روزنامک: نیروی عشق ـ پادشاه انگلستان ازدواج با زن مورد علاقه اش را بر ادامه سلطنت ترجيح داد
21 آذر 1397 - 12 دسامبر 2018

نیروی عشق ـ پادشاه انگلستان ازدواج با زن مورد علاقه اش را بر ادامه سلطنت ترجيح داد

كاري كه ادوارد هشتم پادشاه وقت انگلستان، دومینیون های این دولت و مستعمرات ازجمله هندوستان ـ متولّد 1894 ـ در يازدهم دسامبر سال 1936 انجام داد شايد در همه تاريخ نظير نداشته باشد و رسانه ها هر سال در این روز آن را یادآور می شوند.
    ادوارد هشتم 11 دسامبر 1936 از سلطنت كنارگيري كرد تا بتواند با زن مورد علاقه اش بانو «واليس سيمسون Wallis Simpson» متولّد 1896كه قبلا دو بار ازدواج كرده و طلاق گرفته بود ازدواج كند. ازدواج پادشاه انگلستان با چنین بانویی خلاف قانون اساسی این کشور و سُنّت پادشاهی انگلستان بود. هر دو شوهر پیشین بانو والیس (والِس) در قید حیات بودند و یکی از آنان افسر نیروی دریایی آمریکا.
    ادوارد هشتم که در ماه می 1972 (بهار 1351) درگذشت براي اين اقدام خود، در يك نطق راديويي از مردم انگلستان پوزش طلبيد و از آنان خواست كه از اين ازدواج او (ازدواج با زن مطلّقه، از طبقه عوام الناس و تبعه کشور دیگر) حمايت كنند. او همان روز تاج و تخت را به برادر كوچكتر از خود سپرد كه به نام جورج پنجم (پدر اليزابت دوم) پادشاه شد.
     ادوارد هشتم از سال بعد ـ سال 1937 تا پايان عُمر به نام «دوك آو ويندسرDuke of Windsor» در كنار «واليس ـ واِلس» به ادامه حيات پرداخت. ادوارد هشتم پنج سال پیش از ازدواج، بانو والیس را دیده و نسبت به یکدیگر دلبستگی یافته بودند. واليس يك بانوي آمريکايي از شهر بالتيمورِ ايالت مريلند بود. واليس در 1986 (14 سال پس از مرگ شوهرش دوک آو ویندسر) 1986 درگذشت. والیس دو سال از دوک جوانتر بود.
    درگذشت این زن و شوهر در زمان خود ـ به همانگونهِ ازدواجِ شان انعکاس وسیع رسانه ای داشتند. در نیمه اول خرداد 1351 (که دوک آو ویندسر درآن ماه ـ 28 می 1972) درگذشته بود، مجلات تهران ماجرای عشق و عاشقی دوک و الیس را به تفصیل و در صفحات متعدد شرح داده بودند و برخی از آنها عکسی از این دو را به روی جلد خود برده بودند تا نیرو و کشِش عشق را نشان دهند.
بازگشت به فهرست مطالب...   
 

 

   
 

Vestidos de Casamento
 

 
 
© Copyright 2004   Rooznamak.com   All Rights Reserved