روزنامک: دستورالعمل ورود مسافر (ایرانی و یا خارجی) به ایران از اول آگِست 2020 ـ مسافرانی که گواهی سلامت و تِست عاری از کرونا نداشته باشند به هزینه خود تِست و 14 روز قرنطینه می شوند ـ جزئیات دستورالعمل و اظهارنظرها
3 شهريور 1399 - 24 اوت 2020

دستورالعمل ورود مسافر (ایرانی و یا خارجی) به ایران از اول آگِست 2020 ـ مسافرانی که گواهی سلامت و تِست عاری از کرونا نداشته باشند به هزینه خود تِست و 14 روز قرنطینه می شوند ـ جزئیات دستورالعمل و اظهارنظرها

به گزارش خبرگزاری ایلنا، موارد دستورالعمل تازه ورود مسافران به ایران که از شنبه اول آگِست 2020 (یازدهم مرداد 1399) به اجراء درآمده از این قرار است:
    
     ـ تا اطلاع ثانوی، ویزای توریستی ایران برای اتباع خارجی صادر نمی شود.
     ـ ویزای مسافرانی که به عنوان گردشگر می خواهند به ایران سفر کنند، تعلیق شده است.
     ـ مسافر هنگام ورود به خاک ایران (از مرز هوایی، زمینی و دریایی) ملزم به ارائه گواهی سلامت به زبان انگلیسی و تأییدشده توسط مقامات دارای صلاحیت بهداشتیِ کشور مبدأ است.
     ـ مسافر پیش از ورود باید فُرم تکمیل شده و گواهی سلامت خود را به مسؤولان مرزی ارائه دهد.
     ـ همه مسافرانِ بالایِ دو سالگی، باید دست کم 96 ساعت (4 روز) قبل از سفر، تِست PCR انجام داده باشند که نتیجه آن منفی باشد. گواهی (انجام این تست) باید به زبان انگلیسی باشد و مسافر آن را به نمایندگان وزارت بهداشت و پایگاه های بهداشت در ورودی مرزی (فرودگاه، بندر و ...) تحویل دهد.
     ـ مسافران با ملیّت غیرایرانی، در محلِ مشخّص شده از سوی وزارت بهداشت (در فرودگاه و مرز ورودی) غربالگری (معاینه پزشکی) می شوند و در صورت مشاهده موارد مشکوک، پس از انجام تست PCR ، مسافر مربوط [مشکوک به ابتلاء] به هزینه شخصی (شخص مسافر) قرنطینه می شود و از مسافر ایرانی (تبعه ایران و دارای گذرنامه جمهوری اسلامی ایران) تعهدنامه گرفته می شود که تا 14 روز قرنطینه خانگی شود.
     ـ به مسافر غیر ایرانی که (در مرز و یا فرودگاه) گواهی سلامت ـ تِستِ معتبر کووید ـ 19 ارائه نکند اجازه ورود به کشور داده نمی شود. مسافر ایرانی که هنگام ورود به کشور این گواهی را نداشته باشد، به مکان مشخص از سوی وزارت بهداشت، برای قرنطینه 14 روزه هدایت خواهد شد و پرداخت هزینه تِست و قرنطینه برعهده مسافر [مسافر ایرانی] است.
     ـ این بخشنامه (دستورالعمل) به همه ایرلاین های داخلی و خارجی جهت رعایت ابلاغ شده است.
    
    در پی انتشار این دستورالعمل دولتی (بخشنامه) در رسانه ها، درباره آن اظهارنظرهای متعدد در آنلاین ها مشاهده شد از جمله:
    
    ـ تِست کرونا کردن و دریافت گواهی معتبر (مُهر و امضاء شده روی کاغد مارکدار رسمی) در کشور مبدأ (کشور محل سکونت) حداکثر چهار روز پیش از ورود به ایران (که پرواز از آمریکا به ایران با احتساب 8 و نیم ساعت تفاوت افق و توقف بین راهی حدود 48 ساعت طول می کشد) امکان پذیری محدود دارد و گرفتن تست مجدد، هنگام ورود به تهران، در فرودگاه امام خمینی و ... لازم می آید و احتمالا قرنطینه 14 روزه، و تازه پس از این 14 روز است که مسافر خواهد توانست به امور شخصی که منظور از مسافرت بوده اقدام کند و سفر او بیش از یک ماه طول خواهد کشید با هزینه ای سنگین و در بازگشت و بین راه نیز ممکن است با چنین مشکلاتی رو برو شود. در آمریکا پاسخ کتبی دادن به تست پی. سی. آر. 48 ساعت طول می کشد و تازه جواب را هم به دکتر متقاضی می فرستند و دکتر گواهی می دهد که رویهم 3 روز طول می کشد و دو روز هم طول پرواز، می شود 5 روز!.
    
    ـ شاید و به گمان من، قرار دادن مسافران در قرنطینه 14 روزه به هزینه شخصی (آن طور که در دستورالعمل آمده است)، کسب درآمد برای هتل های مجاور فرودگاه امام خمینی باشد که اخیرا یک شهرک فرودگاهی در کنار این فرودگاه ساخته شده که تا تهران 36 کیلومتر فاصله دارد. فرودگاه بین المللی امام خمینی همان فرودگاه و قرارگاهی است که دولت وقت حدود 60 سال پیش برای استقرار واحد چترباز و هوانیرو در رباط کریم ساخت.
    
    ـ همه مسافران ایرانی وطن، که از خارج پول زیاد با خود نمی برند که کفایت هزینه قرنطینه 14 روزه در هتل فرودگاه و تست مربوط را کفایت کند زیراکه در وطن، منابع مالی و حساب بانکی دارند. سئوال اینجاست که اگر در قرنطینه باشند، چگونه می توانند به پول داخلی خود دسترسی داشته باشند تا هزینه های قرنطینه شدن را بپردازند؟.
    
    ـ این دستورالعمل دشواری بیشتری برای مسافر ایرانی مقیم خارج که هر چند وقت یکبار و برای چند روز جهت انجام اموری ضروری مثلا شرکت در عروسی و عزای فامیل و تازه کردن دیدار و همچنین ترتیب دادن تعمیر خانه و اجاره آن و اموری از این قبیل به کشور زادگاه می رود به وجود می آورد و ناراضی ساز است که این عدم رضایت را به اطرافیان و بستگان منتقل می کند. در حال حاضر 7 ـ 8 میلیون ایرانی در خارج از کشور داریم که حدود یک میلیون از ایشان سالخورده هستند و ناچار به رفت و آمد مکرّر به ایران برای انجام امور اداری، مالی و خانوادگی.
    
    ـ مسافران با داشتن نگرانی از قرنطینه 14 روزه جرأت همراه بردن دو چمدان حاوی سوغات برای بستگان و دوستان که عادت و فرهنگ ایرانی است نخواهند داشت و شرمنده از سفر خود.
    
    ـ ممکن است به درستی نتیجه تِست بهداشتی مرزی ( فرودگاهی) پیش تردیدهایی بوجود آید.
    
    ـ این دستور العمل باعث کاهش مسافرت (ایرانی و خارجی) به ایران می شود و پروازها کاهش می یابد و عادت مسافرت به ایران بتدریج فراموش می شود و ایرانی مقیم خارج، فقط نامش در آمار ایران باقی خواهد ماند برای احتساب جمعیت.
    
بازگشت به فهرست مطالب...   
 

 

   
 

Vestidos de Casamento
 

 
 
© Copyright 2004   Rooznamak.com   All Rights Reserved