روزنامک: روزی که هری ترومن در آمریکا حالت فوق العاده اعلام و خطر چین و وصیّت پتر کبیر را بیان داشت و گفت که ایران باید در کنار آمریکا باشد
28 آذر 1397 - 19 دسامبر 2018

روزی که هری ترومن در آمریکا حالت فوق العاده اعلام و خطر چین و وصیّت پتر کبیر را بیان داشت و گفت که ایران باید در کنار آمریکا باشد

16 دسامبر 1950 هري ترومن رئيس جمهوري وقت آمريكا در اين كشور براي مبارزه با آنچه كه نامش را امپرياليسم كمونيست (شوروي و چين) گذارد حالت فوق العاده اعلام كرد. اين تصميم در پي ورود نظاميان چين و مستشاران، سلاحها و جنگنده ـ بمب افکنهاي روسيه به کمک کره شمالي در جريان جنگ کره اتخاذ شده بود.
    وي گفت که دولت مسکو گسترش نفوذ جهانی و استيلاي خودرا از خاورميانه و آسياي جنوبي دنبال مي کند و نخستين هدف آن، اين مناطق خواهند بود و براي رسيدن به اين هدف مي خواهد که مارا در شبه جزيره کره ميخکوب کند. ما باید ایران را [که در آن زمان درگیر تصویب طرح ملی کردن صنعت نفت خود در مجلس به رغم مخالفت تلویحی سپهبد رزم آرا نخست وزیر وقت بود] تقویت کنیم و بکوشیم که در کنار ما و سد پیشروی دولت مسکو به جنوب و رسیدن به آبهای اقیانوس هند از طریق خلیج فارس باشد. وصيّت پتر يکم (پتر کبير) را فراموش نکنيد که روسیه باید به آبهای گرم خلیج فارس دست یابد. پکني ها نيز برنامه هايي را براي شرق آسيا در ذهن خود مي پرورانند که باید به هر بها، این ذهن و خواست آنها را تغییر دهیم.
     ترومن چند روز پيش از اعلام حالت فوق العاده، تهديد کرده بود که ممکن است درجریان جنگ کره، بمب اتمي بکار برَد. جنگ کره 25 ژوئن 1950 آغاز شده بود.
     پيش بيني ترومن که پکني ها در فرصت مناسب و پس از کسب استحکام اقتدار داخلی، دعاوي خود در شرق آسيا را علني خواهند ساخت در دهه دوم قرن 21 به حقيقت پيوسته و اين دعاوي فعلا ارضي است و باعث خواهد شد که ژاپن و ويتنام باردیگر قدرت نظامی شوند و فیلیپین بیش از پیش به آمریکا، نزدیک. آمريکا در تنگه تايوان رفت و آمد نظامی و در استرالیا حضور دارد و متعهد به دفاع از تایوان و فیلیپین و ژاپن است، هند هم در کمين نشسته تا مناطق از دست رفته خود در جنگ 1962 را از چین پس بگيرد ـ هندي که يک قدرت اتمي ـ موشکي است با ناو هواپیمابر و میلیون ها نظامی. با نظاميان هندي بود که انگليسي ها در جریان جنگ جهانی دوم آلمان و ايتاليا را از شمال آفريقا بيرون راندند و جنگ جهانی اول را بُردند. به باور مورخان، پکنی ها که فاقد مواد خام به حد کافی هستند و کثرت جمعیت، در آینده، دعاوی خود نسبت به سیبری ِ روسیه را از سر خواهند گرفت. فراموش نشود که چینیان وارث امپراتوری مغول ها هستند که تا مرز اروپای مرکزی امتداد داشت.
بازگشت به فهرست مطالب...   
 

 

   
 

Vestidos de Casamento
 

 
 
© Copyright 2004   Rooznamak.com   All Rights Reserved