روزنامک: چند گزارش و اظهارنظر تا هشتم اپریل 2020 درباره مسئله جهانی و بی سابقه کرونا که بشر را نگران و خانه نشین کرده است ـ اقتصاد جهان زیر تهدید ـ پیام نخست وزیر اسپانیا و استناد او به شعر سعدی شیراز که بنی آدم اعضای یک پیکرند
25 فروردين 1399 - 13 آوريل 2020

چند گزارش و اظهارنظر تا هشتم اپریل 2020 درباره مسئله جهانی و بی سابقه کرونا که بشر را نگران و خانه نشین کرده است ـ اقتصاد جهان زیر تهدید ـ پیام نخست وزیر اسپانیا و استناد او به شعر سعدی شیراز که بنی آدم اعضای یک پیکرند

همه گیر (پاندمیک) شدن بیماری ناشی از کرونا ویروسِ نوپا که تقریبا به همه کشورها و حتی «جزیره ـ کشورهای کوچک» ورود کرده است، جهان را در وضعیتی مشابه و حتی بدتر از دوران جنگ های جهانی اول و دوم قرار داده است. 75 سال بود که جهان چنین وضعیتی را به خود ندیده بود. این بیماری که جهانیان را خانه نشین و محتاط کرده است در عین حال ضعف های کشورها ازجمله فدراسیون آمریکا را آشگار کرد. برخی از دولتمردان و سیاستمداران نیز از این فرصت برای تبلیغ ِ کم هزینه برای خود استفاده کرده اند.
    طبق شنیده ها، مخاطبان رسانه های عمومی (مَس میدیا) از تفسیرنگاری نشدن اخبار بیماری تازه که بشر را نگران کرده است نیز گله مند هستند و می گویند ویروس که موشک نیست، هزاران کیلومتر را طی کند، یکشبه از اقیانوس و کوه و دشت بگذرد و مثلا خودرا از چین به آمریکا برساند. این ویروس از طریق بار و مسافرِ هواپیما منتقل شده است. مقامات کشورها باید به محض انتشار اخبار شیوع این بیماری در چین در ژانویه 2020، پروازها از این کشور را قطع می کردند و اتباع خود را با پرواز ویژه باز می گرداندند و پس از ماندن در قرنطینه و اطمینان از سلامت آنان، اجازه رفتن به خانه هایشان را می دادند. هفت قرن پیش، ایتالیا پس از شیوع یک بیماری ناشناخته، این کار را کرد و کشتی ها باید 40 روز در نزدیکی ساحل توقف می کردند تا پس از اطمینان از نبود بیماری، اجازه ورود به بندر به آنها داده می شد و واژه قرنطینه ـ کارانتین (Quaranta giorni) ایتالیایی است یعنی «40 روز» که جهانی و وارد لغت نامه ها شده است.
    کار دنیا دارد تعطیل می‌شود. اماکنی که زمانی پر از شور و زندگی بودند حالا به خاطر محدودیت‌هایی که به زندگی روزمره اِعمال شده، به شهر ارواح تبدیل شده‌اند؛ محدودیت‌هایی مثل منع آمد و شد، بسته شدن مدرسه‌ها و برخی ادارات، محدودیت خرید، ویدیویی شدن ویزیت دکترها، بسته شدن موقت آرایشگاهها و ... و ممنوعیت سفر و تجمع. در ایران، نشریات هم به علت تعطیل بودن چاپخانه ها، به مدت 24 روز منتشر نشدند و دولت میلیاردها تومان کمک مالی به نشریات تصویب کرد که کارمندان خود را برکنار نکنند (اصطلاحا؛ تعدیل نیرو نکنند). راه نجات جهان از این بیماری، یافتن واکسن آن است و هنگامی که بیش از 60 درصد نفوس جهان واکسینه شوند، مسئله تقریبا حل خواهد شد. یافتن داروی درمان، تنها مرگ و میر را کاهش خواهد داد نه ماندن ویروس در محیط و فعالیت آن را.
    وزارت حج دولت سعودی از مسلمانان جهان خواسته است که برنامه‌ریزی و ثبت نام برای مراسم سالانه حج را تا روشن شدن وضعیت شیوع ویروس کرونا متوقف کنند.
    دوشنبه ششم اپریل 2020 نخست وزیر اسپانیا در سخنرانی‌خود برای تمدید سه هفته‌ای قرنطینه در این کشور، شعری از سعدی ـ شاعر، نویسنده و اندیشمند ایران خواند.
    پدرو سانچز، نخست وزیر اسپانیا که برای تمدید قرنطینه در این کشور مقابل دوربین های تلویزیونی قرار گرفته بود، با هدف برانگیختن حس همدلی مردم کشورش در این شرایط سخت به ابیات شاعر نامی ایران؛ سعدی شیراز متوسل شد.
    سانچز گفت: بر ورودی ساختمان سازمان ملل شعری از سعدی ـ شاعر سرشناس ایران درج شده که تصریح می‌کند: "بنی آدم اعضای یکدیگرند، که درآفرینش ز یک گوهرند ـ چه عضوی به درد آورد روزگار، دگر عضوها را نمانَد قرار، تو کز محنت دیگران بی غمی، نشاید که نامت نهند آدمی".
    رئیس دولت اسپانیا گفت:‌این دقیقاً وضعیت امروز جهان است که در آن همه مردم باید به عنوان یک پیکر ـ پیکر واحد با بحران کرونا مقابله کنند. بشر به اجماع، یک بدن را تشکیل می‌دهد که هر یک از آنها عضوی از این بدن هستند و در اتحاد و همبستگی موجب می‌شوند که این بدن سالم بماند و کار کند.
    طبق گزارش های منتشره در پایان دومین هفته اپریل 2020، شمار مبتلایان و مردگان فدراسیون آمریکا بویژه نیویورک از بیماری ناشی از ویروس کرونا بیش از سایر کشورها شده و در ردیف اول جای گرفته است و کمبودهایی به چشم می خورد که قبلا باورکردنی نبود که آمریکا دچار این کمبودها شود.
بازگشت به فهرست مطالب...   
 

 

   
 

Vestidos de Casamento
 

 
 
© Copyright 2004   Rooznamak.com   All Rights Reserved