روزنامک: فساد اداری (دولتی) که دارد انسان را از انسانیّت (اخلاقیات) دور می کند ـ ضعف بزرگ انسانیّت و مدنیّت معاصر
20 آذر 1397 - 11 دسامبر 2018

فساد اداری (دولتی) که دارد انسان را از انسانیّت (اخلاقیات) دور می کند ـ ضعف بزرگ انسانیّت و مدنیّت معاصر

سازمان ملل نهم دسامبر هرسال را روز جهانی مبارزه با فساد International Anti-Corruption Day اعلام کرده است.
     Transparency International که دفتر مرکزی آن در برلین است سوم دسامبر 2013 (12 آذرماه 1392) و بمانند سال های گذشته، گزارش سالانه‌ِ خود در زمینه‌ی فساد =Corruption در دستگاه‌های دولتی 177 کشور [کشور بزرگتر، نه جزایر مستقل ولی بسیار کم جمعیت] جهان را منتشر کرد و مورد اظهار نظر بسیار قرار گرفت زیراکه کشورهایِ قبلا پاک از فسادِ دولتی هم دارند به تدریج وارد این مسئله می شوند که ضعف انسانیّت و مدنیّت خوانده شده است. بنابراین، در گزارش سال 2013 دستگاه دولتی هیچ کشور، پاک صد درصد نبوده است و به این جهت است که گزارش این بررسی سال 2013 و تحلیل های آن وارد تاریج اجتماعی ملل (تاریخ عمومی ـ تاریخ جهان) می شود تا معلوم شود که چرا انسانِ قرن 21 حتی در کشورهای اروپای شمال غربی دارد از اخلاقیات (انسانیّت) و مدنیّت دور می شود؟!. لازم است که اصحاب اندیشه راه های تازه برای اصلاح رفتار انسان معاصربیابند. در قرن نوزدهم اندیشه ها بر پایه تأمین برابری اقتصادی ـ اجتماعیِ انسان (سوسیالیسم) متمرکز شده بود که چون این ایسم ها مُجری (مدیر) خوب نداشتند در اواخر قرن بیستم شکست خوردند و بنابراین می رسیم به اصل مطلب که نخست باید راههای اصلاح رفتار انسان اندیشه شود و تا انسان، طبق تعریف آن، انسان نشود هیچ ایسم و تدبیری قادر به تامین سعادت، امنیت و کمال او نخواهد بود.
     در فهرست سال 2013 موسسه غیرانتقاعیِ Transparency International، جمهوری اسلامی ایران از نظر فساد اداری در ردیف 144 قرار داده شده بود. ایران در فهرست سال 2012 این سازمان در ردیف 133 قرار گرفته بود که نشانه افزایش فساد دولتی در طول سال بعد بود.
     در این گزارش روش به دست آوردن میزان فساد دولتی و انواع فساد ذکر شده است. این فهرست تاکنون به عنوان اخطاری به دولت ها تلقی شده است که به خود آیند و مسائل اداری ازجمله رشوه، تبعیض، اِعمال نفوذ، سوء استفاده از قدرت، فامیل بازی، بی نظمی در معاملات دولتی، نادیده گرفتن قوانین، عدم رعایت حق و ... را در کشورِ شان برطرف سازند و شفّاف و مطابق استاندارد شوند. در این فهرست، ده کشور بهتر به ترتیب عبارت بودند از: دانمارک، نیوزیلند، فنلاند، سوئد، نروژ، سنگاپور، سویس، هلند، استرالیا و کانادا. ده کشور ردیف آخر (دارای فساد دولتی بیشتر) به ترتیب از پایین ترین: سومالی، کره شمالی، افغانستان، سودان، سودان جنوبی، لیبی، عراق، ازبکستان، ترکمنستان و سوریه ذکر شده بودند.
     در این فهرست آلمان دوازدهم، ژاپن هجدهم، آمریکا نوزدهم، فرانسه بیست و دوم، ترکیه و مالزی پنجاه و سوم، کوبا و سعودی شصت و سوم، ایتالیا و کویت شصت و نهم، برزیل هفتاد و دوم، چین هشتادُم، هند و فیلیپین نود و چهارم، مصر و اندونزی یکصد و چهاردهم، روسیه، جمهوری آذربایجان، پاکستان و لبنان یکصد و بیست و هفتم، بنگلادش یکصد و سی و ششم، کزاخستان یکصد و چهلم، ایران، نیجریه و اوکراین یکصد و چهل و چهارم و تاجیکستان یکصد و پنجاه و چهارم رديف گذاري شده بودند.
بازگشت به فهرست مطالب...   
 

 

   
 

Vestidos de Casamento
 

 
 
© Copyright 2004   Rooznamak.com   All Rights Reserved