 موسسه غیرانتقاعیِ Transparency International، جمهوری اسلامی ایران از نظر فساد اداری در ردیف 144 قرار داده شده بود. ایران در فهرست سال 2012 این سازمان در ردیف 133 قرار گرفته بود که نشانه افزایش فساد دولتی در طول سال بعد بود.
     در این گزارش روش به دست آوردن میزان فساد دولتی و انواع فساد ذکر شده است. این فهرست تاکنون به عنوان اخطاری به دولت ها تلقی شده است که به خود آیند و مسائل اداری ازجمله رشوه، تبعیض، اِعمال نفوذ، سوء استفاده از قدرت، فامیل بازی، بی نظمی در معاملات دولتی، نادیده گرفتن قوانین، عدم رعایت حق و ... را در کشورِ شان برطرف سازند و شفّاف و مطابق استاندارد شوند. در این فهرست، ده کشور بهتر به ترتیب عبارت بودند از: دانمارک، نیوزیلند، فنلاند، سوئد، نروژ، سنگاپور، سویس، هلند، استرالیا و کانادا. ده کشور ردیف آخر (دارای فساد دولتی بیشتر) به ترتیب از پایین ترین: سومالی، کره شمالی، افغانستان، سودان، سودان جنوبی، لیبی، عراق، ازبکستان، ترکمنستان و سوریه ذکر شده بودند.
     در این فهرست آلمان دوازدهم، ژاپن هجدهم، آمریکا نوزدهم، فرانسه بیست و دوم، ترکیه و مالزی پنجاه و سوم، کوبا و سعودی شصت و سوم، ایتالیا و کویت شصت و نهم، برزیل هفتاد و دوم، چین هشتادُم، هند و فیلیپین نود و چهارم، مصر و اندونزی یکصد و چهاردهم، روسیه، جمهوری آذربایجان، پاکستان و لبنان یکصد و بیست و هفتم، بنگلادش یکصد و سی و ششم، کزاخستان یکصد و چهلم، ایران، نیجریه و اوکراین یکصد و چهل و چهارم و تاجیکستان یکصد و پنجاه و چهارم رديف گذاري شده بودند.
بازگشت به فهرست مطالب...   


روزنامک: رئیس پیشین بانک مرکزی: کسی که سال گذشته در ایران سرمایه گذاری کرده است اگر امسال بخواهد سرمایه خود را از ایران ببرد، سرمایه او نصف شده است
20 آذر 1397 - 11 دسامبر 2018

رئیس پیشین بانک مرکزی: کسی که سال گذشته در ایران سرمایه گذاری کرده است اگر امسال بخواهد سرمایه خود را از ایران ببرد، سرمایه او نصف شده است

به گزارش ششم آذرماه 1397 خبرگزاری تَسنیم، محمود بهمنی رئیس اسبق بانک مرکزی گفت که اگر ثبات نرخ ارز داشته باشیم تمام معاملات ما و تمام سرمایه گذاری‌های ما شروع می‌شود.
    وی اضافه کرد: کسی که سال گذشته در ایران سرمایه گذاری کرده است اگر امسال بخواهد سرمایه خود را از ایران ببرد، سرمایه او نصف شده است. این‌ها ناشی از عدم ثبات اقتصادی و نرخ ارز است. نباید برای ثبات نرخ ارز ، رقمی اعلام کنیم که نتوانیم آن را اجرا کنیم. ما به رقم 4 هزار و 200 تومان از ابتدا انتقاد داشتیم. این رقم زمانی می‌تواند مفید باشد که بتوانیم قیمت کالاهای وارداتی ناشی از 4 هزار و 200 تومان و کالاهای ناشی از توافق را کنترل کنیم.
    بهمنی درباره قیمت واقعی ارز گفت: من نمی‌خواهم بگویم که قیمت واقعی ارز چقدر است. حرف من این است که اگر کالایی وارد کشور شود بتوانیم کنترل کنیم که آن قیمت به بازار تزریق شود، فرضاً اگر دارویی با دلار 4 هزار و 200 تومان وارد شد ما بتوانیم دارو را ضربدر نرخ 4 هزار و 200 تومان کنیم و به مردم بفروشیم نه اینکه با چند دست واسطه ضربدر 10 هزار تومان شود و به‌فروش برسد.
بازگشت به فهرست مطالب...   


روزنامک: پیامدهای اجتماعیِ گرانی ها از دیدگاه دکتر اقلیما
20 آذر 1397 - 11 دسامبر 2018

پیامدهای اجتماعیِ گرانی ها از دیدگاه دکتر اقلیما

روزنامه «آرمان امروز» چاپ تهران مصاحبه ای با دکتر مصطفی اقلیما داشت که در شماره پنجم آذرماه 1397 این روزنامه درج و تیتر آن با تصویر دکتر اقلیما به صفحه اول برده شده بود. جملات نخست این مصاحبه و کُپی بخشی از صفحه اول این روزنامه در زیر آمده است:
     "تورّم در کشور از آبان ماه سال گذشته [سال 1396 = 2017] تاکنون 35 درصد افزایش پیدا کرده و اغلب کالاهای مورد نیاز مردم تا سه برابر گران‌تر شده است. در شرایط کنونی، گروه کثیری از کارگران در وضعیت نامناسب اقتصادی زندگی می‌کنند و بسیاری از مغازه‌داران با رکود مشتری مواجه هستند. از سوی دیگر بیکاری روز به روز در جامعه در حال افزایش است. وضعیت به شکلی شده که شرکت‌های خصوصی یا به حالت نیمه تعطیل درآمده‌اند و یا اینکه مجبور شده‌اند کارکنان خود را اخراج کنند. در نتیجه، گرانی‌ها جامعه را عصبی کرده است. این اتفاق اگر امروز رخ ندهد بدون شک در آینده نزدیک رخ خواهد داد. شرایط اقتصادی مردم تأثیر مستقیمی در تحولات اجتماعی یک جامعه خواهد داشت.".
    
تیتر اظهارات و تصویر دکتر اقلیما در صفحه اول روزنامه آرمان امروز
تیتر اظهارات و تصویر دکتر اقلیما در صفحه اول روزنامه آرمان امروز
بازگشت به فهرست مطالب...   


روزنامک: سعید لیلاز: دروغ است که بگوییم تورم 40 درصدی نتیجه تحریم است ـ در 10 ماه گذشته 30 میلیارد دلار در شبکه بانکی گم شد
20 آذر 1397 - 11 دسامبر 2018

سعید لیلاز: دروغ است که بگوییم تورم 40 درصدی نتیجه تحریم است ـ در 10 ماه گذشته 30 میلیارد دلار در شبکه بانکی گم شد

تهران، هشتم آذرماه 1397 ـ خبرگزاری تَسنیم ـ سعید لیلاز اقتصاددان، [تفسیرنگار در طول سه دهه، مدرّس] و عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی در [سومین] کنگره این حزب که امروز (پنجشنبه) برگزار شد، در بخشی از سخنانش گفت:
    "رذیلانه‌ترین دروغ این است که بگوییم تورّم 40درصدیِ امروز حاصل تحریم است، در حالی که چنین نیست. شبکه بانکی کشور به‌عنوان مرکز فساد در کشور مقصر است. نرخ تورّم در شش ماه اخیر بیش از مجموع نرخ تورّم در سال‌های گذشتهِ دولت روحانی بوده است و بی‌عملی دولت روحانی در این مورد عجیب است.". [ایلنا ـ خبرگزاری دیگر، این سخنان را چنین گزارش کرده بود: سعید لیلاز گفت: این رذیلانه‌ترین دروغ است که بگوئیم تورّم 40درصدی متعلق به تحریم‌هاست. در 10 ماه گذشته 30 میلیارد دلار و 400 میلیارد تومان در شبکه بانکی گم شد.".].
    لیلاز با بیان اینکه بعد از [رفع] تحریم‌ها، مجموعه عملکرد نظام اقتصادی کشور به‌گونه‌ای ناشیانه بود، گفت: انگار ما یک مشت بچه دبیرستانی را از پشت میز بیرون کشیده و خواستیم مسئولیت داشته باشند، انگار نه انگار که ما مجرّب‌ترین ملّت جهان در برخورد با تحریم‌ها هستیم. [به گزارش ایلنا، لیلاز گفته بود: از سال 1396 در خصوص تحریم‌ها هشدارها را دادیم، اما توجهی نکردند، متاسفانه مسئولان درک درستی از تحریم‌ها ندارند. موضع من در برابر آمریکا بر خلاف دوستان «ایستادگی» است، چون ضدامپریالیسم هستم و معتقدم این کشور میلیاردها دلار با تغییر نرخ ارز در جهان دزدیده است. شما می‌دانید که نرخ ارز در این چند وقت، چند برابر شده است؟.
    وی خاطرنشان کرد: این بی‌عملی موجود در مسئولان مرا به یک پشت پرده سیاسی می‌بَرَد، چرا؟، چون در روز 22 فروردین بعد از سخنرانی رئیس‌جمهوری آمریکا این ساختمان فرو ریخت. چرا؟، وضعیت چیست؟. حتما یک ستون پنجم در میان ماست؟. نگاه کنید هیچ کشوری مانند ایران مورد هجمه قرار نمی‌گیرد.].
    لیلاز تصریح کرد: "من معتقد به «ایستادگی» هستم و فکر می‌کنم که دولت اگر بخواهد می‌تواند در برابر زیاده‌خواهی واشنگتن بایستد. همین الآن اوضاع اقتصادی ما نسبت به دو ماه پیش خیلی بهتر شده است. اقتصاد ایران را اگر به‌صورت طبیعی رها کنیم عملکردی بسیار بهتر از آن‌چه که امروز دارد، خواهد داشت. اقتصاد ایران دچار بحران دخالت‌های بیجاست. همین بارندگی ‌های اخیر به‌نظر من تا نیم درصد سرانه تولید داخلی را افزایش می‌دهد که بخشی از کمبود فروش نفت ایران را جبران خواهد کرد.".
    لیلاز در پایان گفت: در تحلیل نهایی، من معتقد هستم که ما از پس این بحران هم برمی‌آییم، نظام ما هم فرو نخواهد پاشید، مشکلات ما داخلی است، و تحریم‌ها تنها تشدید کننده آن است. [این جملات به نقل از لیلاز در گزارش ایلنا: در تحلیل نهایی، معتقد هستم که ایران بر مشکلات غلبه خواهد کرد ـ چه مسئولان کمک کنند، چه نکنند. ملت بر این تحریم‌ها غلبه خواهد کرد. ملت ما بزرگ‌تر از این است که آمریکا آن را در قوطی کند. همیشه گفته ام که این درست است که برخی ایستاده‌اند وضعیت کشور خراب شود، اما مردم نخواهند گذاشت. وقتی امروز همه چیز را احتکار می‌کنند، این وحشت از آینده است، در زمان جنگ اینگونه نبود. نرخ تورم دهک‌های پایین سه رقمی است ولی مردم ثبات سیاسی را بهم نریختند و ما از این بحران عبور خواهیم کرد. در سطح جامعه عنوان می‌شود که چرا در انتخابات سال 1396 به حجت الاسلام حسن روحانی رای دادیم و امروز وضعیت چنین است.].
بازگشت به فهرست مطالب...   


روزنامک: Gold Rush و هجوم از شرق آمریکا به کالیفرنیا
20 آذر 1397 - 11 دسامبر 2018

Gold Rush و هجوم از شرق آمریکا به کالیفرنیا

پنجم دسامبر 1848 جیمز پولک J. Polk رئیس جمهوری وقت آمریکا گزارشی جامع از کشف و استخراج طلا در کالیفرنیا به کنگره (قوه مقننه) این فدراسیون داد که با اعلام این مطلب و انتشار آن میان مردم، هجوم از مناطق شرقی و مرکزی این فدراسیون و مهاجرین تازه وارد به سوی کالیفرنیا آغاز شد که به گُلد رّش Gold Rush معروف است. ظاهرا هدف این بود که نفوس غیر مکزیکی کالیفرنیای شمالی افزایش یابد و …. طلا 24 ژانویه 1848 توسط جیمز مارشال مهاجر سویسی در دره ساکرامنتو کشف شده بود و این مهاجر بر این محل نام «سویس نوین» گذارده بود. در این زمان جنگ دولت واشنگتن و دولت مکزیک بر سر مناطق جنوبی و جنوب غربی ازجمله کالیفرنیا که بخش هایی از مکزیک بودند پایان یافته بود. این مناطق دوم فوریه 1848 با امضای قرارداد معروف به «گوادالوپ ـ هیدالکو» به دولت واشنگتن واگذار شدند. جنگ آمریکا با مکزیک در زمان ریاست «جیمز پولک» بر فدراسیون آمریکا روی داد که دولت واشنگتن پیروز این جنگ بود و کالیفرنیای شمالی، آریزونا، کلرادو، نوادا، یوتا، ویومینگ و نیومکزیکو را بر قلمرو خود افزود.
     پولک (پُلک) یازدهمین رئیس فدراسیون آمریکا که در 1795 به دنیا آمده بود در 1849 درگذشت.
بازگشت به فهرست مطالب...   


روزنامک: روز جهاني بيماري بي درمان ايدز كه ظرف 33 سال 37 ميليون انسان را بيجان کرده است
20 آذر 1397 - 11 دسامبر 2018

روز جهاني بيماري بي درمان ايدز كه ظرف 33 سال 37 ميليون انسان را بيجان کرده است

یکم دسامبر هر سال روز جهانی بیماری ایدز و تلاش برای درمان آن و دوری جستن از ابتلاء به آن اعلام شده است.
     وزيران بهداشت همه كشورها در نشست سال 1988 خود، با هدف روشن ساختن جهانيان از خطر بيماري «بي درمان» ايدز كه پنجم ژوئن 1981 شناخته شده است؛ «يكم دسامبر هر سال» را «روز جهاني بيماري ايدز World AIDs Day» اعلام كردند. از آن پس مبارزه با اين بيماري كه هر روز پنج تا هشت هزار انسان را از اين دنيا مي برَد به صورت يك «كَمپين جهاني = مبارزه همگاني» درآمده است زيرا كه تلفات اين بيماري بيش از هر جنگ است و به صورت پاندميك (پان يعني همه و دموس به معناي مردم = همه مردم گير) در آمده است.
     برآورد شده است كه بيماران ايدزي جهان در سال 2007 نزديك به چهل ميليون و در سال 2010 سي و چهار ميليون و در سال 2012 سی و شش میلیون تَن بودند. تا سال 2010 بيش از 30 ميليون تَن از بيماري ايدز كه ايميون سيستم (دستگاه دفاع طبيعي) بدن را از كار مي اندازد جان سپرده بودند و تا سال 2014 حدود سی و هفت میلیون. یکم دسامبر 2018 دبیرکل سازمان ملل گفت که 77 میلیون انسان به این بیماری (ویروس اچ. آی. ویHIV) دچار شده اند که حدودا نیمی از آنان درگذشته اند.
     ويروس اين بيماري (اچ. آي. وي) از طريق مايعات بدن (خون، مايعات تناسلي، شير مادر و ...) سرايت مي كند. هنوز داروي قطعي درمان اين بيماري به دست نيامده و يك قرص گرانقيمت كه از مخلوط سه داروي قبلي ساخته شده است تنها براي برسرپا نگهداشتن بيمار تا لحظه مرگ است و هدف از تجويز آن تنها حفظ كيفيت نسبي زندگاني تا واپسين دم است، و از اينجاست كه اهميت آموزش مردم و روشن ساختن آنان به گريز از اين بيماري آشگار مي شود.
     حدود ششصد هزار تن از قربانيان تلفات سالانه ايدز كودكان هستند كه عمدتا شير مادر بيمار آنان را مبتلاء كرده است. مبادله سرنگ آلوده تزريق مواد مخدر يكي از عوامل انتقال اين بيماري است. مردان و همجنس بازان بیشتر از زنان به بیماری ایدز دچار شده اند. قربانیان این بیماری، عمدتا زنان خودفروش هستند.
     نسبت ابتلاء به اين بيماري ميان سياهپوستان به ويژه در مناطق جنوب صحراي بزرگ افريقا بيشتر است. اين بيماري به صورت مرموز از همين منطقه (و عمدتا کشور کامِرون) پديدارگشت. به نظر پژوهشگران، این بیماری از دو قرن پیش و به صورتی دیگر و کم خطرتر در شمپانزه های آفریقای غربی دیده شده بود. خوردن گوشت این شمپانزه ها و تماس با آنها باعث انتقال به انسان و تبدیل نوع و خطرناک شدن آن شده است. یک سازمان آمریکایی در ژوئن 1981 بیماری ایدز را کشف و اعلام کرد.
بازگشت به فهرست مطالب...   


روزنامک: آمار رسمی تلفات و هزینه عملیات نظامی عراق از 20 مارس 2003 تا 30 نوامبر 2011 (8سال و 8 ماه و 4 هفته) جنگی که هنور منطق وقوع آن بدست نیامده است
20 آذر 1397 - 11 دسامبر 2018

آمار رسمی تلفات و هزینه عملیات نظامی عراق از 20 مارس 2003 تا 30 نوامبر 2011 (8سال و 8 ماه و 4 هفته) جنگی که هنور منطق وقوع آن بدست نیامده است

یکم دسامبر 2011 و 30 روز مانده به خروج مابقی نظامیان رزمی آمریکا از عراق، تلفات و هزینه عملیات نظامی عراق که بیستم مارس 2003 آغاز شد تا سی ام نوامبر 2011 و وضعیت این کشور به زبان آمار انتشار یافت و گفته شد که این ارقام رسمی است از این قرار:
     ـ تلفات نظامی آمریکا در عراق در جریان عملیات نظامی 8 ساله: چهار هزار و 485 کشته و 31 هزار و 921 مجروح.
     ـ شمار مجروحان آمریکا در عملیات غیر نظامی در عراق: 40 هزار و 350.
     ـ تلفات غیر نظامیان در استخدام کنتراتورهای آمریکایی در عراق (کانتراکتورها): دو هزار و 97 کشته.
     ـ تلفات عراقی های در جریان عملیات نظامی و یا در رابطه با این عملیات: 103 هزار و 775 کشته (دست کم).
     ـ از میان رفتن عناصر دانشگاهی و پژوهشی عراق به صورت قتل (ترور): 464 تن.
     ـ تلفات دست اندرکاران رسانه ها و پوشش اخبار عملیات نظامی و ناارامی ها: 174 کشته.
     ـ جمع هزینه پولی از آغاز عملیات تا نوامبر 2011: 805 میلیار دلار.
     ـ جا به جایی اجباری مردم در داخل عراق (از مناطق کُردنشین به عرب نشین و بالعکس و نقل و انتقال میان محله و شهرهای شیعه نشین و سنی نشین و نیز آشوری ها و مسیحیان دیگر): یک میلیون و 300 هزار تن.
     ـ عراقی های آواره سایر کشورها: بیش از یک میلیون تن.
     ـ مهاجرین عراقی به سایر کشورها در این مدت (با پذیرش رسمی و برای اقامت دائم): اندکی بیش از 500 هزار تن.
    هنوز تاریخ نگاران منطق وقوع این جنگ را به دست نیاورده اند. بهانه جنگ؛ فعالیت های هسته ای عراق و همدستی دولت بغداد با القاعده بود که این همدستی ثابت نشده و پس از شکست و اشغال نظامی شدن عراق اثری برای اثبات از سرگیری فعالیت های هسته ای این کشور (پس از بمباران رآکتورهای عراق توسط اسرائیل، دو دهه پیش از جنگ) به دست نیامده است. بویژه که چند روز پیش از آغاز جنگ، دولت عراق آمادگی خودرا برای بازرسی شدن به سازمان ملل اعلام کرده بود. نقش کویت و دولت سعودی در تشویق واشنگتن و لندن به جنگ با دولت صدام حسین مشخّص است. نتایج این جنگ؛ بی نظمی، نفاق و زد و خوردها در آسیای غربی، پیدایش فساد دولتی در عراق، پیدایش انفجارهای انتحاری و عملیاتی از این قبیل که دارد به سراسر جهان منتقل می شود، پیدایش داعش و نظایر آن، انتقال این وضعیات به سوریه و جنگ داخلی و ورود روسیه،آمریکا، ترکیه و ایران به آن، تردید به بقاء جمهوری یکپارچه عراق ِ دست ساخت انگلستان در اواخر جنگ جهانی اول و اندکی پس از آن، بسط نفوذ همسایگان در عراق که بعضا با دولت آمریکا هم خوب نیستند و احیاء خصومت سنی و شیعه.
بازگشت به فهرست مطالب...   


روزنامک: آل اسحاق در گفت‌و شنود با خبرگزاری فارس از ۳۵۰۰ برابر شدن نقدینگی (چاپ اسکناس) طی 40 سال خبرداد و مسائل اقتصادی دیگر
7 آذر 1397 - 28 نوامبر 2018

آل اسحاق در گفت‌و شنود با خبرگزاری فارس از ۳۵۰۰ برابر شدن نقدینگی (چاپ اسکناس) طی 40 سال خبرداد و مسائل اقتصادی دیگر

یحیی آل اسحاق (وزیر بازرگانی پیشین و رئیس سابق اطاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی) در گفت‌و شنودی با خبرگزاری فارس در مورد راهکارهای حفظ ارزش پول ملی، گفت: اصلی‌ترین مشکل در این باره این است که مقدار تولیدمان با مقدار مصرف و همچنین مقدار نیازمان به نقدینگی هم‌خوانی ندارد.
    این کارشناس 69 ساله اقتصادی با بیان اینکه حجم نقدینگی به هزار و هفتصد هزار میلیارد تومان افزایش یافته است، افزود: طی سال‌های اخیر، حجم نقدینگی به یکباره سه برابر شد که اگر مطابق با افزایش نقدینگی، تولید ناخالص داخلی کشور هم افزایش می‌یافت مشکلی ایجاد نمی‌شد. مشکل این است که نقدینگی افزایش یافته اما تولید افزایش نیافته است و عدم افزایش تولید در شرایط افزایش نقدینگی به معنای افزایش تورّم و مشکلاتی است که آن را مشاهده می‌کنیم. افزایش حجم نقدینگی و عدم افزایش تولید منجر به افزایش بیکاری شده است.
    آل اسحاق با بیان اینکه علت پایین آمدن ارزش پول ملی عدم تطابق تولید با میزان نقدینگی است، اظهار داشت: باید بین تولید، اشتغال، درآمد و حجم نقدینگی تعادل برقرار باشد.
    این کارشناس اقتصادی گفت که در حوزه ارزی هم وقتی عرضه و تقاضای ارز، نظام و قاعده نداشته باشد و به دلایل غیراقتصادی قیمت ارز افزایش یابد آن‌گاه ارزش پولی ملی هم کاهش می‌یابد.
    وی گفت که ظرف 40 سال گذشته حجم نقدینگی کشور 3500 برابر شده است و در 6 ـ 7 سال گذشته حجم نقدینگی به صورت جهشی افزایش و در سال‌های اخیر از 4 هزار و 500 میلیارد تومان به هزار و هفتصد هزار میلیارد تومان رسیده و قدرت خرید مردم و ارزش پول ملی کاهش یافته است که برای حفظ ارزش پول ملی باید حجم نقدینگی تحت نظم و کنترل درآید و مشکل ساز نباشد.
    آل اسحق با بیان اینکه نظام بانکی کشور هم باید اصلاح شود، 40 درصد دارایی‌های بانکی موهومی است که توسط مجامع بانک‌ها ساخته شده است، به این ترتیب که مجامع بانکی طلب‌های موهوم را جز مطالبات گذاشته‌اند و یک سری دارایی‌های بی‌ربط را قیمت‌گذاری‌کرده‌اند و 35 درصد از دارایی‌های بانکی کشور در حقیقت منجمد است، دارایی بانک‌ها به مِلک و سایر کالاها تبدیل شده است و قابل جابجایی نیست. بنابراین، 75 درصد از دارایی‌بانک‌ها از رده خارج است و در این وضعیت بانک‌ها می‌خواهند با 25 تا 30 درصد دارایی‌های خود نیازهای کشور را پاسخ دهند که این امکان‌پذیر نیست.
    وی با بیان اینکه بانک‌ها مجازند که 8 درصد دارایی‌های خود را به عنوان تسهیلات بپردازند، گفت: این در حالی است که بانک‌ها این رقم را به 17 درصد افزایش داده‌اند و چند برابر مجوز قانونی وام می‌دهند و با این کار دچار کسری می‌شوند و برای جبران این کسری اقدام به قرض گرفتن از بانک مرکزی می‌کنند و بانک مرکزی هم برای اینکه بانک‌ها بتوانند به فعالیت خود ادامه دهد با بهره‌های سنگین 30 درصدی به آنها وام می‌دهد و بدین ترتیب بانک‌ها به بانک مرکزی (ناشر اسکناس) بدهکار می‌شوند و پایه پولی هم افزایش می‌یابد.
    بنابراین، برای حل معضل نقدینگی باید وضعیت نظام بانکی را حل کرد، ولی مشکل در اینجا است که یک عده ذینفع با استفاده از نظام فعلی بانکی منافعی مانند دریافت وام‌های 10 هزار میلیارد تومانی دارند و نمی‌خواهند از این منافع دست بکشند. برای اصلاح نظام بانکی برخورد قاطع و جراحی لازم است. البته دشمن خارجی هم با ایجاد مسائل مختلف وقت مقامات را می‌گیرد و در مواردی مسئولین کشور به جای پرداخت به مسائل داخلی ناچارند که وقت خود را صرف مسائل خارجی ساز کنند.
    همچنین بخش مدیریت اقتصاد کشور نتوانسته با ابزار، دانش و علم اقتصادی و تاکتیک‌های اقتصادی اقتصاد را داره کند.
    اقتصاد جمهوری اسلامی 40 سال است که سیاست زده است و همیشه مدیرهای اقتصادی زیر سلطه مدیرهای سیاسی بوده‌اند. فرق مسائل سیاسی و اقتصادی در این است که مسائل سیاسی کوتاه مدت و زودگذر اند اما مسائل اقتصادی بلند مدت و ماندنی هستند و مسئله ساز.
بازگشت به فهرست مطالب...   


روزنامک: انتقاد رئیس مرکز آمار از طرز آماردهی بانک مرکزی ـ رکورد تورّم کالایی؛ ۲۴۴ درصد
7 آذر 1397 - 28 نوامبر 2018

انتقاد رئیس مرکز آمار از طرز آماردهی بانک مرکزی ـ رکورد تورّم کالایی؛ ۲۴۴ درصد

به گزارش ششم آذر 1397 خبرگزاری تسنیم ، امیدعلی پارسا رئیس مرکز آمار جمهوری اسلامی در گفتگو با شبکه خبر، اختلاف نرخ تورم اعلامی توسط بانک مرکزی با میزان تورمی را که مرکز آمار محاسبه می کند تفاوت دارد زیراکه تمرکز بانک مرکزی روی نقاط شهری و شهرهای بزرگ است.
    او افزود: بانک مرکزی نرخ تورمی را که محاسبه می کند برگرفته از آمار 79 شهر بزرگ، 386 قلم کالا و 121 هزار مظنّه قیمت است در حالیکه تمرکز آمارگیری مرکز آمار بر 231 شهر ، 626 روستا، 475 قلم کالا و 420 هزار مظنه قیمت است.
    به اظهار پارسا، آمار مرکز آمار ایران را دقیق تر و مطمئن تر اعلام کرد و گفت: اعلام دو آمار از تورم و گرانی به بی اعتمادی منجر می شود.
    رئیس مرکز آمار ایران به محاسبه نرخ تورم سالانه و نقطه به نقطه پرداخت و گفت: آماری که مردم مد نظر دارند همان تورم نقطه به نقطه است که در دوره زمانی مشابه نسبت به سال گذشته در نظر می گیرند. وی متوسط این تورم را 35 درصد اعلام کرد.
    پارسا گفت در کل جهان فقط 5 کشور هستند که مسئول آمارگیری آنها بانک مرکزی شان است و ما نباید موازی کاری کنیم.
    - - - - -
    بر اساس اعلامیه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران که در پنجم آذرماه 1397 انتشار یافت، نرخ تورّم در دوازده ماه منتهی به آبان ‌ماه ۱۳۹۷در مقایسه با مدت مشابه سال قبل حدود 18 و 4 دهم درصد افزایش داشته است. این رقم در مهرماه 1397 نزدیک به ۱۶ درصد بود. دخانیات، خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها و حمل و نقل در این مدت بالاترین نرخ تورم را تجربه کرده‌اند.
    براساس گزارش بانک مرکزی، گروه دخانیات با بیش از ۶۰ درصد تورم بیشترین رشد قیمت را در این مدت داشت.
    این گزارش همچنین نرخ تورم در بخش رستوران و هتل را ۱۶.۵ درصد اعلام کرده و شاخص بهای این گروه نسبت به ماه قبل ۳.۴ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل 31 و 7 دهم درصد افزایش را نشان می‌دهد. نرخ تورم در گروه حمل نقل در آبان ماه سال جاری به ۲۴.۹ درصد رسیده و شاخص بها در این گروه نسبت به ماه گذشته ۰.۲ درصد و نسبت به ماه مشابه سال گذشته ۵۸.۶ درصد افزایش داشته است.
    تغییرات شاخص بها در بخش بهداشت و درمان (دارو، دکتر و بیمارستان) در دوازده ماهه منتهی به آبان ماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن ۱۲.۳ درصد بود و تغییرات این شاخص در این گروه نسبت به ماه قبل ۱.۳ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۹.۶ درصد با افزایش همراه بوده است.
بازگشت به فهرست مطالب...   


روزنامک: پیامدهای اجتماعی گرانی ها از دیدگاه دکتر اقلیما
7 آذر 1397 - 28 نوامبر 2018

پیامدهای اجتماعی گرانی ها از دیدگاه دکتر اقلیما

روزنامه آرمان امروز چاپ تهران مصاحبه ای با دکتر مصطفی اقلیما داشت که در شماره پنجم آذرماه 1397 این روزنامه درج و تیتر آن با تصویر دکتر اقلیما به صفحه اول برده شده بود. جملات نخست این مصاحبه و کُپی بخشی از صفحه اول این روزنامه در زیر آمده است:
     "تورّم در کشور از آبان ماه سال گذشته [سال 1396 = 2017] تاکنون 35 درصد افزایش پیدا کرده و اغلب کالاهای مورد نیاز مردم تا سه برابر گران‌تر شده است. در شرایط کنونی، گروه کثیری از کارگران در وضعیت نامناسب اقتصادی زندگی می‌کنند و بسیاری از مغازه‌داران با رکود مشتری مواجه هستند. از سوی دیگر بیکاری روز به روز در جامعه در حال افزایش است. وضعیت به شکلی شده که شرکت‌های خصوصی یا به حالت نیمه تعطیل درآمده‌اند و یا اینکه مجبور شده‌اند کارکنان خود را اخراج کنند. در نتیجه، گرانی‌ها جامعه را عصبی کرده است. این اتفاق اگر امروز رخ ندهد بدون شک در آینده نزدیک رخ خواهد داد. شرایط اقتصادی مردم تأثیر مستقیمی در تحولات اجتماعی یک جامعه خواهد داشت.".
    
تیتر اظهارات و تصویر دکتر اقلیما در صفحه اول روزنامه آرمان امروز
تیتر اظهارات و تصویر دکتر اقلیما در صفحه اول روزنامه آرمان امروز
بازگشت به فهرست مطالب...   


روزنامک: انور خامه ای قدیمی ترین روزنامه نگار ِ ایران و آخرین بازمانده گروه 53 نفری دکتر ارانی در 102 سالکی درگذشت
3 آذر 1397 - 24 نوامبر 2018

انور خامه ای قدیمی ترین روزنامه نگار ِ ایران و آخرین بازمانده گروه 53 نفری دکتر ارانی در 102 سالکی درگذشت

انور خامه ای قدیمی ترین روزنامه نگار ِ ایران که 29 اسفند 1295 (20 مارس 1917) در تهران به دنيا آمده بود و در کرج زندگي مي کرد 29 آبان 1397 (20 نوامبر 2018) و در 102 سالگی درگذشت. در اسفند 1395 به مناسبت 100 ساله شدن او مراسم چشمگیری در تهران برگزار شده بود. وی با اینکه در آلمان و سویس درس اقتصاد و جامعه شناسی خوانده و دکترا گرفته بود راضی نبود که او را «دکتر خامه ای» بخوانند.
     انور خامه ای که تدریس و روزنامه نگاری را جدا از هم نمی دانست به هر دو کار اشتغال داشت. وی سالها در بلژیک و تهران در دانشگاه تدریس کرد.
     پيش از انتشار روزنامه مردم كه بعدا ارگان حزب توده عنوان گرفت و کار انتشار آن در تهران از يازدهم بهمن 1320 (31 ژانويه 1942) آغاز شد، انور خامه ای در روزنامه هاي «رهبر» و «سياست» قلم مي زد و مدت ها سردبير روزنامه رهبر بود. انور خامه ای از نخستين نويسندگان روزنامه مردم بود. اين روزنامه كه زماني به پراوداي ايران معروف بود در طول عُمر خود چند بار زير زميني شد. حزب توده دهم مهرماه 1320 (29 سپتامبر 1941) در ايران آغاز بكار كرد و در پي تيراندازي به شاه در محوطه دانشگاه تهران در 15 بهمن 1327 (4 فوريه 1949) غيرقانوني اعلام شد و .... حزب توده هنگام تاسيس، اشاره به ايدئولوژي اشتراکي نکرده بود تا به استناد قانون مصوّبه دهه 1310 مانع از فعاليت آن شوند. اين قانون، تاسيس و فعاليت حزب و گروه با مسلک اشتراکي را ممنوع کرده بود.
     انور خامه اي در نيمه دهه 1320 به نمايندگي از سوي روزنامه نگاران ايران در کنگره جهاني مطبوعات که در پاريس برگزار شده بود شرکت کرد. وي در آن دهه ديدارهاي حزبي و مطبوعاتي متعدد از اروپاي شرقي؛ يوگوسلاوي، چک اسلواکي و جماهیریه شوروی به عمل آورده بود. دیدار او از شوروی و مشاهده تفاوت مقامات دولتی و حزبی با توده ها و نبود انگیزه در مردم و بی حالی، بر تردید او نسبت به بقاء مارکسیسم افزوده بود، ولی تفکر سوسیالیسم معتدل را از دست نداد.
    دکتر انور خامه اي که یک مجتهدزاده بود در دهه 1320 رشته مهندسي شيمي خوانده و دبير دبيرستان صنعتي تهران شده بود. او از جواني تفکّر سوسياليستي داشت و خواهان رفاه و برابري انسانها بود. با همين تفکّر در دهه 1310 به جمع اصحاب اين انديشه که دکتر تقي اراني «بزرگ انديشمند» آنان بود پيوست. این جمع (دكتر تقي اراني، دكتر بهرامي، عباس آذري، ضياء الحوتي، انور خامه ای، عبدالصمد کامبخش قزوینی و ...) در سال 1316 به نام گروه 53 نفري دستگير، زنداني و محاکمه شدند و انور به 6 سال زندان محکوم شد و تا پايان کار رضاشاه در زندان بود. وي از تحسين کنندگان دکتر تقي اراني به دليل ميهندوستي اش و داشتن شخصيتي مستقل و بي باک بود.
    دکتر خامه اي چند سال پس از تاسيس حزب توده و عضویت در آن، وقتي که ديد این حزب دارد «دَربَست» ابزار دست مسکو و استالين مي شود و از خود اراده ندارد و «مسکو دوستاني» همچون عبدالصمد کامبخش قدرت را در حزب قبضه مي کنند که خاطرات خوبي از او در دوران زندان نداشت که به پليس، اطلاعات مي داد و نيز در ديدار از مسکو مشاهده کرده بود که آنچنان مساواتي که در آروزيش است در شوروي تامين نشده و مقامات دولت و حزب زندگاني لوکس و عالي دارند به انتقاد از کميته مرکزي و گردانندگان حزب توده دست زد و در سال 1326 (1947 میلادی) با شماري ديگر ازجمله خليل ملکي از حزب جدا شد و به دنياي معلمی و نگارش مستقل بازگشت. ولي، عشق به روزنامه نگاري اورا آرام نگدازد و با تنی چند از همفکران، نشريه «جهان ما» و «حَجّار» را تاسيس و منتشر کرد و به دفاع از جنبش ملي کردن صنعت نفت به رهبري مصدق و تامين حاکميت ملي پرداخت. باوجود انشعاب خامه اي از حزب توده، پس از تيراندازي به شاه در 15 بهمن 1327 در دانشگاه تهران وي را هم از تعقيب مصون نگذاشتند. به صورت قانون درآمدنِ ملی شدن نفت ایران در زادروز انور خامه ای (29 اسفند) برایش یک شادی پایدار بود.
     انور پس از کودتاي 28 اَمُرداد 1332 نیز دستگير و باردیگر زنداني شد. او پس از رهايي از اين زندان به اروپا رفت و در آلمان و سويس به تحصيل اقتصاد و جامعه شناسی پرداخت و دکترا گرفت و به وطن بازگشت و ضمن از سرگرفتن کار آموزش و پرورش به عضويت تحريريه روزنامه اطلاعات درآمد و در سال 1336 براي اين روزنامه به سبک روزنامه هاي اروپا، «صفحه گزارش روز» ايجاد و فيچِر نويسي (گزارش مشروح با ذکر جزئيات و سابقه و توأم با نظر ديگران ازجمله مردم کوچه و بازار) را وارد مطبوعات ايران کرد و صفحه 5 روزنامه اطلاعات اختصاص به اين کار داده شد. يکي از فيچرهاي اين صفحه انتشار ادعاي مردي به نام هراتي [ساکن کوچه چاله حصار ـ چهار راه گلو بندک و نه چندان دور از بازار تهران] به کشف داروي سرطان با مطالعه تألیفات دانشمندان ایرانی قرون وُسطی بود که در شهريور 1336 انتشار يافت و در جامعه وقت صدا کرد و دولت مجبور شد که در اختيار هراتی، زير نظر بيمارستان لقمان الدوله ادهم به ریاست دکتر حسین معرفت بيمار بگذارد.
     انور خامه اي سالها از دبيران تحريريه روزنامه اطلاعات و مدتی سردبير مجله اطلاعات هفتگي و در دوران نخست وزیری دکتر علی امینی يكي از سران آموزش و پروش تهران بود ــ رئيسي كه با بودن اتومبيل سرويس دولتی، با اتوبوس شهري سر كار مي رفت، سمت «فرمانبر» را در دفتر اين اداره حذف، تعيين مديران مدارس را انتخابي كرده بود و توزیع معلمان تازه میان مدارس با قرعه کشی صورت می گرفت تا اِعمال نفوذ درکار نباشد. وي مديران مدارسي را كه انجمن خانه و مدرسه نداشتند مواخذه مي كرد و صورتجلسات اين انجمن ها را شخصا مي خواند و دستور رفع نقائصي را كه در صورتجلسات آمده بود مي داد. ابتکار او در نصب مدیر برای مدارس بعدا وارد آیین نامه مدارس شد و انتخاب مدیر پس از مصاحبه با داوطلبان و احراز شرایط به رای شورای آموزش و پرورش هر منطقه موکول شده بود. محمد درخشش وزیر فرهنگ کابینه دکتر علی امینی، خامه ای را رئیس آموزش و پرورش منطقه سراسری غرب و جنوب غربی تهران کرده بود.
     دكتر خامه اي پس از خروج مجدد از ايران در دهه 1340 و به گفته خودش؛ دورشدن از جامعهِ امنیتی وقت، سالها نماينده و كارشناس سازمان ملل در قاره آفريقا بود و به روي پاي خود ايستادن كشورهاي تازه استقلال يافته اين قاره كمك بسيار كرد. نام او بر مدارس و تالارها و خيابانهاي بسياري از شهرهاي اين ممالک گذارده شده است (ولي، نه در وطن خود او).
     خامه اي درجريان انقلاب سال 1357 (1978 و 1979 ميلادي) به همکاری با یونسکو پایان داد، به ايران بازگشت، حقوق بازنشستگي خودرا در وزارت آمورش و پروش احياء كرد و کار قلم و پژوهش را از سر گرفت. وی که در سال انقلاب، تقریبا هر روز به خیابانها و به میان تظاهرکنندگان می رفت، مشاهدات خود، نظرات و پیش بینی هایش را در اختیار روزنامه نگاران بویژه محمد حیدری از اعضای وقت شورای سردبیری روزنامه اطلاعات قرار می داد. خامه ای که مقیم کرج شده بود همچنان بكار پژوهش و نوشتن کتاب ادامه می داد. او پس از انقلاب عمدتا براي مجله ها ازجمله مجله های گزارش، بخارا و ... مقاله می نوشت و با روزنامه ها مصاحبه می کرد و به اطاق های خبر سر می زد. دیدار او از روزنامه ایران در نیمه دهه 1970 و اظهارات و اندرزهایش بسیار جالب خوانده شده است. او در یکی از مصاحبه هایش اوضاع جهان در دهه های نخست قرن 21 ازجمله پیدایش قدرت های تازه ای در جهان و افزایش وسعت آگاهی های توده ها را پیش بینی کرده بود. قبلا و در سال 1985 حذف حزب کمونیست از حکومت کردن بر شوروی را پیش بینی کرده بود که پنج سال بعد تحقق یافت.
    خامه ای مؤلف کتابهاي متعدد به زبان هاي فرانسه و فارسي ازجمله کتابي در تحريف و سوء اجراي سوسياليسم است که ترجمه فارسي آن «تجديد نظر طلبي از مارکس تا مائو» عنوان دارد و نیز کتاب «اقتصاد بدون نفت». خاطرات او زیر عنوان «خاطرات روزنامه نگار» در 3 جلد انتشار یافته است و نیز تألیفات دیگر وی؛ «فرهنگ سیاست»، «فلسفه برای همه»، «سالهای آشوب» و ....
     خامه ای در 60 سالگی ازدواج کرد که محصول آن یک دختر است به نام ملیحه. یک حادثه اتومبیل به عُمر بانویِ دکتر انور خامه ای پایان داد.
     ايران تاکنون روزنامه نگاري نداشته است که 75 سال به کار قلم اشتغال داشته باشد. خاطرات سياسي، آموزش و پرورشی و روزنامه نگاری انور خامه ای بسيار ارزشمند و آموزنده است و جا داشت که تا در قید حیات بود اُرال هيستوري (تاريخ شفاهي) از اين خاطرات تهيه می شد.
     دهم اكتبر 2011 به مناسبت هفتادمين سالگرد روزنامه نگاري انور خامه اي مراسمی برگزار شده بود که در آن بسیاری از نویسندگان و روزنامه نگاران کشور شرکت داشتند و در جریان همین مراسم، اندیشه تأسیس یک انجمن از روزنامه نگاران قدیمی ایران بمیان آمد.
    
دکتر انور خامه ای در کنار دخترش ملیحه در مراسم صدساله شدن ـ دکتر خامه ای در عکس بالاتر در دهه ششم عُمر و در عکس پایین در دهه چهارم بود
دکتر انور خامه ای در کنار دخترش ملیحه در مراسم صدساله شدن ـ دکتر خامه ای در عکس بالاتر در دهه ششم عُمر و در عکس پایین در دهه چهارم بود
بازگشت به فهرست مطالب...   


روزنامک: واژه فارسی «پهلوان» در اندونزی
3 آذر 1397 - 24 نوامبر 2018

واژه فارسی «پهلوان» در اندونزی

دهم نوامبر در اندونزی روز «هاری پهلوان» یعنی روز قهرمانان است. پهلوان واژه ای پارسی است که از طریق هند در اندونزی رایج شده است. دهم نوامبر 1945 و سه ماه پس از اینکه میهندوستان اندونزیایی اعلام استقلال کردند، استعمارگران هلندی با کمک نیروهای انگلیسی در جاوه شرقی پیاده شدند تا بساط سابق را پهن کنند که در شهر «سورابایا» با مقاومت قهرمانانه میلیشیای دولت ملی رو به رو، متوقف و به عقب رانده شدند.
     استقلال اندونزی که قبل از جنگ جهانی دوم مستعمره هلند بود هفدهم آگوست 1945 اعلام شده بود. در جریان جنگ جهانی دوم، ژاپنی ها اندونزی (هندِ هلند) را از دست هلند خارج ساخته بودند که پس از تسلیم شدن ژاپن در نیمه آگوست 1945، ناسیونالیست ها اندونزی اعلام استقلال کرده و برای جلوگیری از بازگشت استعمار به ایجاد میلیشیا دست زده بودند.
    
بازگشت به فهرست مطالب...   


روزنامک: 4 بانوی ایرانی ـ آمریکاییِ برنده انتخابات
3 آذر 1397 - 24 نوامبر 2018

4 بانوی ایرانی ـ آمریکاییِ برنده انتخابات

در انتخابات ششم نوامبر 2018 آمریکا چهار بانوی ایرانی آمریکایی برنده شدند. ایرانیان مهاجر از سال ها پیش در آمریکا وارد سیاست شده بودند ولی در آغاز کار، سنگ بزرگ بر می داشتند و می خواستند که عضو کنگره آمریکا شوند که چون موفق نشدند از پایین تر شروع کردند ـ از نمایندگی شورای شهرها، نمایندگی مجالس ایالتی و .... پیروزی 4 بانو و انعکاس وسیع اخبار آن یک عامل تشویق ایرانیان آمریکایی به تلاش برای ورود به مقامات دولتی و سیاسی این فدراسیون خواهد شد.
    چهار بانوی پیروز انتخابات ششم نوامبر؛ زهرا کرینشک به عضویت سنای جورجیا، آنا اسکمانی به عضویت مجلس نمایندگان فلوریدا، آنا کاپلان متولد تبریز به عضویت سنای نیویورک و سام همدانی به عنوان قاضی استیت کارولینای شمالی. [در این استیت، قضات انتخابی هستند].
    
از راست به چپ: زهرا کرینشک، سام همدانی، آنا اسکمانی و آنا کاپلان
از راست به چپ: زهرا کرینشک، سام همدانی، آنا اسکمانی و آنا کاپلان
بازگشت به فهرست مطالب...   


روزنامک: نماینده ای که دست رئیس جمهور را در مجلس بوسید!
3 آذر 1397 - 24 نوامبر 2018

نماینده ای که دست رئیس جمهور را در مجلس بوسید!

آنلاین تابناک ـ 9 آبان 1397: عزت‌الله یوسفیان مُلّا، نماینده آمل در مجلس شورای اسلامی درباره فیلم پرحاشیه‌ای که نشان می‌دهد او دست حجت الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور را بوسیده است، گفت: آقای روحانی استاد راهنمای من در دانشگاه بود و اگر هم دست او را (در تالار مجلس) ‌بوسیدم به آن افتخار می کنم.
    فیلم دستبوسی این نماینده در حاشیهِ حضور رئیس‌جمهور در جلسه رای اعتماد به وزرای پیشنهادی در مجلس شورای اسلامی در شبکه‌های اجتماعی بازتاب گسترده‌ای یافته بود و نظرات مخالف و موافق فراوانی را در پی داشت.
    
بازگشت به فهرست مطالب...   


روزنامک: شیلر که تاكيد كرد صداي اكثريت دليل اثبات عدالت نيست و خواستِ اكثريت نمي تواند حقي را پايمال كند
3 آذر 1397 - 24 نوامبر 2018

شیلر که تاكيد كرد صداي اكثريت دليل اثبات عدالت نيست و خواستِ اكثريت نمي تواند حقي را پايمال كند

فردريك شيلر Johann Christoph Friedrich von Schiller» مورخ، فيلسوف، نويسنده، نمايشنامه نگار و شاعر شهير آلمان و مردي كه از زيبايي ها و نكويي ها سخن گفته است دهم نوامبر 1759 (19 آبان) به دنیا آمد که زادروز اوست و هفته گذشته بسیاری از رسانه به این مناسبت مطلب نوشته بودند تا اندیشه های او یادآوری شود.
     شیلر تاريخ جنگهاي سي ساله [اروپا] را كه پُر از پند و اندرز است در نوامبر 1793 منتشر كرد ـ كتابي كه گفته شده است كمك بسيار به اتحاد کنونی اروپاييان كرده است. كتاب «ماري استوارت» و داستان «انسان» از دیگر نوشته های اوست. کتاب «داستان انسان» هنوز پایان نیافته بود که شیلر در نهم ماه می 1805 درگذشت. نوشته های شیلر حتی براي بشر امروز، از«بي مقام» و «صاحب قدرت» و از فقير تا دارا پند آموزند.
    Schiller بدون اشاره مستقيم به كارهايي كه به نام انقلاب فرانسه صورت گرفته بود؛ در يك رساله، عدالت را از اراده اكثريت جدا كرد و تاكيد كرد كه صداي اكثريت دليل اثبات عدالت نيست، خواست اكثريت نمي تواند حقي را پايمال كند. هر قانون موضوعه قبلی بايد توسط يك هيات بي طرف (بدون داشتن حُب و بُغض) بررسي همه جانبه و مجدد شود تا حق اقليت ـ حتي اگر اقليت ـ يك فرد باشد از دست نرود، عدالت يعني تضمین و رعایت حقوق فرد و جامعه (افراد). قانون نباید از اصول و حقوق و تکالیف جدا باشد. طرح و لایحه پیش از به صورت قانون درآمدن توسط کارشناسان مربوط و حقوقدانان بررسی و به اطلاع عامه برسد تا اظهار نظر کنند و این اظهار نظرها مورد توجه هیات مقنّن [مجلس، شورا و ...] قرارگیرد و مراحل رسیدگی طرح منظما به اطلاع عامه برسد تا درجریان قرار داشته باشند و نظر بدهند. قانون و ضابطه خلاف منطق و اصول است که به نارضایی های عمومی و بعضا عصیان می انجامد و ....
    
سه تصوير ازFriedrich Schiller از سه صورتگر
سه تصوير ازFriedrich Schiller از سه صورتگر
بازگشت به فهرست مطالب...   


روزنامک: کشتار اردبیلی ها به دست خزرهای مهاجم در دوران سکوت (دوران حکومت عرب بر ایران)
3 آذر 1397 - 24 نوامبر 2018

کشتار اردبیلی ها به دست خزرهای مهاجم در دوران سکوت (دوران حکومت عرب بر ایران)

نوامبر 729 قوم خزر که در جریان مهاجرت خود بخشی از قفقاز را تصرف کرده بود به اردبیل تعرض و کشتار به راه انداخت. در آن زمان، ایران در تصرف عرب بود و نیروهای حکمران محلی عرب موفق به شکست دادن خزرها نشدند.
     این قسمت از تاریخ ایران (از شکست ساسانیان ازعرب تا ظهور قهرمانان استقلال طلب) که حدود دو قرن طول کشید به دوران سکوت معروف شده است. هدف از بکار بردن واژه سکوت این بوده است که چگونگی وضعیت آن دوره به علت نبود رویداد نگار و مورخ، بدون شرح و نوشته است.
    
بازگشت به فهرست مطالب...   


روزنامک: کشف 225 گرم تریاک در داخل معده بیمار
3 آذر 1397 - 24 نوامبر 2018

کشف 225 گرم تریاک در داخل معده بیمار

به گزارش 28 مهرماه 1397 خبرگزاری ایلنا، سرهنگ حسین براری ـ یک مقام پلیس اظهار داشت: مردی که حدود 225 گرم تریاک در بسته بندی های خاص به معده خود فرو داده بود پس از احساس شکم درد به بیمارستان امام رضا (ع) منتقل و با عمل جراحی این تریاک ها از بدن او خارج می شود. این تریاک در 13 بسته قرار داده شده بودند.
    تحقیق از این فرد که در شرق تهران دچار دلدرد شده بود پس از درمان ادامه خواهد یافت و به دادسرای محل تحویل داده خواهد شد.
    
بازگشت به فهرست مطالب...   


روزنامک: 2 زن مسلمان آمریکایی به نمایندگی در مجلس این کشور انتخاب شدند
3 آذر 1397 - 24 نوامبر 2018

2 زن مسلمان آمریکایی به نمایندگی در مجلس این کشور انتخاب شدند

الهان عُمر، نامزد مسلمان سومالیایی تبار در ایالت مینه‌سوتا و رشیده طلیب نامزد فلسطینی‌تبار در ایالت میشیگان موفق شدند در انتخابات پارلمانی ششم نوامبر 2018 به عنوان نمایندگان دو حوزه انتخاباتی در این دو ایالت وارد مجلس نمایندگان آمریکا شوند.
    مهاجران سومالی تبار جمعیت بزرگی را در ایالت مینه‌سوتا و بویژه شهر مینیاپولیس تشکیل داده اند بگونه ای که توانستند کمک کنند که یک نفرشان در مجلس آمریکا نماینده شود.
    شهر «دیِربورن» در ایالت میشیگان که نیم میلیون مسلمان و عمدتا عرب تبار در آن زندگی می کنند و به پایتخت مسلمانان در آمریکای شمالی معروف شده است با آراء خود بانو رشیده طلیب را به مجلس نمایندگان آمریکا فرستاد.
    
بازگشت به فهرست مطالب...   


روزنامک: هجوم مردم به زندگی در مناطق ساحلی دریای مازندران ـ رشد 20 درصدی استان مازندران در یک سال اخیر
3 آذر 1397 - 24 نوامبر 2018

هجوم مردم به زندگی در مناطق ساحلی دریای مازندران ـ رشد 20 درصدی استان مازندران در یک سال اخیر

عبدالله رضیان (یکی از نمایندگان مازندان در مجلس شورای اسلامی) هفته گذشته به خبرنگار ایلنا درباره افزایش مهاجرت‌ها به مناطق شمالی کشور گفت: اینک این نگرانی به وجود آمده که افراد کشور تصمیم به مهاجرت به مناطق شمال ایران گرفته اند.
    وی گفت: سکونت در مناطق شمالی کشور به ویژه استان مازندران و حاشیه دریا افزایش پیدا کرده و پیش بینی می‌شود با توجه به این مهاجرت ها، جمعیت مازندران تا ده سال آینده دو برابر شود و کمبود به وجود آید. قبلا افراد کشور به تهران، اصفهان و مشهد مهاجرت می کردند و اینک مناطق شمالی کشور و سواحل دریای مازندران، که در آینده مسئله ساز خواهد بود. رشد جمعیت مناطق ساحلی دریای مازندران و استان مازندران در یک سال اخیر بیش از 20 درصد بوده است.
    
بازگشت به فهرست مطالب...   


روزنامک: حادثه بی سابقه: در تهران افراد مسلح، یک زندانی را از بیمارستان فراری دادند
3 آذر 1397 - 24 نوامبر 2018

حادثه بی سابقه: در تهران افراد مسلح، یک زندانی را از بیمارستان فراری دادند

31 اکتبر 2018 خبری در رسانه ها انتشار یافته بود که وقوع چنین عملی در ایران قبلا سابقه نداشت. خبر از این قرار بود:افراد مسلح با حمله به بیمارستان «امام خمینی تهران ـ بیمارستان پانصد تختخوابی و پیش از بهمن ماه 1357 به نام بیمارستان پهلوی» و شلیک تیرهوایی٬ یک بیمار را که از زندان برای درمان به بیمارستان منتقل شده بود را فراری دادند.
    مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران که آن بیمارستان ازجمله بیمارستانهای وابسته به آن دانشگاه است گفته است که سه مهاجم مسلح وارد درمانگاه بیمارستان شده و یک بیمار زندانی را که برای درمان آورده شده بود را فراری دادند.
    این سخنگو گفت که ساعت 11 چهارشنبه (9 آبان = 31 اکتبر) ماموران مربوط یک بیمار زندانی را برای درمان به درمانگاه بیمارستان آورده بودند که دقایقی بعد، سه مهاجم مسلح وارد درمانگاه بیمارستان شدند و این زندانی را فراری دادند.
    به گفته این سخنگو، هنگام خروج این افراد از درمانگاه، مقاومتی از سوی برخی کارکنان بیمارستان صورت گرفت که مهاجمان با شلیک هوایی توانستند، زندانی را فرار دهند اما در این حادثه و تیراندازی به کسی آسیب نرسید.
    گفته شده است که این زندانی از «اراذل و اوباش!» شهر تهران بوده است.
بازگشت به فهرست مطالب...   


روزنامک: تولستوي انديشمند و نويسنده روس: فرد وقتي به کمال خواهد رسید که جسما، روحا و اخلاقا سالم باشد و اين سه، عوامل شادي بخش زندگاني هستند
3 آذر 1397 - 24 نوامبر 2018

تولستوي انديشمند و نويسنده روس: فرد وقتي به کمال خواهد رسید که جسما، روحا و اخلاقا سالم باشد و اين سه، عوامل شادي بخش زندگاني هستند

20 نوامبر سال 1910 «لئو نيکلايوويچ تولستوي Leo Nikolayevich Tolstoy» نويسنده شهير و انديشمند روسيه در 82 سالگي درگذشت. طبق تقويم ميلادي قديم، تاريخ مرگ تولستوي هفتم و يا نهم نوامبر بود. «لئو» نهم سپتامبر 1838 و در تقويم قديم 28 آگوست اين سال در يک خانواده اربابِ ملک در منطقه تولي به دنيا آمده بود و در کودکي مادر و در نوجواني پدر خود را از دست داده بود. وي به دليل مخالف بودن با برنامه هاي تحصيلي با دروس تکراري و بعضا بي ارتباط، دانشگاه را در سال سوم، ناتمام رها کرد. تولستوي همه مراحل زندگي را طي کرد از جمله خدمت نظام وظيفه.
     تولستوي معتقد به «کمالPerfection» بود و مي گفت فرد وقتي به کمال مي رسد که جسما و روحا و اخلاقا سالم باشد. وي اين سه عامل را عوامل شادي بخش زندگاني مي دانست.
     تولستوي مخصوصا بعد از ميانسالي، مخالف بهره برداري انسان از انسان شده بود که در روسيه بيش از نقاط ديگر رواج داشت. دو بار سِرف هاي املاک به ارث مانده از پدر و مادرش را آزاد کرد ولي آنان به دليل ناباوري، آنجا را ترک نکردند. [در روسیه، روستايياني که با مزارع خريد و فروش مي شدند و ضميمه املاک بودند سِرف ناميده مي شدند.].
     وی در زمينه نوشتن داستان عقيده داشت که داستان بايد به گونه اي نوشته شود که خواننده عشق به زندگي پيدا کند و رو به کمال بگذارد و عشق به زندگي يعني عشق به خود و جامعه.
     به باور تولستوي، نويسندگانِ داستان بايد آنچه را که مي نويسند شخصا ديده و تجربه کرده باشند و به عبارت ديگر خود آنان آن را باور داشته باشند. داستان «آنا کارنينا» تجربه عشق خودش به سونيا بود که بعدا باهم ازدواج کردند.
     تولستوي داستانها و نمايشنامه هاي متعدد نوشت از جمله: دوران بچگي، نوجواني، جواني، آناکارنينا، جنگ و صلح، کوپن جعلي، پدر سرگيوس، آقا و نوکر، قزاق ها و ... که برخی از آنها در ایران ترجمه و انتشار یافته و فروش ترجمه فارسی «آنا کارنینا» چشمگیر گزارش شده است.
     نامه هشدار دهنده تولستوی به تزار نيکلاي دوم که در سال 1901 نوشته و ارسال شده و در موزه نگهداري مي شود سند بزرگي است که در آن اوضاع نابسامانِ روس ها منعکس است. تولستوي در اين نامه به تزار هشدار داده بود که اگر آزادي ندهد و دموکراسي برقرار نکند و از شکاف پهناور میان فقير و غني نکاهد و نظام فئودالي را تعديل نکند انقلاب و جنگ داخلي اجتناب ناپذير خواهد بود و روسيه نابود خواهد شد. همين نامه بعدا باعث تعقيب قضايي او شد.
     تولستوي اواخر عُمر از زنش قهر کرد و با قطار از زادگاه خود به صورت فرار خارج شد و در تنهايي درگذشت. وي داراي يازده فرزند بود.
بازگشت به فهرست مطالب...   


روزنامک: چرا در ایران با عقاید «رابرت اوون» فرضيه پرداز سوسياليسم تعاوني آشنا نیستند؟
3 آذر 1397 - 24 نوامبر 2018

چرا در ایران با عقاید «رابرت اوون» فرضيه پرداز سوسياليسم تعاوني آشنا نیستند؟

چهاردهم ماه می زادروز و هفدهم ماه نوامبر سالروز درگذشت «رابرت اوون» صاحب فرضیه Utopian Socialism است. ولی او در ایران، در میان مردم معمولی شناخته شده نیست زیراکه اهل قلم ـ آنانکه تمایلات کمونیستی داشتند اورا سوسیالیست نمی دانستند برای اینکه که سوسیالیست کردن جامعه از طریق انقلاب را رد کرده است و آنانکه مذهبی بودند، وی را لامذهب می پنداشتند، حال آنکه فقط کلیسا رو نبود. رابرت اوون که در جوانی کسب و کار پارچه بافی داشت به تجربه دریافته بود که باید برای تأمین برابری نسبی مردم راهی یافت، و پس از تجربه بسیار به این نتیجه رسید که باید نخست این فرضیه را در یک جامعه کوچک تجربه کرد و اگر تجربه موفق باشد، جوامع دیگر خود به خود به آن خواهند گرایید و به عبارت دیگر، مدینه فاضله ای که به آن صورت ساخته شود الگو قرار خواهد گرفت. او با سوسیالیستی کردن یک جامعه از طریق انقلاب مخالف بود و این سوسیالیستی شدن را «تحمیلی» می دانست که زمانی خواهد رسید که افراد جامعه آن را به دور خواهند افکند. اعضای یک جامعه نخست باید همفکر و دارای خصلت مشابه شوند تا یک نظام تازه را از دل و جان پذیرا شوند و نگذارند که شماری کم آن را به فساد بکشانند. نظریه «اوون» بی شباهت به عقاید سن سیمون و شارل فوریه نبود. در دهه اول قرن 21، هوگو چاوس چنین فرضیه ای را مطرح ساخت که سوسیالیسم قرن 21 و نیز سوسیالیسم توأم با رعایت اخلاقیات معروف است و امّا درباره «رابرت اون»:
    17 نوامبر سالروز درگذشت «رابرت اوونRobert Owen» است که به سال 1858 در 87 سالگي در نیوتُن ـ شهرکی در ویلزِ بریتانیا، همان جایی که به دنیا آمده بود از این دنیا رفت.
    «اوون» مبتکر «سوسياليسم تعاوني» است که افکار خود را در اسکاتلند و نيز در يک منطقه کشاورزي در ایندیانای آمريکا به معرض تجربه گذاشت.
     اوون با اين عقيده که جامعه بايد عاري از فقر، جنايت و مرض باشد و مردم با شادي و خوشبختي و بدون ترس و هراس از آينده و در نهايت خوش بيني زندگي کنند طرح مدينه فاضله (Utopia) خود را نوشت تا يک الگو براي سراسر جهان شود و نخستين مدينه فاضله را به نام «نيو لانارکNew Lanark» به وجود آورد. واژه Dystopia از همین زمان زبانزد شد که مفهوم آن جامعه ای است که در آن شکاف طبقاتی و انواع فساد زیاد است و توده مردم شادی ندارند.
     اوون گفته است که بشر از طريق آموزش و ارتقاي سطح آگاهي هاي خود و با زندگاني برادروار مي تواند به نيکبختي و پيشرفت دست يابد و بايد بهترين آموزش و پرورش و بهداشت يكنواخت و مطلقا رايگان برايش فراهم شود و وسايل تفريح و ورزش نيز عمومي و رايگان باشد. فيدل کاسترو پس از پيروزي انقلاب کوبا، آموزش و پرورش و بهداشت يكنواخت و مطلقا رايگان را در اين کشور به اجرا گذارد که برنامه هايي موفق بوده اند.
     اوون همچنين گفته است که «دانش و مهارت» بزرگترين ثروت فرد و جامعه است؛ بنابراين وسيله کسب دانش و مهارت براي همه کساني که خواهان و مستعد آن باشند بايد فراهم شود و در دسترس همگان باشد. مديريت جامعه بايد حرف نداشته و خالي از هرگونه ضعف باشد و مردم به تحقيق بدانند که براي اداره جامعه چه کساني را انتخاب کنند و اين انتخاب بايد عالما و عامدا باشد [نه، تحت تاثير تبليغ و القاء]، بنابراين بايد دسترسي منصفانه به شناخت چنين افرادي وجود داشته باشد. وي که با وضعیت پارلمان انگلستان و چند کشور دیگر که در زمان او دارای پارلمان بودند آشنا بود معتقد نبود که دوره يک نماينده بايد به اتمام برسد تا کنار برود. طبق آموزش هاي او، اعضاي جامعه بايد بتوانند هروقت که احساس کنند در انتخاب نماينده اشتباه کرده اند او را برکنار سازند. به عقيده «اوون»، جبران اشتباه بايد فوري باشد. به اشتباه نبايد مهلت داد.
     اوون به جاي بکار بردن واژه «سوسياليسم»، از فرضيه خود به عنوان روش «هماهنگي و تلاش مشترک جهاني انسانها و جوامع بشري برای رسیدن به برابری و سعادت» نام برده و داشتن زندگاني خوب و خوش بيني و اميد را حق انسان خوانده و گفته است که پيشرفت صنعت و تكميل ابزارها [تکنولوژي] بشر را آسوده تر و زحمتش را کمتر مي کند ولي پیشرفت صنعت نمي تواند به تامين اخلاقيات که عامل تکامل انسان است کمک کند. تداوم آموزش است که انسان را اخلاقی می کند.
     اوون اين عقيده را اعلام داشت که کشاورزي و صنعت و ساير منابع توليد که محصول آنها مورد نياز همگاني مردم است بايد به صورت تعاوني اداره شوند و محصول آنها مستقيما از توليد کننده به دست مصرف کننده برسد تا به سود هر دو طرف باشد و گفت که در اين صورت است که افراد في مابين [دلال ها] که بدون انجام كار مفيد، از توليد کننده و مصرف کننده استفاده مي برند جذب کار توليدي مي شوند و جامعه نيرومند و ثروتمند مي گردد و طبقات اجتماعي به تدريج از ميان مي روند و يا تفاوت سطح اين طبقات به حداقل مي رسد و با کاهش فاصله طبقاتي، کينه و عُقده (تنفر) که مسبب بسياري از ناهنجاري هاست از ميان مردم رخت بر مي بندد.
     اوون با فروش هرگونه زمين مخالف بود و زمين و منابع زيرزميني و آبها را همانند هوا متعلق به همگان مي دانست که بايد در دست دولت به عنوان نماينده و مباشر جامعه باشد و مديريت جامعه چنانچه نياز باشد با وضع ضوابط اين منابع ملي را از طريق اجاره براي بهره برداري واگذار کند و اگر موجر در صدد بهره برداري برنيايد سند اجاره باطل خواهد بود. به اين ترتيب فرد تنها مالک آن چيزي بايد باشد که در زمين استيجاري به وجود مي آورد ( اصطلاحا اعياني).
     فرضيه «اوون» دولت ها را مکلّف مي کند که با وضع قوانين و اجراي دقيق آنها توزيع ثروت را ميان مردم متعادل کنند تا جرائم و فساد به حداقل برسد و از كينه و نارضائي كه عصيان نتيجه آن است اثري نباشد.
     از اواخر قرن 19 و در طول قرن 20 تاسيس هرگونه شرکت تعاوني (توليد ، مصرف و خدمات) و اموري از قبيل سهيم كردن كاركنان در سود شركتها و کارخانه ها و واگذاري مؤسسات به كاركنان آنها از افکار اوون است.
    بسياري از جامعه شناسان افکار اوون را عملي ترين راه سوسياليستي کردن (محدود) جوامع مي دانند که با روانشناسي، عادات و رسوم مردم هم درگيري نخواهد داشت. برخي از اسلام شناسان غرب، انديشه هاي «اوون» را بيش از هر فرضيه پرداز اروپايي ديگر، نزديك به تعاليم اسلامي مي دانند كه تاكيد بر تعاون در امور و محدوديت مالكيت و ردّ اجحاف، احتكار و كم فروشي (فرمول عرضه و تقاضا) دانسته اند.
بازگشت به فهرست مطالب...   


روزنامک: 14 استاندار ایران از بازنشستگان بودند که باید کنار بروند
3 آذر 1397 - 24 نوامبر 2018

14 استاندار ایران از بازنشستگان بودند که باید کنار بروند

در پی تصویب قانون منع بازنشستگان از بازگشت به مقام عمومی (دولتی و ...) وزارت کشور جمهوری اسلامی در این هفته اسامی 14 استاندار منتشر کرد که باید سمت های خود ترک کنند. قبلا شهردار تهران که یک بازنشسته بود از این سمت کنار رفت.
    اسامی استاندارانی که باید کنار روند، طبق اعلامیه وزارت کشور:
     مجید خدابخش (آذربایجان شرقی)، محسن مهرعلیزاده (اصفهان)، محمدعلی نجفی (البرز ـ کرج)، محمدحسین مقیمی (تهران)، محمدمهدی مروج‌الشریعه (خراسان جنوبی)، علیرضا رشیدیان (خراسان رضوی)، محمدرضا خباز (خراسان شمالی)، اسدالله درویش امیری (زنجان)، شهاب‌الدین چاووشی (سمنان)، دانیال محبی ملایی (سیستان و بلوچستان)، اسماعیل تبادار (فارس)، مهدی صادقی (قم)، محمدناصر نیکبخت (همدان) و محمود زمانی قمی (یزد).
    
بازگشت به فهرست مطالب...   


روزنامک: هشدارهای تفسیرنگاران آمریکا در دو دهه اخیر، پس از هر انتخابات در مورد خطر رژیم پکن
3 آذر 1397 - 24 نوامبر 2018

هشدارهای تفسیرنگاران آمریکا در دو دهه اخیر، پس از هر انتخابات در مورد خطر رژیم پکن

تفسیرنگاران آمریکا درجریان مقالات پس از انتخابات عمومی نوامبر 2004 به جورج بوش که تجدید انتخاب شده بود هشدار داده بودند که همه حواس و نیروی خودرا معطوف به خاورمیانه نکند و چشم از پکن بر ندارد که اگر این رژیم آزادی عمل داشته باشد در دهه دوم قرن 21 درد سر ساز خواهد بود.
     تفسیرهای پس از هر انتخابات آمریکا عموما درباره نتایج آن، مسائل پیش رو و دادن اندرز به برندگان انتخابات (رئیس جمهور منتخب، یک سوم سناتورها و همه اعضای مجلس نمایندگان) است.
     در تفسیرهای بیستم نوامبر آن سال آمده بود که پکنی ها که خصلتأ هدفی جز کسب مال از راه فروش کالای نا مرغوب و غیر بهداشتی اقتباسی ندارند با استفاده از درگیری جورج بوش در عراق و افغانستان، به بسط نفوذ خود در آمریکای لاتین، آفریقا و حتی مناطقی در اروپا دست زده اند. در آمریکای لاتین، پکنی ها که در عمل، دیگر نه کمونیست هستند و نه سوسیالیست می کوشند به نام سوسیالیست چپ های آمریکای لاتین را به خود جلب کنند و وارد بازارهای آنها شوند و در آفریقا به نام بی طرف و مخالف سلطه طلبی و در کشورهای درگیر با غرب، به نام ضد امپریالیست. پکنی ها بیش از هر چیز به بازار و کسب و کار توجه دارند. تجارت ظاهرا آسیب زننده نیست ولی تجارت، نفوذ سیاسی را به دنبال خواهد داشت و در هر فرصت، تحریک و مسئله سازی. ما (آمریکا) در خاور میانه نباید جاده صاف کن پکنی ها شویم. دولت های ما پس از درگذشت مائو تلاش کردند با تشویق غیر مستقیم تولیدکنندگان آمریکا به ایجاد شعبه و انتقال تکنولوژی و سرمایه به چین و نیز خرید اجناس چینی، چینیان را از سوسیالیسم دور و کاپیتالیست کنند. تا اینجا، سیاستی مناسب بود ولی آنها اینک به حد کافی از سوسیالیسم دور شده و کاپیتالیست دو آتشه شده اند، بنابراین باید تغییر سیاست داد و تا توان به چالش کشیدن قدرت آمریکا را به دست نیاورده اند آنهارا در کانتیمنت قرارداد. آنها در درجه اول، بازار و مواد خام می خواهند و برای رسیدن به این هدف، در جستجوی راه نفوذ در دولت ها و مقامات کشورهای دارنده مواد خام و یا دارای بازار باز بر خواهند آمد. اگر از امروز شروع نکنیم فردا خیلی دیر خواهد بود. باید بدانیم که قدرت اقتصادی، قدرت نظامی بدنبال خواهد داشت و کشور پُرجمعیت و کم وسعتی بمانند چین پس از کسب قدرت نظامی و نفوذ سیاسی و اقتصادی در صدد توسعه قلمرو بر خواهد آمد و آسیای شرقی و جنوب شرقی و حتی سیبری در خطر خواهند بود و آمریکا متحد برخی از کشورهای جنوب شرقی و شرق آسیا است. باید روس ها را متوجه خطر چین کرد. گرفتن درس از تصرف بخشی از هند که چینی ها آن را با توسل به نیروی نظامی به دست آوردند باید در مقالات و مصاحبه ها و نطق ها یادآور شود. روس ها نباید خود را فریب دهند و دوست پکنی ها وانمود کنند.
     این تفسیرنگاران پس از انتخابات نوامبر 2008 همین مسائل به علاوه اشاره به قدرت های در حال طلوع را یادآور شدند. رامنی که از سابقه کار آگاه بود در کمپین خود تبلیغات ضد چین به راه انداخت. در سومین هفته نوامبر 2012 اوباما به آسیای جنوب شرقی که از شرق و جنوب، چین را در بر گرفته رفته بود. بیشتر کشورهای این منطقه ازجمله ویتنام و فیلیپین از حرکات چین زیاد راضی نیستند. ویتنام در همین زمان در سال 1979 مورد تعرض دهها لشکر چینی قرارگرفت و تلفات داد زیراکه با مسکو دوست بود و پکن می خواست که ویتنام زیاد به روسیه نچسبد ولی پوتین که آن وضعیت را به خاطر ندارد به پکن نزدیک شده است حال آنکه پکن می کوشد آسیای میانه و نخست تاجیکستان را از روسیه دور سازد. واشنگتن بايد مناسبات همه جانبه خودرا با هند تقويت کند زيراکه هنديان شکست نظامي سال 1962 خود از چين و از دست دادن بخشي از کشورشان را فراموش نمي کنند. احساسات ناسيوناليستي هنديان نيرومند است. واشنگتن همچنين بايد اين تفکر برزيلي هارا تقويت کند که پکني ها رقيب توليدات و تجارت آنها خواهند شد زيراکه برزيل يک کشور صنعتي و تکنولوژيک و آلمانِ آمريکاي لاتين است و بازار مي خواهد.
بازگشت به فهرست مطالب...   


روزنامک: در جریان بحران موشکی کوبا و قرارگرفتن جهان در آستانه جنگ اتمی در تهران چه گذشت
3 آذر 1397 - 24 نوامبر 2018

در جریان بحران موشکی کوبا و قرارگرفتن جهان در آستانه جنگ اتمی در تهران چه گذشت

در جریان بحران موشکی کوبا ـ Cuban Missile Crisis (16 تا 28 اکتبر 1962) بویژه از 21 اکتبر این سال که جان اف کندی رئیس جمهوری وقت آمریکا دستور بلوکه کردن کوبا و متوقف ساختن حرکت کشتی های دولت مسکو را داده بود که عازم کوبا بودند خبرگزاری پارس و میزهای اخبار بین الملل دو روزنامه کیهان و اطلاعات وضعیت اضطراری و نوعی آماده باش داشتند زیراکه جهان در آستانه جنگ اتمی و نابودی قرار داشت. آماده باش میزهای مربوط دو روزنامه برای تعقیب اخبار و انتشار «شماره فوق العاده» بود و آماده باش خبرگزاری برای دادن پاسخ به تلفن های شاه، نخست وزیر و مقامات مربوط و نیز ارسال آخرین خبرها در آن زمینه از وضعیت به رادیو ایران و تلویزیون غیر دولتی. رسیدن این اخبار به دربار شاه و نخست وزیری و ... از طرُق اداری و وزارت امور خارجه، کُند بود و خبرگزاری پارس ـ تنها خبرگزاری وقت کشور ـ نه تنها مشترک همه خبرگزاری های بزرگ و متوسط جهان بود بلکه یک مانیتور عظیم برای دریافت و ضبط خودکار اخبار رادیوهای سایر کشورها را در اختیار داشت با مترجمان آماده. در آن زمان، این نگارنده (مؤلف این تاریخ آنلاین) دبیر اخبار بین الملل خبرگزاری پارس و عضو تحریریه روزنامه اطلاعات بود. انتشار ساعت به ساعت اخبار مربوط به بحران موشکی کوبا از رادیو دولتی ایران مردم کشور را هم حساس و گوش بزنگ کرده بود. حساسیت وقتی به اوج رسید که خبر رسید دولت مسکو زیردریایی اتمی روانه آبهای نزدیک به کوبا کرده و یکی از این زیردریایی ها ـ زیر دریایی B-59 به فرماندهی والنتین ساویِتسکی و مجهز به اژدر اتمی به چندصد متری خط محاصره رسیده و با کوچکترین اشتباه، جنگ اتمی آغاز خواهد شد. روز بعد خبر رسید که جان اف کندی از کشورهای اروپایی عضو «ناتو» خواسته است که آماده جنگ با شوروی باشند. یک روز بعد خبر رسید که خروشچف گفته است اگر آمریکا موشک های بالیستیک خودرا از ترکیه و ایتالیا خارج کند و تعهد بسپارد که به کوبا تعرض نظامی نکند، پایگاههای اتمی شوروی را در کوبا تعطیل و موشک های اتمی را خارج خواهد ساخت. رسانه های دولت مسکو در توجیه استقرار موشک اتمی در کوبا گفته بودند که این عمل در پاسخ به استقرار موشک بالیستیک اتمی از نوع ژوپیتر در ترکیه صورت گرفته است. ترکیه همسایه دیوار به دیوار شوروی است و کوبا هم تا خاک آمریکا 141 کیلومتر فاصله دارد. 27 اکتبر وضعیت بحرانی تر شده بود به گونه ای که «شنبه سیاه» نام گرفته بود که ساعت 6 و نیم بعد از ظهر روز بعد به وقت تهران (یکشنبه 28 اکتبر) و ساعت ده بامداد به وقت واشنگتن خبر رسید که دو دولت به توافق رسیدند، آمریکا موشک های خودرا از ترکیه و گویا ایتالیا خارج خواهد ساخت و دولت مسکو نیز موشک های خودرا از کوبا و دولت آمریکا وعده داده است که به کوبا حمله نظامی نکند.
    در تهران خبر به این صورت تنظیم و منتشر شد که آمریکا موشک های اتمی خودرا از ترکیه و ایتالیا خارج خواهد کرد که سخنگوی سفارت آمریکا در تهران، خارج کردن موشک از ایتالیا را نادرست خواند (که بعدا معلوم شد درست بود). در پی این توافق بود که ارتباط مخابراتی مستقیم کاخ کرملین و کاخ سفید واشنگتن معروف به تلفن قرمز برقرار شد تا وضعیتی مشابه تصمیم فرمانده زیردریایی بی ـ 59 پدید نیاید.
    اگر توافق کِندی و خروشچف در 28 اکتبر 1962 چند دقیقه دیرتر صورت گرفته بود کنترل از دست سران دو دولت خارج می شد زیرا فرمانده زیردریایی بی ـ 59 شوروی در خط محاصره کوبا به خدمه این زیردریایی دستور آماده شدن برای شلیک اژدرهای اتمی را داده بود. همچنین فاش شد که فیدل کاسترو با بمباران اتمی شدن آمریکا، چنانچه به کوبا حمله هوایی با هدف از میان بردن پایگاههای موشکی شوروی شود موافقت کرده بود. این دو موضوع پس از فروپاشی شوروی افشاء شده است. بسیاری از روسها کوتاه آمدن سریع خروشچف را که می توانست امتیاز بیشتری بگیرد ندانم کاری و بی تدبیری او خوانده اند.
بازگشت به فهرست مطالب...   


روزنامک: ورود جیره بندی و دادن کوپن به اقتصاد ایران از آبان 1320 و بکاربردن شناسنامه مردگان و نوزدانی که وجود نداشتند!
3 آذر 1397 - 24 نوامبر 2018

ورود جیره بندی و دادن کوپن به اقتصاد ایران از آبان 1320 و بکاربردن شناسنامه مردگان و نوزدانی که وجود نداشتند!

از آبان 1320 (نوامبر 1941) و دو ماه و نیم پس از اشغال نظامی ایران، برای نخستین بار سیستم جیره بندی و دادن کوپن به خانواده ها برحسب شمار اعضای خانوار که ارائه شناسنامه مأخذ کار بود به اجرا درآمد. این جیره بندی تنها مواد عذایی را شامل می شد. ایران قبلا از این لحاظ نه تنها خودکفا بود بلکه مازاد داشت که صادر می شد. ولی، پس از اشغال نظامی که از سوی دولت های مسکو و لندن صورت گرفته بود، بیشتر مواد غذایی؛ از غلات تا ... ـ محصول ایران به روسیه انتقال می یافت زیراکه این جماهیریهِ وقت که زیر حملات ارتش هیتلر قرارگرفته بود دچار کمبور خواربار شده بود. برقراری نظام جیره بندی (دادن کوپن) در ایران وقت، یک مسئله اخلاقی هم به وجود آورد و آن ارائه شناسنامه های مردگان برای دریافت کوپن و درروستاها، دریافت شناسنامه برای نوزادانی که وجود خارجی نداشتند! و ....
     اشغال نظامی ایران که ارتشی نیرومند و 450 هزار نفری (با احضار چند دوره سربازان خاتمه خدمت) داشت با یک نیروی هوایی و یک نیروی دریایی مؤثر، تنها به علت خیانت دو افسر ارشد که دولت لندن با آنان از طریق واسطه گری سیاسیون انگلوفیل تماس گرفته و وعده داده ها داده بود صورت گرفت. این دو افسر بدون اطلاع فرمانده کل قوا (رضاشاه پهلوی) سربازان وظیفه را مرخص کردند و در پادگانها، جز درجه دار و افسر کسی باقی نمانده بود. تنها دو لشکر کرمان و کرمانشاه سربازان را مرخص نکرده و در برابر نیروهای متجاوز دست به مقاومت زده بودند. در آن زمان، آمریکا هنوز وارد جنگ جهانی دوم نشده بود.
     اشغال گران در سه ـ چهار سال بعد با چاپ اسکناسِ ریال بدون پشتوانه به جمع آوری غلات و مواد خوراکی ایران ادامه دادند و کشور را با تورّم و گرانی رو به رو ساختند و بحران ایجاد کردند که تا دوران حکومت مصدق ادامه داشت و او با اجرای چند راه حل ازجمله جمع آوری اسکناس های بزرگترِ از 20 تومانی، مسئله را حل کرد.
    
بازگشت به فهرست مطالب...   


روزنامک: در ایران بهای سکه طلا در آبان 1331 (نوامبر 1952): 74 تومان و 5 قران، 15 هزار بار کمتر از آبان 1391 و 56 هزار بار کمتر از 28 آبان 1397 (19 نوامبر 2018)
3 آذر 1397 - 24 نوامبر 2018

در ایران بهای سکه طلا در آبان 1331 (نوامبر 1952): 74 تومان و 5 قران، 15 هزار بار کمتر از آبان 1391 و 56 هزار بار کمتر از 28 آبان 1397 (19 نوامبر 2018)

20 نوامبر 1952 (29 آبان سال 1331 ـ دوران حكومت مصدق) روزنامه هاي تهران بهاي سكه طلا (يك پهلوي) را 74 تومان و پنج قران گزارش كرده بودند (تقریبا 15 هزار بار كمتر از آبان 1391 و تقریبا 56 هزار بار کمتر از 28 آبان 1397).
     اين روزنامه ها بهاي دلار آزاد (نرخ بازار) را 74 قران گزارش كرده بودند (تقریبا 400 بار كمتر از آبان 1391 و تقریبا 1700 بار کمتر از 28 آبان 1397).
     در سال 1331، ايران تحت تحريم دولت انگلستان قرارداشت كه يك اَبَرقدرت وقت بود و نمي توانست نفت خودرا صادر كند.
    
بازگشت به فهرست مطالب...   


روزنامک: سالروز ايجاد شهر قزوين به تصميم شاپور يکم، شاه ساساني ايران
3 آذر 1397 - 24 نوامبر 2018

سالروز ايجاد شهر قزوين به تصميم شاپور يکم، شاه ساساني ايران

سوم نوامبر سال 245 ميلادي شاپور يكم شاه وقت ايران از دودمان ساساني كه در دوران زمامداري خود ايران را بار دیگر ابرقدرت اول جهان كرده بود دستور بناي شهر قزوين را صادر كرد. كار ايجاد اين شهر سه سال طول كشيد و در اكتبر (در جریان جشن هاي مهرگان) سال 248 ميلادي پايان يافت. نام قزوين از طايفه اي به همين نام گرفته شده و يونانيان و روميان باستان و اينك جهانيان درياي مازندران را به نام اين طايفه درياي «كاسپين» مي خوانند، زيرا كه منطقهِ محل سكونت اين طايفه آريايي تا گيلان و سواحل غربي آن دريا امتداد داشته است.
     شاپور يکم در طول حكومت خود چند شهر تازه ساخت كه نام او با پيشوند و پسوندهايي بر آنها گذارده شد اما دستور داد كه شهر تازه ساز قزوین به نام طايفه اي كه در آن منطقه سكونت داشت «كَسپيَن» ناميده شود كه اين نام به مرور زمان و تهاجمات، به صورت قزوين در آمده است. در كتب قرون وسطي هم درياي مازندران را درياي قزوين نوشته اند. قزوين در سال 644 ميلادي به تصرف عرب مسلمان درآمد و در قرن 16 ميلادي پايتخت ايران شد و شاه طهماسب صفوي عمارات فراوان در آنجا ساخت، تا اين كه شاه عباس در سال 1598 ميلادي پايتخت را از قزوين به اصفهان ـ شهر مركزي ايران منتقل ساخت.
     يكي از علل انتقال پايتخت از قزوين به اصفهان اين بود كه درآن شهر، سران قزلباش مادر شاه عباس را كشته و جسدش را به بيابان افكنده بودند و اقامت در قزوين باعث مي شد كه هر لحظه قتل فجيع مادر در ذهن او تداعي و وي را متأثر كند.
     قزوين در جريان دو جنگ جهاني اول و دوم به اشغال خارجي درآمد و در سپتامبر 1941 توسط هواپيماهاي شوروي بمباران شد. ژنرال رضاخان پهلوی از همين شهر عزم تسخير تهران و برانداختن دولت وقت را كرد. اين شهر تاريخي اخيرا مركز استاني به همين نام شده است.
شاپور اول كه ايران را باردیگر ابرقدرت اول جهان باستان كرد و شهر قزوين را ساخت. والريانوس امپراتور روم كه در جنگ به اسارت ارتش ايران درآمده بود در برابر او به زانو در آمده و التماس مي كند
شاپور اول كه ايران را باردیگر ابرقدرت اول جهان باستان كرد و شهر قزوين را ساخت. والريانوس امپراتور روم كه در جنگ به اسارت ارتش ايران درآمده بود در برابر او به زانو در آمده و التماس مي كند
بازگشت به فهرست مطالب...   


روزنامک: سرعتِ عمل و رفتار صميمانه ـ رضایت ایرانیان از دفتر حفاظت از منافع جمهوری اسلامی در واشنگتن که باید سرمشق قرار گیرد ـ صدور گذرنامه در 3 ساعت
19 آبان 1397 - 10 نوامبر 2018

سرعتِ عمل و رفتار صميمانه ـ رضایت ایرانیان از دفتر حفاظت از منافع جمهوری اسلامی در واشنگتن که باید سرمشق قرار گیرد ـ صدور گذرنامه در 3 ساعت

این پیام بامداد شنبه ـ 19 آبان 1397 (دهم نوامبر 2018) ـ واصل شد:
    موضوع کاغذبازی و امروز و فردا کردن در بعضی از ادارات دولتی ایران صحبتِ امروز و دیروز نیست و قِدمَت آن، دست کم به دوران قاجاریه می رسد که کارهای دیوانی (اداریِ دولتی) شکل اروپایی به خود گرفت، ولی تجربه عینی هفته گذشته من ثابت کرد که موارد استثناء زیاد است. یک مورد آن را که شخصا تجربه کردم و به چشم دیدم قلمی کرده ام که در «تاریخ ایرانیان» درج کنید تا باقی بماند؛ همگان بخوانند و سرمشق بگیرند که اندیشمندان گفته اند: "بوروکراسی از عوامل ناراضی تراشی است". من ـ خودم از سال 1380 از خوانندگان تاریخ آنلاین هستم و قبلا هم ستون تاریخ به قلم شما [مؤلف این تاریخ آنلاین برای ایرانیان به شکل روزشمار ـ کرونیکل و تنظیم ژورنالیستی] را در روزنامه های ایران، همشهری، شرق و اعتماد خوانده بودم و می دانم که مخاطبان بسیار ازجمله برخی از مقامات دولتی دارد:
    هفته گذشته از تهران به من تلفن شد که یکی از بستگان نزدیک که 87 ساله بود فوت شده است. تصمیم به شرکت در مراسم شب هفتم فوت آن مرحوم گرفتم. گذرنامه ام را نگاه کردم و دیدم که به انقضای آن، تنها چند روز باقی مانده است. ارسال پُستی آن به دفتر حفاظت از منافع جمهوری اسلامی ایران در واشنگتن، برای تجدید مسئله مرا که سفر فوری به وطن بود حل نمی کرد. لذا، تصمیم به مراجعه حضوری به این دفترِ واقع در واشنگتن گرفتم. محل سکونت من در آمریکا با این دفتر 210 مایل (336 کیلومتر) فاصله دارد. در وبسایت های دفتر که یکی از آنها www.daftar.org است آدرس محل جدید آن را که در شماره 1250 خیابان 23 شهر واشنگتن است یادداشت کردم و با اتومبیل، خودرا به آنجا رسانیدم. اتومبیل را به پارکینک نزدیک ساختمان سپردم و وارد ساختمان شدم. ساعت 9 بامداد بود. در طبقه اول یک کارمند دفتر پرسشنامه های مربوط به تجدید گذرنامه را به من داد. در همانجا پُر کردم و به او نشان دادم و گفتم عکس و دو فتوکُپی از شناسنامه و کارت ملّی می خواهند که من ندارم و وقت تهیه آن را هم ندارم. گفت در طبقه بالا، همانجا عکس می گیرند و مسئله نیست.
    به طبقه بالا (طبقه دوم دفتر) رفتم، در سالن آنجا حدود سی نفر نشسته بودند. از آقای حسین رُخ وَند که مدارک را می دید، به پرسش های مراجعین پاسخ وشماره نوبت می داد، نوبت گرفتم. چند دقیقه بعد نوبت به من رسید. به او مراجعه کردم که مدارک مرا گرفت و ترتیب گرفتن عکسِ متناسب با گذرنامه های جدید (دیجیتالی) را داد و گفت که گذرنامه جدید من تا حدود سه ساعت دیگر آماده می شود، می توانم در همانجا منتظر شوم، چای رایگان هم در گوشه سالن موجود است و همچنین می توانم بروم و حدود ظهر بازگردم. ساعت نزدیک به ده بامداد بود. ترجیح دادم که همانجا در کنار هموطنان بمانم. هرکدام کاری داشتند از گرفتن المثنای شناسنامهِ گمشده خود، تا گرفتن شناسنامه برای نوزادانشان، امور دانشجویی، ثبت ازدواج تا بتوانند زن آمریکایی خودرا به ایران ببرند، دادن انواع وکالت، گرفتن کارت ملّی، گرفتن مُهر تأیید مدرک تحصیلی تا تجدید گذرنامه که اعتبار آن 5 ساله است. دو نفر خارجی هم آمده بودند تا ویزای دیدار از ایران بگیرند. یک کارمند دفتر هم تلفنی به افرادی که سئوال دارند مشروحا پاسخ می دهد. تلفن: 9654990 و كُد شهر واشنگتن (202).
    از هموطنانی که در نزدیکی من نشسته بودم علت مراجعه حضوری شان را پرسیدم، گفتند که همه این کارها را می توان از طریق ارسال پُستی انجام داد ولی در صورت عجله و فوریّت و نیز نگرانی از احتمال نرسیدن بستهِ پستی که احتمالی بسیار ضعیف است ترجیح دادند که مراجعه حضوری کنند. بیشتر این مراجعین از ساکنان استیت های مجاور (ویرجینیا، مریلند، ویرجینیای غربی و کارولینای شمالی) بودند و یک خانم هم از لس آنجلس آمده بود. از این خانم پرسیدم که چرا 3 هزار مایل آمده تا گذرنامه اش را تجدید کند گفت در منطقه واشنگتن کارهای دیگری داشته ازجمله دیدار پدرش. یک مراجع دیگر، از محل تازه دفتر که تقریبا در مرکز شهر واقع است تعریف کرد.
    چند دقیقه ای از ظهر نگذشته بود که آقای رُخ وند با چند پرونده به جای خود بازگشت و به خواندن نام کسانی که کارشان آماده بود پرداخت که به او مراجعه و دریافت کردند و با سپاسگزاری از سرعتِ عمل کارکنان دفتر و خداحافظی با مراجعین دیگر که یکی ـ دو ساعت در کنار هم نشسته بودند خارج می شدند. همگان می گفتند که این رفتار بسیار دوستانه دفتر و همکاری صمیمانه کارکنان آن به حل مشکل هموطنان ـ حتی در ادارات آمریکا، سویس و سوئد هم سابقه ندارد و برای آنان مشاهده چنین سرعتِ عمل و رفتار دوستانه لذّت آفرین و امیدوار کننده بوده است که لازم است رسانه ای شود تا سرمشق ادارات دیگر قرار گیرد. این دفترنسبتا کوچک نیاز گذرنامه ای، شناسنامه ای و وکالتنامه ای، دانشجویی و ... بیش از یک میلیون ایرانی ساکن آمریکا را انجام می دهد. به عبارت دیگر، هم کار اداره گذرنامه را می کند و هم کار اداره آمار و ثبت احوال و نیز کار محاضر اسناد رسمی به لحاظ تأیید وکالتنامه را. درست است که ایران یک کشور 80 میلیونی است ولی همه این جمعیت که به گذرنامه و ... نیاز ندارند ولی ایرانی ساکن خارج، دارد. در کشورهای دیگر، جز چندتایی بقیه دارای سفارت و کنسولگری ایران هستند ولی در آمریکا همین یک دفتر است که محل مراجعه بیش از یک میلیون ایرانی است و آنان را از کار خود کاملا راضی نگهداشته که بی سابقه و درخور تمجید است.
بازگشت به فهرست مطالب...   


روزنامک: 29 اکتبر ـ هفتم آبان ـ روز جهانی کوروش (سایرس دی Cyrus Day)، ولی نه هنوز در تقويم کشوری که او بنیاد گذارد!
7 آبان 1397 - 29 اكتبر 2018

29 اکتبر ـ هفتم آبان ـ روز جهانی کوروش (سایرس دی Cyrus Day)، ولی نه هنوز در تقويم کشوری که او بنیاد گذارد!

29 اکتبر ـ هفتم آبان ـ روز جهانی کوروش (Cyrus Day) نام گذاري شده است كه از ديرباز پارسيان، يهوديان، دوستداران حقوق بشر و هواداران اداره جهان به صورت ملل مشترك المنافع، آن را گرامي داشته و رعايت مي كنند. در برخی از سال ها، 29 اکتبر مصادف با هفتم آبان است از جمله سال های 1394 و 1397، ولی در سال 1395 مصادف با 8 آبان. تا پیش از انقلاب ایران، در کشورهای ایرانی تبار از زمان های پیش، هفتم آبان منظور می شده است. در سه ـ چهار دهه اخیر برگزاری این مراسم در کالیفرنیا، سوئد، کانادا، هند و میان تاجیکان چشمگیرتر از نقاط دیگر بود و اخیرا در ایران (به صورت خودجوش و نه رسمی). برخی نوشته اند که کوروش بزرگ بنیادگذار ایران در همین روز به دنیا آمده بود و زادروز اوست ولی سندی در این زمینه ارائه نشده است.
     اين روز به مناسبت تكميل تصرف پایتخت نظام دیکتاتوری بابل به دست ارتش پارسیان (29 اكتبر سال 539 پيش از ميلاد) و پايان دوران ستمگري در دنياي باستان و اعلام حقوق انسان برقرار شده است.
    به گزارش بخش فارسی دویچه وله (صدای جهانی آلمان)، بهرام پارسایی نماینده شیراز در مجلس شورای اسلامی در نطق میان‌دستور جلسه علنی یکشنبه 29 مهرماه (21 اکتبر) ضمن انتقاد از حسن روحانی گفت که رئیس جمهور با فرستادن پیشنهاد او مبنی بر نامگذاری «هفتم آبان» به روز کوروش که از دیرزمان یک روز جهانی است [به جای مجلس، وزارت فرهنگ، میراث فرهنگی و سازمانهای مشابه برای بررسی] آن را به شورای عالی امنیت ملّی احاله کرده، و با این اقدام، این درخواست را «امنیتی» کرده است.
    به گزارش دویچه وله، بهرام پارسایی که سال گذشته (سال 1396 هجری خورشیدی) هم خواستار نام‌گذاری هفتم آبان در ایران، به روز کوروش شده بود، باردیگر اجرای این درخواست را «بسیار ضروری و لازم» عنوان کرده است تا عِرق ملّی [میهندوستی] ایرانیان تقویت شود. هفتم آبان‌ماه هنوز در جمهوری اسلامی ایران به نام «روز رسمی کوروش» به ثبت نرسیده است. کوروش نباید در زادگاه خود و بنیادگذار ایران غریب باشد.
    دویچه وله در وبسایت خود نوشته است: نخستین حمایت دولتی از رسمی شدن روز کوروش در جمهوری اسلامی، در دوره نخست ریاست جمهور «محمود احمدی‌نژاد» مشاهده شد. اسفندیار رحیم‌مشایی رئیس وقت سازمان میراث فرهنگی در آذرماه سال 1387 طی سخنانی از ثبت «روز کوروش» در تقویم ملی ایران حمایت کرد. رحیم مشایی گفته بود: "در نظر گرفتن روزی به نام کوروش تاکنون در دستور کار ما نبوده، اما این موضوع قابل بررسی است که در تقویم ملی روزی به نام کوروش و تخت جمشید داشته باشیم.".
    به نوشته دویچه وله، ثبت رسمی «روز کوروش» در تقویم ملی ایران، همواره از درخواست‌های گروه‌های وسیعی از مردم به‌ ویژه فرهنگیان و دانشگاهیان بوده است. همایش «روز جهانی کوروش» در آبان‌ماه سال 1390 و همایش «یادبود استوانه کوروش ـ نخستین اعلامیه حقوق بشر» در هفتم آبان 1392 در دانشگاه تهران گوشه‌ای از چنین درخواستی را نشان می‌داد.
    در وبسایت دویچه وله آمده است: "در آذرماه 1396 شماری از باستان‌شناسان و تاریخ‌پژوهان ایرانی در نامه‌ای خطاب به معاون استاندار فارس خواستار نام‌گذاری هفتم آبان به عنوان «روز کورش بزرگ» شدند. آنان از جمله تأکید کرده بودند که گرامی‌داشت این روز می‌تواند نقشی مؤثر در تحکیم همبستگی همه ‌ایرانیان داشته باشد. برای گرامی‌داشت همین روز بود که روز هفتم آبان سال 1395 هزاران ایرانی در اطراف مقبره کوروش در پاسارگاد تجمع کردند و شعارهایی سر دادند.".
     دو هزار و 555 سال پيش در همان ماه از فصل پاییز (اکتبر ـ آبان) اعلاميه تاريخي كوروش بزرگ در تعريف حقوق افراد و ملل و چگونگي تأمين آن انتشار يافت كه پایه و نخستين سنگ بناي يك دولت مشترك المنافع جهاني و هر سازمان بين المللي بشمار مي آيد. حقوق انسان از دیدگاه کوروش که همان زمان مکتوب شده است موجود است و «استوانه کوروش Cyrus Cylinder» نامیده می شود و متفاوت از تعاريف اعلاميه حقوق بشر مصوّب شورای انقلاب فرانسه (مجلس انقلاب) در 1789 نيست. پیشنویس اعلامیه کنونی حقوق بشر مصوّب مجمع عمومی سازمان ملل در دهم دسامبر 1948 به دست رنه کاسین Rene S. Cassin یک حقوق دان یهودی فرانسوی (1887 ـ 1976، استاد حقوق و قاضی دادگاه) تنظیم شده است که به اظهار خود او از ارادتمندان کوروش بزرگ بود و یک مقاله درباره نظرات کوروش، زیر عنوان «نسخه ای همیشگی برای درمان دردهای جوامع، تأمین صلح و سعادت بشر» نوشته بود. به نظر او، کوروش عمیقا معتقد به وجود یک آرمان مشترك میان انسان بود و به همین لحاظ خواهان حقوق يكسان و انتقال ناپذير برای همه مردم.
     کوروش از یک شهرت جهانی بسیار برخوردار است و به نام او در کشورهای مختلف شهر و خیابان و ساختمان فرهنگی اسم گذاری شده و در گوشه و کنار جهان، همه کسانی که دوران دبیرستان را گذرانیده اند با نام کوروش، افکار و کارهای او آشنا هستند. در ایالت مینه سوتای آمریکا، شهری به نام کوروش است؛ (Cyrus city). نام کوروش در بسیاری از کتب مقدس هم آمده است. همین شهرت سبب شده بود در سپتامبر 2005 (شهریورماه) که گزارش هایی در باره ساختن سد سیوند و احتمال آسیب رسی به گورگاه او انتشار یافته بود نگرانی جهانی را به دنبال داشت و شبکه های تلویزیونی با استفاده از اين فرصت، در باره او و اندیشه های همیشه پایدارش برنامه پخش کردند.
     در سه ـ چهار دهه گذشته، فرضیه کوروش در زمینه برقراری یک نظام جهانی مرکب از ملل مشترک المنافع و تدوین قانونی واحد حاکم بر روابط ملل و ايجاد يک سيستم دادرسي جهاني برای تعقیب قضایی و مجازات متجاوزان به اموال عمومی و حقوق و تکالیف باردیگر مورد توجه ویژه اندیشمندان و استادان علم حکومت قرارگرفته است و برخی از آنان که معتقدند با رشد فکری و تعقّل نسل نوین، اداره جوامع ملّی با نظامات به ارث مانده از گذشته دشوار شده است راه حل مسائل جهان امروز را رعایت آن فرضیه (نظرات کوروش) می دانند.
    
بازگشت به فهرست مطالب...   


روزنامک: روز مِهر از ماه مِهر
25 مهر 1397 - 17 اكتبر 2018

روز مِهر از ماه مِهر

روزهاي ماه در ايران باستان داراي نام خاص بودند كه روز شانزدهم هر ماه روز مِهر بود. بنابراين، روز مِهر در ماه مِهر (شانزدهم این ماه) مهمترين روز آيين هاي مهرگان بوده است. آيين هاي مِهر (جشن مهرگان) پس از نوروز مهمترين اعياد ملّي ايرانيان بوده است كه نوروز با بهار و شكوفه و نويد بركَت آغاز مي شد و مهرگان به خاطر پايان جمع آوري محصول و آغاز شش ماهه شبهاي طولاني تر و سرما.
     «مهرگان» آيين هاي سپاسگزاري به درگاه خداوند بوده است كه آن همه نعمت ارزاني داشته و نيز تحكيم دوستي و محبت ميان ايرانيان. در ايام مهرگان مهماني هاي بزرگ برپا مي شده و پذيرايي با انواع ميوه رسم بوده ولي به درستي معلوم نيست كه از چه زمان پذيرايي با «آش رشته» مرسوم گرديده است. همچنين به درستي روشن نيست که از چه زمان "روز مهرگان" را به چهاردهم مهر ماه منتقل کرده اند و چرا؟.
    
بازگشت به فهرست مطالب...   


روزنامک: روزی که ایروان ـ شهری که هزاران سال در کنار ایران بود مورد تعرض پاسکویچ ـ ژنرال روس قرارگرفت
25 مهر 1397 - 17 اكتبر 2018

روزی که ایروان ـ شهری که هزاران سال در کنار ایران بود مورد تعرض پاسکویچ ـ ژنرال روس قرارگرفت

یکم اکتبر 1827 ایوان پاسکِویچ ـ ژنرال روس، شهر ایروان (یِرِوان Yerevan=Erevan) و اینک شهری میلیون نفری را که بیش از 2 هزار سال وابسته و یا پیوسته به ایران بود مورد تعرّض قرار داد که با دفاع طولانی و سخت نظامیان ایران رو به رو شد. ایروان سال بعد (22 فوریه 1928) طبق سازشنامه ترکمن چای به روسیه واگذار شد و اینک پایتخت جمهوری مستقل ارمنستان است. نبرد اکتبر 1927 روس ها با لشکریان ایران در ایروانِ 2800 ساله، یکی از 44 نبرد سخت و جانبازانه در تاریخ نظامی جهان بشمار رفته است. در این نبرد، نظامیان ایران و چریک های اَرمنی جانانه دفاع و مقاومت کردند و تا آخرین لحظهِ دریافت دستور تَرک مقاومت و عقب نشینی از مرکز (فرماندهیِ کل)، به نبرد ادامه دادند و به نوشته مورّخان نظامی تا پای جان به قانون داریوش بزرگ که سرباز ایرانی را از تسلیم و تَرک ایستادگی منع کرده (قانونِ معروفِ ایستادگی و یا مرگ) وفادار ماندند. در این نبرد، واحدهای توپخانه اعزامی از اصفهان توسط نظامیان ارمنیِ اصفهانی اداره می شدند.
     ارمنستان از زمان حکومت مادهای ایران (مردم شمال غربی و غرب ـ آذری ها، کُردها و لُرها به پایتختی شهر همدان) و پیش از کوروش بزرگ همواره متحد و یا وابسته به ایران بود و ایران بارها برسر آن با رومیان جنگید. از دست رفتن ایروان در نبرد اکتبر 1827 شکست بزرگی برای ایران بود و همچنین برای ایروانی ها که هزاران تَن از آنان به داخله ایران مهاجرت کردند.
     از دوران صفویه تا امضای سازشنامه ترکمن چای، در هر جنگی با عثمانی، ایران برای حفظ ایروان در کنار خود، حاضر به هرگونه گذشت ـ حتی از دست دادن بغداد می شد. در دو ـ سه دهه اخیر و پس از فروپاشی شوروی، دولت ایران مناسبات بسیار نزدیک با جمهوری مستقل ارمنستان برقرار کرده است که اینک به مراتب کوچکتر از ارمنستان پیشین است که تا دریاچه وان امتداد داشت. دشمنی و فشار عثمانی به ارمنیان و کشتار 1915 که از اپریل این سال آغاز شد و در کتاب های تاریخ به آن، عنوانArmenian Genocide داده اند باعث پراکنده شدن آنان در سراسر جهان شده است و کالیفرنیا اینک یک اقلیت پُرجمعیت اَرمنی دارد. در جریان این رویداد که عمدتا اَرمنیانِ داخل قلمرو عثمانی را در بر گرفته بود، بسیاری از این ارمنیان به شهر ایروان فرار کرده و مقیم قلمرو روسیه شده بودند. طبق برخی نوشته ها، نام ایروان (یروان) از اسم یرواند ششم پادشاه باستانی ارمنستان گرفته شده است. ارمنستان نخستین سرزمینی است که مسیحیت را دین خود اعلام کرده است. بسیاری از مقامات و ازجمله یک رئیس جماهیریه شوروی از ارمنیان بودند و اینک هم وزیر امور خارجه روسیه و همچنین رئیس سرویس های خبری این کشور.
بازگشت به فهرست مطالب...   


روزنامک: استراتژی ایرانِ اَبَرقدرت: اتحاد با كارتاژ برضد یونانیان ـ کمک مالی ایران به دولت کارتاژ
25 مهر 1397 - 17 اكتبر 2018

استراتژی ایرانِ اَبَرقدرت: اتحاد با كارتاژ برضد یونانیان ـ کمک مالی ایران به دولت کارتاژ

نوزدهم اكتبر سال 480 پيش از ميلاد (27 مهرماه) را روزي نوشته اند كه خشايارشا رهبر وقت ايرانيان با دولت كارتاژ (تونس امروز و نواحي اطراف آن در شمال آفريقا كه رو به روي جزيره سيسيل و پاشنه ايتاليا در ساحل جنوبي مديترانه قرار گرفته و آثار ابنيه باستاني آن زمان باقي است) پيمان اتحاد بست.
     هدف خشارياشا پسر داریوش و نوه دختری کوروش بزرگ از اين پيمان، ايجاد سد در برابر گسترش اتحاديه يونانيان در جهت جنوب و شرق و درگير نگهداشتن اين اتحاديه در جنگهاي دوردست و درگیری های داخلی بود تا به فكر تعرّض به ايونيِ ايران (آناتولیا و جزایر اژه) نيافتد. [شهرهاي يوناني زبان واقع در آناتوليای غربی و جزاير شرقي درياي اژه و درياي مديترانه از جمله قبرس، ايوني خوانده مي شدند. واژه يونان كه در خاور ميانه بكار مي رود بر پايه واژه «ايوني» ساخته شده است.]. در آن زمان، يونان در جنوب ايتاليا و از جمله در جزيره سيسيل (سيچيليا) مهاجرنشين داشت كه معروفترين آنها سيراكيوز (سيراکوز) است.
     در پي همين اتحاد و كمك مالي ايران بود كه «هاميلكار» كارتاژي به سيسيل حمله نظامي بُرد. ولي پس از پياده شدن در ساحل پالِرموي امروز چون توفيقي به دست نياورد همانجا خودكشي كرد.
     اتحاد امپراتوري ايران (اَبَرقدرت جهان وقت) و كارتاژ تا 70 سال بعد (سال 410 پيش از ميلاد) ادامه داشت و كارتاژ از كمك مالي ايران برخوردار بود.
     كارتاژي ها مهاجران فنيقي (لبناني ـ سوري) بوده اند كه نام شهر خود واقع در تونس امروز و ساحل درياچه تونيشيا را «كارت هاداشت» به معناي شهر تازه گذارده بودند كه رومي ها آن را «كارتاژ» تلفظ كردند كه چون كتب تاريخ قرون قديم عمدتا توسط یونانی ـ رومي ها نوشته شده است به همين صورت باقي مانده است. معروفترين سردار كارتاژ، هانيبال بود كه به اسپانيا و ايتاليا لشكر كشيد و در اين لشكركشي از فيل استفاده كرده بود.
بازگشت به فهرست مطالب...   


روزنامک: 2557 سال تداوم دولت ایران بیش از هر کشور دیگر در جهان
25 مهر 1397 - 17 اكتبر 2018

2557 سال تداوم دولت ایران بیش از هر کشور دیگر در جهان

کوروش با یک رشته تلاش پیگیر، تا اکتبر 559 پیش از میلاد موفق شد سه طایفه ایرانی (آریایی)؛ پارس، پارت و ماد را که هرکدام دولت های محلی داشتند یکپارچه کند. سپس کوشید که اقوام خویشاوند این 3 طایفه را وارد یک قلمرو کند و ایرانزمین به وجود آید. سعی بعدی کوورش این بود که سرزمین هایی را که سلاطینشان در طول زمان به ایرانیان تعرّض کرده بودند خلع سلاح و متحد ایران کند و آخرین آنها امپراتوری ستمگر بابِل بود که کوروش 12 اکتبر 539 پایتخت آن را گشود ـ که «پروفسور بليك» به استناد كتب ديني در دايره المعارف كليساي مسيح، ورود کوروش به بابل را 13 اکتبر درج كرده است.
    کوروش که با تصرف شهر بابل (واقع در جنوب عراق امروز) به هدف های خود رسیده بود همان روز (12 و یا 13 اکتبر 539 پیش از میلاد ـ 2557 پیش) در این شهر تأسیس جامعه مشترک المنافع جهانی به رهبری و مدیریت ایران را اعلام داشت تا جنگ، فساد، فقر و تفاوت ها از میان برود و چند روز بعد حقوق انسان و ملل را مشخّص ساخت که بر استوانه سفالی درج شده و موجود است و نخستین اعلامیه حقوق بشر بشمار می آید. به این ترتیب دولت واحد ایرانیان در اکتبر 1961 دو هزار و پانصد ساله شده بود که مراسم سالروز آن پس از تأمین بودجه، در اکتبر 1971 (مهرماه 1350) با ده سال تاخیر برگزار شد و تقویم رسمی ایران بعدا از هجری خورشیدی به آن مبداء تغییر یافت.
    
بازگشت به فهرست مطالب...   


روزنامک: وفات دو برادر اهل اندیشه و قلم به فاصله 9 روز از یکدیگر در سال 1397 ـ اشاره ای به چند خاطره
25 مهر 1397 - 17 اكتبر 2018

وفات دو برادر اهل اندیشه و قلم به فاصله 9 روز از یکدیگر در سال 1397 ـ اشاره ای به چند خاطره

دکتر حسن صدر حاج سيدجوادي؛ استاد ادبيات فارسي، از بنیادگذاران آموزشگاه عالي شميران، از نويسندگان روزنامه اطلاعات به مدت بیش از دو دهه، تحصيلکرده ايران و فرانسه ـ 28 خرداد 1397 در 89 سالگي در تهران درگذشت.
    دکتر حسن صدر حاج سیدجوادی در خانواده اي روحانی از معاريف قزوين به دنيا آمده بود و در ادبيات فارسي از دانشگاه تهران و ادبيات تطبيقي از دانشگاه سوربن فرانسه دکترا داشت.
    دکتر حسن به موازات تدريس در دانشگاه، از اواخر دهه 1330 عضو تحريريه روزنامه اطلاعات شده بود. وي در اين روزنامه ضمن نوشتن مقاله و تفسير، دبيري چند ميز خبري از جمله ميز اخبار فرهنگي و آموزش و پرورشی را بر عهده داشت. او در سال 1340 (زمان نخست وزیری دکتر علی امینی) برای مدتی کوتاه مدیریت روابط عمومی وزارت فرهنگ (وزارت علوم، آموزش و پرورش و ارشاد کنونی) را عهده دار شده بود.
     سناتور عباس مسعودي مدیر مؤسسه مطبوعاتی اطلاعات براي تنظيم و مدرن سازي آرشيو روزنامه اطلاعات (محل نگهداري عکس ها و سوابق رويدادها) و نيز تکميل کتابخانه مؤسسه ـ وابسته به اين آرشيو، از دکتر حسن حاج سيدجوادي خواسته بود که ضمن مقاله و نظرنويسي مديريت اين آرشيو و کتابخانه را بر عهده بگيرد و دکتر حسن موفق به انجام اين کار و مدرن سازی این آرشیو و کتابخانه شد.
    در 1351 سناتور مسعودي ناشر روزنامه اطلاعات درپي يک نظرسنجي گسترده از مخاطبان رسانه هایش که چه مطالبي را مي خواهند و چه مطالبی را نمی خواهند، به اين نتيجه رسيد که جامعه ايراني روشنفکرتر شده است و به مطالبِ در زمینه ارتقاء فرهنگي و معلومات عمومی توجه بيشتري دارد. در پي اين «دريافت»، وی دکتر حسن را سردبيرِ روزنامه اطلاعات کرد و وي تغييرات وسيعي در ترکيب اتاق خبر (دبيران ميزها و خبرنگاران) و موضوع مطالب به وجود آورد. از همين دوره بود که دبيران ميزها و خبرنگاران بر پايه استعداد، علاقه و معلوماتشان منصوب شدند.
    توجه دکتر حسن به مقالات، فيچر و تحليل ها بيش از سردبيران قبلي روزنامه اطلاعات بود. وي بر خلاف سردبير قبلي و بعدي روزنامه اطلاعات که سابقا کمونيست بودند روش بيطرفانه متمايل به وطن دوستي (ملی گرایی) داشت.
    افزايش مشغله دکتر حسن در مدرسه عالي شميران و تدريس در دانشگاه تهران سبب شد که سردبيري روزنامه اطلاعات را پس از چند سال واگذار کند و به مقاله نويسي باز گردد. در پي مصادره مؤسسه اطلاعات در شهریور 1358، دکتر حسن رابطه خود را با همکاران قطع نکرد و در گردهمايي های آنان شرکت مي کرد. دکتر حسن تا آخرين روزهاي عُمر خود از فعاليت هاي فرهنگي دست نکشيد.
    دکتر حسن مؤلف و مترجم کتاب هاي متعدد است که همگان عنوانين آنها را شنيده اند. يکي ار اين کتاب ها که «جالب» توصيف شده است «پيروزي لبخند» عنوان داشت و در اين کتاب از سناتور مسعودي و ديگران مثال آورده بود و نوشته بود؛ در برخورد با افراد و مقامات، داشتن رفتار ملايم، دوستانه، مؤدبانه و توأم با لبخند عامل پيروزی است و دست کم دشمني، خصومت و رنجش ايجاد نمي کند و راه را براي تماس هاي بعدي باز مي گذارد.
    دکتر علي اصغر صدر حاج سيدجوادي برادر بزرگتر دکتر حسن که چندي پس از پيروزي انقلاب مقيم فرانسه شده بود، 9 روز پس از وفات حسن، در بيمارستاني در پاريس درگذشت. وي مدتي بود که در اين بيمارستان بستري بود . دکتر علي اصغر، پنجم تير 1397 از اين دنيا رفت. وي 94 سال عُمر کرد.
    دکتر علي اصغر تفکّر چپگرايانه ویژه و مي توان گفت ناسيونال سوسياليستي داشت. وي در تهران و فرانسه، در رشته حقوق تحصيل کرده بود و اطلاعات وسيعي از تاريخ عقايد، نظرات و فرضيه ها داشت. او در جواني به حزب نيروي سوم که منشعبينِ از حزب توده به رهبري خليل ملکي آن را ايجاد کرده بودند پيوسته بود. اين جماعت حزب توده را عامل و دست نشانده دولت مسکو مي دانستند.
    دکتر علي اصغر که از هواداران راه مصدق بود پس از برانداز ي28 اَمُرداد 1332 به کار قلم ادامه داد. نوشته هاي او بر ضد استبداد، فاشيسم و نقض حق بود و از دیدگاه خود، هدایت به راه درست و کمال. او که قلم را در امور دفاع از جامعه برابر با گلوله مي دانست از 1335 وارد روزنامه اطلاعات شد و دبير صفحات لايي (سِکشن بي) اين روزنامه ـ که پس از او، اين سمت به دکتر انور خامه داده شد.
    اين نگارنده (نوشيروان کيهاني زاده) به خاطر دارد؛ دکتر علي اصغر بود که نخستين مأموريت تهيه فيچر را در پاييز 1335 به او داد و آن تهيه يک فيچر (گزارش مشروح با ذکر سابقه) از نمايشگاه کشاورزي ايران در ميدان جلاليه (در محل پارک لاله کنوني) بود که حق التحرير آن پس از انتشار در روزنامه اطلاعات (یک صفحه تمام)؛ 15 تومان (150 قران) تعيين و پرداخت شد. این نمایشگاه به دست شاه گشایش یافت و کمیل شمعون رئیس جمهوری وقت لبنان و مهمان شاه در این مراسم حضور داشت. در روز افتتاح نمایشگاه، من (کیهانی زاده) در آنجا بودم تا فیچر مربوط را تهیه کنم. ضمن بازدید از غرفه های نمایشگاه، من که از روزنامه نگار شدنم دو ـ سه ماهی بیش نگذشته بود، گاهی جلوتر از شاه و مهمانش گام بر می داشتم که رسم نبود و من اعتناء نمی کردم. پس از چند مورد پیش رفتن، نعمت الله نصیری که هنوز سپهبد نشده بود، بازویم را گرفت و گفت که نباید جلوتر از شاه حرکت کنم و پرسید که چکاره ام، گفتم خبرنگار. شاه متوجه قضیه شد و با اشاره سر و بالابردن ابرو به نصیری چیزی را فهماند، ولی من از آن پس احتیاط کردم و چند قدم عقب تر رفتم و به تهیه گزارش ادامه دادم.
    براي دکتر علي اصغر، اطلاعات و کيهان- دو روزنامه رقيب یکدیگر ـ از نظر پرداختن به کارِ نوشتن تفاوت نداشتند. وي پس از روزنامه اطلاعات به موسسه کيهان رفت و نشريه اي به نام «کتابِ هفته» را در آن مؤسسه پايه گذاري کرد. علي اصغر چندي بعد (نيمه دهه1340) به روزنامه اطلاعات بازگشت و سردبير کل اين روزنامه شد.
    در اين دوره بود که وي «صفحهِ پنج ستون از پنج نويسنده» را ابتکار کرد. در زمان سردبيري دکتر علی اصغر بود که بيش از پيش به اخبار حوادث شهري و مشکلات و نظرات مردم (گزارش هاي ميداني) توجه ويژه شد، زيرا که او عقيده داشت هر حادثه شهري از دزدي، خودکشي، چاقو کشي، تجاوز و ... گرفته تا کمفروش، کلاهبرداری، مزاحمت و حتی تصادف اتومبیل، ضعف هاي جامعه را نشان مي دهد که با انعکاس آنها مي توان راه حل يافت و پيشگيري کرد.
    دکتر علي اصغر پس از تَرک سردبيري روزنامه اطلاعات، به نوشتن مقاله و نظر و عمدتا انتقادي در اين روزنامه و نشریات دیگر ادامه داد. از او مقالات و کتاب هاي متعدد به جای مانده است.
     دکتر علي اصغر که موافق نبود اورا «دکتر» بنویسند و بنامند، به موازات برادرش احمد (بعدا وزير کشور و دادگستري در کابینه دولت موقت انقلاب) به انقلاب پيوست و هر جا که رسيد سخنراني کرد. دکتر علي اصغر معتقد به اداره کشور توسط شوراها بود و نیز انتصاب مديران اقتصادي از ميان کارشناسان اهل حرفه، پاکدست و ميهن دوست بود. او بر موضوع اقتصاد تأکید داشت. دکتر علی اصغر از تمجيدگران آيت الله طالقاني بود. در دوران انقلاب چند بار دولت وقت در صدد بازداشت او برآمد.
    پس از انقلاب ، اصرار علی اصغر بر حفظ اقتصاد کشور بود. وي در سال 1360 از میهن خارج شد، به فرانسه رفت و تا پايان عُمر در آنجا بود. دکتر علي اصغر در فرانسه نيز به کار نوشتن ادامه داد و مقالات او تا چندماه پيش (ماههای نخست سال 2018) در روزنامهِ «ايران تايمز» چاپ واشنگتن انتشار مي يافت که عمدتا اندرزگونه به نظر می رسید. وی پیش از تَرک وطن گفته بود که سرنوشت نظام جمهوری اسلامی به اقتصاد کشور وابسته است.
بازگشت به فهرست مطالب...   


روزنامک: اعلام فضای باز سیاسی در ایران سال 1357
25 مهر 1397 - 17 اكتبر 2018

اعلام فضای باز سیاسی در ایران سال 1357

طبق نقل قولهای وقت، 14 مهرماه 1357 (سال انقلاب ـ اکتبر 1978) و همان روزی که آیت الله خمینی از عراق عازم فرانسه شده بود، به خواست شاه و پس از شرکت او در جلسه افتتاحیه سال پارلمانی وقت و اعلام فضای باز سیاسی، تنی چند که در جامعه وقت به صاحبنظر معروفیت یافته بودند ازجمله دو ـ سه روزنامه نگار به کاخ نیاوران جهت دیدار و تبادل نظر با رئیس وقت کشور دعوت شدند. شاه در این دیدار نظر آنان را که در جریان مستقیم تحرّکات و رویدادهای وقت بودند و اینکه برای بازگرداندن آرامش چه باید کرد جویا شده بود.
     این دعوت شدگان عموما آزادي تاسيس احزاب با هر مسلک و مرام، صدور پروانه انتشار روزنامه بدون قید و شرط های خودخواهانه و امنیتی و برگزاري انتخابات کاملا آزاد را راه حل دانسته بودند و در حضور شاه مطرح کرده بودند.
    
بازگشت به فهرست مطالب...   




 

 

   
 

Vestidos de Casamento
 





 
 
© Copyright 2004   Rooznamak.com   All Rights Reserved