روزنامک: روزی که روزولت خرید و نگهداری طلا توسط افراد و بنگاه ها را در آمریکا غیر قانونی کرد ـ راه حلی برای مسئله افزایش روزافزون حجم نقدینگی درجمهوری اسلامی ایران که سال 1398 تورّم 41 درصد داشت
25 فروردين 1399 - 13 آوريل 2020

روزی که روزولت خرید و نگهداری طلا توسط افراد و بنگاه ها را در آمریکا غیر قانونی کرد ـ راه حلی برای مسئله افزایش روزافزون حجم نقدینگی درجمهوری اسلامی ایران که سال 1398 تورّم 41 درصد داشت

اف. دی. روزولت رئیس جمهوری وقت آمریکا برای پایان دادن به بحران اقتصادی آن کشور که هجوم برای خرید طلا به صورت سکه (
    Coin)، بولیون Bullion، بارِ طلا Bars و حواله (رسید کاغذی) خرید طلا، هر روز بر وخامت آن می افزود و پس اندازها به جای بکار افتادن در تولید و ایجاد کار، صرف خرید طلا و سفته بازی و از این قبیل می شد پنجم اپریل 1933 دستورالعمل (بخشنامه) منع و غیر قانونی بودن این نوع معاملات و انبارکردن طلا را صادر کرد که به بخشنامه شماره 6102 معروف شده است. یا:
    Forbidding The Hoarding of Gold coin, Gold bullion, Gold certification ETC
    وی برای اینکه این دستورالعمل ضمانت اجرایی داشته باشد از دستگاه قانونگذاری آمریکا (کنگره) خواست که مجازات نقض بخشنامه را تدوین کند و کنگره با وضع قانون، برای نقض کنندگان بخشنامه منع خرید و فروش و نگهداری طلا و نقره و از این قبیل کالا ـ جز در حد متعارف؛ مثلا حلقه نامزدی، انگشتری ازدواج و گردن بند ساده و معمولی را جرم و مجازات آن را 5 تا ده سال زندان و پرداخت ده هزار دلار جزای نقدی تعیین کرد. این قانون همه افراد، شرکت ها و بنیادهارا در یک ردیف قرارداده بود و منع خرید و انبار کردن شامل همه می شد.
     روزولت یک ماه پیش از آن (ششم مارس 1933) اخطار کرده بود که اگر خرید و نگهداری طلا و نقره و ... متوقف نشود رکود افزایش خواهد یافت و امید به از سر گرفته شدن توسعه اقتصادی از میان خواهد رفت، امّا به این اخطار توجه نشده بود که ناچار شد بخشنامه صادر و از کنگره بخواهد که نقض بخشنامه را جرم بشناسد و مجازات تعیین کند. اجرای این قانون که کمک زیاد به رفع بحران اقتصادی آمریکا کرد پس از به حالت عادی درآمدن اقتصاد این کشور متوقف شد.
    در نوامبر و دسامبر سال 2012 که جمهوری اسلامی ایران با هجوم دارندگان پول نقد به خرید طلا و ... رو به رو شده بود، چند اقتصاددان ایرانی مقیم اروپا و آمریکا ضمن انجام مصاحبه های رسانه ای پیشنهاد کرده بودند که موقتا چنان قانون و مقرراتی در ایران وضع شود. در اسفند 1398 (مارس 2020) در جمهوری اسلامی سکه طلا از سقف 6 میلیون تومان بالاتر رفت (که پیش از سال انقلاب 80 تومان بود) و در فروردین ماه 1399 دولت به قوه قضایی اطلاع داد که در سال 1398 درصد تورّم 41 بوده است تا بدهی های گذشته افراد و ازجمله مَهرِ زنان را که به اجرا می گذارند بر این پایه محاسبه کند. معنای دیگر این تورّم این است؛ ارزش و قدرت خرید پول کسانی که در بانک سپرده گذاری کرده اند حدودا به همین نسبت کاهش یافته و لذا در صدد خرید طلا، ارز، خانه و زمین بر می آیند و قیمت ها افزایش می یابد و مشکل ساز می شود.
بازگشت به فهرست مطالب...   
 

 

   
 

Vestidos de Casamento
 

 
 
© Copyright 2004   Rooznamak.com   All Rights Reserved