روزنامک: چرا جماهیریه شوروی فروپاشید و پیش بینی آینده آن
30 خرداد 1398 - 20 ژوئن 2019

چرا جماهیریه شوروی فروپاشید و پیش بینی آینده آن

پرسش مخاطب «روزنامک» از لس آنجلس:
    
    چرا اتحاد شوروی فروپاشید و آینده اش چه خواهد بود؟.
    
    پاسخ:
    
    زمستان 1991 شوراي عالي شوروی (مجلس نمايندگان جمهوري هاي 15 گانه اتحاد شوروي وقت) اساسنامه اين اتحاديه را اصلاح كرد تا اين جمهوري ها مخصوصا در زمينه روابط خارجي اختيارات بيشتري داشته باشند. این شورا در عين حال و همان وقت به گورباچف اختيارات تازه اي داد كه آنها را درخواست كرده بود. چهار روز پيش از آن، شورای عالی شوروي راي داده بود كه حکومت اين كشور پس از 72 سال از انحصار حزب كمونيست خارج شود ـ حزبي كه اعضای همان شورای عالی را تعيين كرده بود! و همان افراد!.
     با وجود تجديد نظر شورای عالی شوروی (مجمعی در حد پارلمان فدرال ـ پارلمان جماهیریه) در اساسنامه اتحاديه (جماهیریه شوروی)، يلتسين و سران جمهوري هاي اوكراين و بلاروس در دسامبر همين سال در يك استراحتگاه زمستاني در بلاروس، در يك جلسه خصوصي، اتحاد جماهير شوروي را منحل كردند بدون حضور شورای عالی (پارلمان جماهیریه) و کسب نظر آن و بويژه برگزاري رفراندم عمومي در سراسر اتحاديه، كه اين تصميم آن سه تَن كه پشتيباني خارجي (غرب به رهبری آمریکا) را داشت سريعا به اجرا در آمد.
     چندي بعد دوماي روسيه (مجلس نمایندگان روسیه) انحلال جماهيريه شوروي (جانشين امپراتوري روسيه) به آن صورت را غيرقانوني اعلام کرد و مصوّبه خود را در اين زمينه به کاخ کرملين فرستاد که هنوز در آنجا خاک مي خورَد. يلتسين (رئيس جمهوري وقت) اين مصوّبهِ دوما را امضا نکرد زيرا که خودش يکي از سه منحل کننده شوروي بود و اگر امضاء می کرد، مدرک و دليل تعقيب قضايي او قرار مي گرفت. «دوما» استدلال کرده بود که پارلمان هر جمهوري هم به طور جداگانه قانونا نمي تواند يک اتحاديه (جماهيريه) را منحل کند، مجموعه پارلمان ها و نيز مردم در يک رفراندم مي توانند اين کار را انجام دهند.
     به رغم اينکه پوتين هم بارها انحلال جماهيريه (تجزيه روسيه تزاري پيشين) را يک مصيبت خوانده است هنوز جز بازگردانيدن کريمه به قلمرو روسيه کار بيشتري انجام نداده است.
    
     برخی از اصحاب نظر پيش بيني کرده اند که وي (پوتين) سرانجام و در فرصت مناسب اقدام به احياء روسيه بزرگتر خواهد کرد و شايد که رئيس جمهوري شدن پي در پي او با همين هدف (احياء روسيه بزرگتر) باشد و برخی دیگر گفته اند که نَه، پوتین دستچین یلتسین بوده و همان راه او را که مردی الکلی و کم معلومات بود خواهد رفت ولی، سرانجام، یک ناسیونالیست روس زمام کرملین را به دست خواهد گرفت و روسیه تزاری در همان مرزها دوباره احیاء خواهد شد. این اصحاب نظر گفته اند که نسبت به پوتین تردید دارند زیرا او که بزرگترین انبار سلاح های اتمی و موشکی را در اختیار دارد و از وجود هزاران پناهگاه ضد حمله اتمی در خاک روسیه که بزرگترین سرزمین جهان است باخبر است تاکنون حاضر نشده است در برابر تحریم های اقتصادی این کشور دست به تهدید اتمی و ... بزند و گردن کلُفتی کند، چه رسد به احیاء روسیه تزاری. برای مثال؛ آلمان که شرق آن (زادگاه بانو مرکل صدر اعظم) دهها سال در اشغال نظامی دولت مسکو بود، دارد برایش کُرکُری می خوانَد!، لهستان که دو قرن در کنترل و از اقمار دولت مسکو بود یک پایگاه نظامی علیه آن شده، «ناتو» در بالتیک شوروی استقرار نظامی یافته، اوکراین ـ 300 سال پاره ای از تَن روسیه معارض آن شده و ....
بازگشت به فهرست مطالب...   
 

 

   
 

Vestidos de Casamento
 

 
 
© Copyright 2004   Rooznamak.com   All Rights Reserved