روزنامک: گسترش یک نظام ژورنالیستی بی قاعده در جهان
30 خرداد 1398 - 20 ژوئن 2019

گسترش یک نظام ژورنالیستی بی قاعده در جهان

16 مارس 2004 گروه بین المللی مامور بررسی وضعیت «مطالعه» اعلام داشت که گسترش آنلاین ها توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. روانشناسان عضو این گروه، سهولت مطالعه مطالب آنلاین ها را دلیل آن بدست داده بودند.
     چهار سال بعد و در مارس 2008، همین گروه ضمن تایید نتیجه گیری سابق در عین حال اخطار کرد که کار ماشین های جست و جو (گوگل، یاهو و ...) بازرگانی تر و سوداگرانه شده و اگر این روند به همین صورت ادامه یابد در آینده ای نه چندان دور، مطالب تبلیغی و حمايت هاي سياسي در تقدّم قرار خواهند گرفت که گزينشي هستند و با هدف کنترل علائق و عقاید داشت.
     این گروه برای اثبات این نظر خود مثال های متعدد آورده و گفته بود: مثلا، برای یافتن یک موضوع و رویداد؛ ماشین جستجو، نخست روزنامه معیّن و یا منابع مشخصی را به دست می دهد و ردیف بندی منابع؛ «بازرگانی» و «طبق قرارداد» خواهد بود تا بر حسب تقدّم تاریخ انتشار و یا نام منبع برحسب حروف الفبا و ... و برخی از منابع که نظرات دیگری دارند ارائه نخواهند شد.
     گروه همچنین توصیه کرده بود که برای رفع این نقیصه بزرگ، یک میثاق بین المللی تدوین شود و دست کم یک ماشین جستجو از نوع غیر انتفاعی و سراسری آن بدون محدودیت (جهانی و استفاده از همه زبانها و الفبا ها) به وجود آید و هزینه آن را دولت ها مشترکا و برحسب میزان استفاده کنندگان خود از اینترنت بپردازند تا عرضه اطلاعات (اطلاع رسانی) بی طرفانه و با هدف ارتقاء سطح معلومات و اطلاعات صورت گیرد که از وظایف دولت ها و سازمانهای جهانی مربوط ـ نه برحسب دریافت پول و یا تحت فشار سیاست و ....
    به این اندرز و توصیه های بعدی توجه نشد و توجه مردم جلب «سوشل میدیا» شده است و هرکس درصدد روزنامه نگار شدن، خبر و نظر رسانی و افشاگری برآمده است و همچنانکه دیده می شود، رسانه ها نیز به نقل گزارش ها، عکس ها و فیلم های همین «مردمِ ِ روزنامه نگار شده» دست زده اند و بنابراین، ژورنالیسم از مسیر خود خارج شده و باید تعریف تازه ای بر آن نوشت. درگیری رسانه های آمریکا با دونالد ترامپ رئیس این فدراسیون بر بی اعتمادی مردم به رسانه های عمومی افزوده و متمایل به کسب خبر و نظر از یکدیگر، از طریق «سوشل میدیا» شده اند و مقامات کشورها که چنین دیده اند مخصوصا تحریف اظهاراتشان را در مَس میدیا (رسانه های همگانی)، آنان نیز به درج کارها و برنامه های خود در سوشل میدیا متوسل شده اند و در نتیجه جهان دارد وارد یک نظام ژورنالیستی بی قاعده می شود.
بازگشت به فهرست مطالب...   
 

 

   
 

Vestidos de Casamento
 

 
 
© Copyright 2004   Rooznamak.com   All Rights Reserved