روزنامک: آموزش رایگانِ بکارگیری «ای ـ بوک» و حل مسائل دیجیتالیِ مراجعینِ کتابخانه عمومی
30 خرداد 1398 - 20 ژوئن 2019

آموزش رایگانِ بکارگیری «ای ـ بوک» و حل مسائل دیجیتالیِ مراجعینِ کتابخانه عمومی


    • یک مخاطب نوشته است: مطلب شما درباره تأسیس کتابخانهِ عمومی در ایران در 1769 سال پیش را در «تاریخ آنلاینِ تان» دیدم و خواندم که واقعا غرورانگیز بود و حکایت از عظمت و قِدمت تمدن ایرانیان می کرد. با خواندن آن مطلب، یک سئوال به ذهن من رسید و آن این است؛ حالا که کتاب ها دارند «ای ـ بوک ـ دیجیتالی» می شوند، وضعیت مراجعین کتابخانه عمومی که قبلا هم کتابِ سی دی شده و کاسِت شده داشتند با «ای ـ بوک» ها چه می شود، همه مراجعین بویژه سالخوردگان که تجربه خواندن آنها را ندارند، مسئله چگونه حل خواهد شد؟.
    
     مؤلف تاریخ آنلاین (نوشیروان کیهانی زاده) که پرسش این مخاطب را دریافت کرد،به جای پاسخی کوتاه، به شرح تجربه خود که دچار همین مشکل بود می پردازد:
     از دیرزمان کتابخانه های عمومی و پژوهشی و همچنین آرشیوهای عمومی و یا اختصاصی، محل مراجعه هر نویسنده بوده است. چند سال است که منظما در شهری 245 هزار نفری واقع در شرق استیت ویرجینیا به نام «چِساپیک» به کتابخانه عمومی شهر که دارای چندین شعبه است می روم و گاهی همانجا با استفاده از کامپیوترهای متصل به اینترنت کتابخانه و اطاقک های ویژه مطالعه و بررسی مطلب می نویسم. این کتابخانه و شعب آن جلسات آموزشی دارند به دو صورت؛ تدریس عمومی، به صورت کلاس چند نفری و آموزش یک به یک. در این کلاس ها همه گونه بکارگیری اینترنت تدریس می شود و به هرگونه پرسش در این زمینه پاسخ عملی داده می شود. این کار، رایگان است و برای آموزش یک به یک (یک آموزشگر و یک آموزشگیر) باید قبلا و ایمیلی و یا حضوری ثبت نام شود (وقت تعیین شود). یکی از موضوعات تدریس، همین آشناکردن مراجعین به استفاده از «ای ـ بوک» است. آموزشگران، عمدتا کتابدارها هستند با مدارک تحصیلی لیسانس و فوق لیسانسِ کتابداری که کامپیوتر از دروس این رشته است.
     در برخی از ماههای سال، هفته ای نیست که از این آموزش های یک به یک و رایگان برخوردار نشوم و اینک می توانم ـ اگر بخواهم ـ خودم صفحات پی دی اف درست کنم، در وبسایت ها مطلب و عکس گذاری و به روز رسانی کنم و اخبار، مطالب و عکس ها را در جای خود در فلَش ها برای مراجعه و استفاده بعدی خودم و دیگران آرشیو کنم. با فتوشاپ، عکس های مطالب را اِدیت کنم، اگر بخواهم در توئیتر و سوشل میدیای دیگر مطلب قراردهم و تقریبا همه اش از پرتو آموزش رایگانِ کتابدارهای این شهر. بنابراین، در قرن 21 کتابخانه عمومی که عمدتا وابسته به شهرداری ها است مانند سابق اختصاص به نگهداری و عاریه دادن کتاب ندارد، تدریس و کمک به یادگیری استفاده از میدیا از وظایف تازه کتابخانه است که کتاب یکی از انواع میدیا است و بدون مهارت در استفاده از اینترنت و کامپیوتر نمی توان از میدیای امروز بهره بُرد. دیجیتال خاتی دارد عادت می شود و میدیا از چاپی به آنلاین.
     یکی از کتابدارهای کتابخانه های عمومی شهر چِساپیک Chesapeake که مدت ها، هر هفته از او آموزش می گیرم و برای حل مسائل دیجیتالی به او مراجعه می کنم؛ خانم Janice Green است ـ خانمی بسیار مهربان، امدادگر، آماده کمک رسانی، آگاه و آموزش دیده که از دانشگاه دولتی مِریلند در رشته کتابداری فارغ التحصیل شده و از دانش دیجیتال برخوردار است.
بازگشت به فهرست مطالب...   
 

 

   
 

Vestidos de Casamento
 

 
 
© Copyright 2004   Rooznamak.com   All Rights Reserved