روزنامک: راهکارهاي 24 اقتصاددان براي حل مسائل جاري جمهوری اسلامی
3 شهريور 1399 - 24 اوت 2020

راهکارهاي 24 اقتصاددان براي حل مسائل جاري جمهوری اسلامی

24 اقتصاددان در روزی که دلار آمریکا از 24 هزار تومان بالاتر رفت و سکه طلا از 7 میلیون تومان و صدای انتقاد از بالابرده شدن بهای خانه تا سه برابر درصد افزایش تورّم و به پایین ترین حد رسیدن صادرات نفت در نامه ای خطاب به حسن روحانی رئیس جمهور 7 راهکار برای نجات کشور از این وضعیات ارسال داشتند که در رسانه های داخلی منعکس شد.
    شش بَند از این راهکارهای 7 گانه، به نقل از متن نامه مندرج در روزنامه ها، شماره 29 تیرماه 1399 از این قرار است:
    
     ـ تورّم شدیدِ این دو سال، میلیون‌ها ایرانی را به زیر خط فقر بُرده و ارزش دارایی معدودی ثروتمند را چند برابر کرده است. دستور فرمایید لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم با محوریّت اخذ مالیات بر مجموع درآمد‌ اشخاص و مالیات از ثروت‌های کلان، به فوریت تدوین و اجراشود.
    
     ـ تا وقتی سود فعالیت‌های نامولّد نظیر معاملات مکرّر مسکن، خودرو، ارز، سهام و ... از سود تولید بیشتر باشد، سرمایه‌گذاری و رشد‌ اشتغال محقّق نخواهد شد. وزارت اقتصاد را مأمور کنید همزمان با لایحه مالیات بر مجموع درآمد‌ اشخاص (PIT)، لایحه مالیات بر عایدی سرمایه (CGT) را نیز تهیه و تَمهید اجرای آنها را فراهم کند تا جلوی فرارسرمایه و فعالیت‌های نامولّد گرفته شود.
    
     ـ رشد اخیر بورس با رشد اقتصادی ایران سازگار نیست. لازم است مالیات بر خرید و فروش سهام را افزایش و کارمزد ارکان بازار را کاهش دهید تا بورس بازی مهارشود و نیز، شرایط ورود شرکت‌های جدید به بازار سرمایه و شرایط افزایش سرمایه شرکت‌های موجود را سهل کنید تا پول‌های وارده به بورس، واقعاً به سوی تولید هدایت شوند.
    
     ـ مأموریت دیپلماسی ایران، باید تسهیل صادرات و بازگشت ارز حاصله به داخل کشور هم باشد. سفیر و دیپلمات‌هایی که نمی‌توانند این مأموریت را درست انجام دهند به تهران فرابخوانید و پرداخت حق مأموریت همه دیپلمات‌ها در خارج را به رشد منطقی و ماهانه صادرات در حوزه مأموریت آنها و بازگشت ارز آن به کشور مشروط کنید.
    
     ـ تخصیص ارز‌ترجیحی به واردات کالاهای اساسی منجر به هدر رفت منابع ارزی، فساد و رانت شده و قیمت این کالاها نیز در بازار افزایش یافته است. ادامه تأمین ارز از بازار برای تامین ارز ‌ترجیحی واردات، به افزایش پایه پولی منجر می‌شود و به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. به‌عنوان راهکار جایگزین، لطفا دستور فرمایید دولت معیشت طبقات ضعیف را از طریق اختصاص کارت رفاه الکترونیک برای خرید کالاهای اساسی تضمین کند.
    ـ چاپلوسانِ ندانم کار را از خود برانید.
    
بازگشت به فهرست مطالب...   
 

 

   
 

Vestidos de Casamento
 

 
 
© Copyright 2004   Rooznamak.com   All Rights Reserved