روزنامک: آمار رسمی تلفات و هزینه عملیات نظامی عراق از 20 مارس 2003 تا 30 نوامبر 2011 (8سال و 8 ماه و 4 هفته) جنگی که هنور منطق وقوع آن بدست نیامده است
20 آذر 1397 - 11 دسامبر 2018

آمار رسمی تلفات و هزینه عملیات نظامی عراق از 20 مارس 2003 تا 30 نوامبر 2011 (8سال و 8 ماه و 4 هفته) جنگی که هنور منطق وقوع آن بدست نیامده است

یکم دسامبر 2011 و 30 روز مانده به خروج مابقی نظامیان رزمی آمریکا از عراق، تلفات و هزینه عملیات نظامی عراق که بیستم مارس 2003 آغاز شد تا سی ام نوامبر 2011 و وضعیت این کشور به زبان آمار انتشار یافت و گفته شد که این ارقام رسمی است از این قرار:
     ـ تلفات نظامی آمریکا در عراق در جریان عملیات نظامی 8 ساله: چهار هزار و 485 کشته و 31 هزار و 921 مجروح.
     ـ شمار مجروحان آمریکا در عملیات غیر نظامی در عراق: 40 هزار و 350.
     ـ تلفات غیر نظامیان در استخدام کنتراتورهای آمریکایی در عراق (کانتراکتورها): دو هزار و 97 کشته.
     ـ تلفات عراقی های در جریان عملیات نظامی و یا در رابطه با این عملیات: 103 هزار و 775 کشته (دست کم).
     ـ از میان رفتن عناصر دانشگاهی و پژوهشی عراق به صورت قتل (ترور): 464 تن.
     ـ تلفات دست اندرکاران رسانه ها و پوشش اخبار عملیات نظامی و ناارامی ها: 174 کشته.
     ـ جمع هزینه پولی از آغاز عملیات تا نوامبر 2011: 805 میلیار دلار.
     ـ جا به جایی اجباری مردم در داخل عراق (از مناطق کُردنشین به عرب نشین و بالعکس و نقل و انتقال میان محله و شهرهای شیعه نشین و سنی نشین و نیز آشوری ها و مسیحیان دیگر): یک میلیون و 300 هزار تن.
     ـ عراقی های آواره سایر کشورها: بیش از یک میلیون تن.
     ـ مهاجرین عراقی به سایر کشورها در این مدت (با پذیرش رسمی و برای اقامت دائم): اندکی بیش از 500 هزار تن.
    هنوز تاریخ نگاران منطق وقوع این جنگ را به دست نیاورده اند. بهانه جنگ؛ فعالیت های هسته ای عراق و همدستی دولت بغداد با القاعده بود که این همدستی ثابت نشده و پس از شکست و اشغال نظامی شدن عراق اثری برای اثبات از سرگیری فعالیت های هسته ای این کشور (پس از بمباران رآکتورهای عراق توسط اسرائیل، دو دهه پیش از جنگ) به دست نیامده است. بویژه که چند روز پیش از آغاز جنگ، دولت عراق آمادگی خودرا برای بازرسی شدن به سازمان ملل اعلام کرده بود. نقش کویت و دولت سعودی در تشویق واشنگتن و لندن به جنگ با دولت صدام حسین مشخّص است. نتایج این جنگ؛ بی نظمی، نفاق و زد و خوردها در آسیای غربی، پیدایش فساد دولتی در عراق، پیدایش انفجارهای انتحاری و عملیاتی از این قبیل که دارد به سراسر جهان منتقل می شود، پیدایش داعش و نظایر آن، انتقال این وضعیات به سوریه و جنگ داخلی و ورود روسیه،آمریکا، ترکیه و ایران به آن، تردید به بقاء جمهوری یکپارچه عراق ِ دست ساخت انگلستان در اواخر جنگ جهانی اول و اندکی پس از آن، بسط نفوذ همسایگان در عراق که بعضا با دولت آمریکا هم خوب نیستند و احیاء خصومت سنی و شیعه.
بازگشت به فهرست مطالب...   
 

 

   
 

Vestidos de Casamento
 

 
 
© Copyright 2004   Rooznamak.com   All Rights Reserved