روزنامک: بنیادگذار «ایران خودرو» و سازنده پیکان در «خود تبعیدی» درگذشت ـ پس از انقلاب، همه اموال او مصادره شده بود
25 فروردين 1399 - 13 آوريل 2020

بنیادگذار «ایران خودرو» و سازنده پیکان در «خود تبعیدی» درگذشت ـ پس از انقلاب، همه اموال او مصادره شده بود

محمود خیّامی، بنیانگذار گروه صنعتی ایران‌خودرو (ایران‌ناسیونال سابق)، که پس از انقلاب و در سال 1358 کارخانه‌ها و اموال مصادره شدند، جمعه ـ نهم اسفندماه 1398 و در 90 سالگی در شهر لندن درگذشت.
    محمود خیّامی و برادر بزرگش احمد خیّامی در مهرماه 1341 با ده میلیون تومان سرمایه، شرکت ایران‌ناسیونال را که امروزه «ایران‌خودرو» خوانده می شود تأسیس کردند. اولین محصولات این شرکت، ساخت اطاق برای اتوبوس و مینی‌بوس بود. آنان و از دهه 1330 در یک کارگاه کوچک در یک محله قدیمی تهران، اطاق اتوبوس می ساختند که بر شاسی و موتور کامیون قرار می گرفت.
    برادران خیامی در اردیبهشت 1346 با گرفتن امتیاز از گروه روتس انگلستان که بعداً به کرایسلرِ انگلستان تغییر نام داد مقدمات ساخت اتومبیل پیکان را آغاز کردند که نخستین محصول آن در زمستان آن سال به بازار آمد و هر دستگاه 16 هزار تومان قیمت گذاری شد.
    برادران خیامی بعدا فعالیت های اقتصادی خودرا گسترش دادند و بیمه آسیا، مبلیران، فروشگاههای کورش، کارخانه بریجستون، پیستون‌سازی ایران، ایدم تبریز و بانک صنعت و معدن از جمله نام‌های آشنایی هستند که برادران خیامی پایه‌گذار آنها بودند که همه مصادره شدند. محمود خیامی متولد مشهد و پدرش کامیون‌دار بود.
بازگشت به فهرست مطالب...   
 

 

   
 

Vestidos de Casamento
 

 
 
© Copyright 2004   Rooznamak.com   All Rights Reserved