روزنامک: انبوه قاچاق سیگار خارجی به جمهوری اسلامی ایران در سال 1390، طبق آمار انتشاريافته ـ بهای سیگار مارک آمریکایی در ایران یک چهاردهم آمریکا!
28 آذر 1397 - 19 دسامبر 2018

انبوه قاچاق سیگار خارجی به جمهوری اسلامی ایران در سال 1390، طبق آمار انتشاريافته ـ بهای سیگار مارک آمریکایی در ایران یک چهاردهم آمریکا!

تهران ـ 26 آذرماه 1391 ـ ایسنا: طبق آخرین آمار منتشر شده (که اینک تاریخ شده است)، در سال 1390 هجری خورشیدی حدود 21 میلیارد و 900 میلیون نخ [دانه] سیگار به صورت قاچاق به جمهوری اسلامی ایران وارد شده بود. به این ترتیب؛ حجم قاچاق سیگار بیش از سه برابر واردات قانونی این کالا به کشور بود!. میزان مصرف سیگار در جمهوری اسلامی در سال 1390 بالغ بر 63 میلیارد و 800 میلیون نخ برآورد شده بود. میزان سیگار قاچاق سال 1389 نیز معادل 28 میلیارد نخ اعلام شده بود. ترکیه و امارات عربی متحده از مبادی اصلی ورود سیگارقاچاق به جمهوری اسلامی اند. سویس بزرگترین صادرکننده سیگار به ایران است. واردات قانونی سیگار به کشور درسال 1390 با رشد 111 درصدی، به 6.6 میلیارد نخ رسید. این، در حالی بود که همزمان با افزایش نرخ ارز در ایران پیش‌بینی می شد که واردات قانونی و همچنین قاچاق سیگار به کشور با کاهش مواجه شود. سازمان جهانی بهداشت، دخانیات را «قاتل شماره یک» بشر اعلام کرده و استیت های 50 گانه فدراسیون آمریکا حتی استیت هایی که از 4 قرن پیش تولید کننده توتون، سازنده سیگار و صادرکننده آن بوده اند مالیات های بسیار سنگین بر سیگار وضع کرده اند. برای مثال؛ بهای هر پاکت سیگار در استیت مشترک المنافع ویرجینیا که سابقه 400 ساله در کشت توتون و ساخت سیگار دارد از 50 سنت به 6 ـ 7 دلار رسیده است، حال آنکه در ایران، همین سیگار به همان بهای معادل 50 سنت (نیم دلار) بفروش می رسد. سالها است که به دولت جمهوری اسلامی پیشنهاد می شود که با وضع مالیات سنگین بر سیگار، هم درآمد خودرا بالا ببرد و هم مصرف دخانیات را کاهش دهد که هنوز اقدامی نشده است.
     چندی پیش 55 درصد از سهام شرکت دخانیات ایران بابت ردّ دیون دولت، از «وزارت صنعت، معدن و تجارت» به وزارت «تعاون، کار و رفاه اجتماعی» منتقل شد. رییس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملّی از نحوه واگذاری سهام برخی شرکتهای دولتی همانند شرکت دخانیات انتقاد کرده بود.
بازگشت به فهرست مطالب...   
 

 

   
 

Vestidos de Casamento
 

 
 
© Copyright 2004   Rooznamak.com   All Rights Reserved