روزنامک: آل اسحاق در گفت‌و شنود با خبرگزاری فارس از ۳۵۰۰ برابر شدن نقدینگی (چاپ اسکناس) طی 40 سال خبرداد و مسائل اقتصادی دیگر
7 آذر 1397 - 28 نوامبر 2018

آل اسحاق در گفت‌و شنود با خبرگزاری فارس از ۳۵۰۰ برابر شدن نقدینگی (چاپ اسکناس) طی 40 سال خبرداد و مسائل اقتصادی دیگر

یحیی آل اسحاق (وزیر بازرگانی پیشین و رئیس سابق اطاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی) در گفت‌و شنودی با خبرگزاری فارس در مورد راهکارهای حفظ ارزش پول ملی، گفت: اصلی‌ترین مشکل در این باره این است که مقدار تولیدمان با مقدار مصرف و همچنین مقدار نیازمان به نقدینگی هم‌خوانی ندارد.
    این کارشناس 69 ساله اقتصادی با بیان اینکه حجم نقدینگی به هزار و هفتصد هزار میلیارد تومان افزایش یافته است، افزود: طی سال‌های اخیر، حجم نقدینگی به یکباره سه برابر شد که اگر مطابق با افزایش نقدینگی، تولید ناخالص داخلی کشور هم افزایش می‌یافت مشکلی ایجاد نمی‌شد. مشکل این است که نقدینگی افزایش یافته اما تولید افزایش نیافته است و عدم افزایش تولید در شرایط افزایش نقدینگی به معنای افزایش تورّم و مشکلاتی است که آن را مشاهده می‌کنیم. افزایش حجم نقدینگی و عدم افزایش تولید منجر به افزایش بیکاری شده است.
    آل اسحاق با بیان اینکه علت پایین آمدن ارزش پول ملی عدم تطابق تولید با میزان نقدینگی است، اظهار داشت: باید بین تولید، اشتغال، درآمد و حجم نقدینگی تعادل برقرار باشد.
    این کارشناس اقتصادی گفت که در حوزه ارزی هم وقتی عرضه و تقاضای ارز، نظام و قاعده نداشته باشد و به دلایل غیراقتصادی قیمت ارز افزایش یابد آن‌گاه ارزش پولی ملی هم کاهش می‌یابد.
    وی گفت که ظرف 40 سال گذشته حجم نقدینگی کشور 3500 برابر شده است و در 6 ـ 7 سال گذشته حجم نقدینگی به صورت جهشی افزایش و در سال‌های اخیر از 4 هزار و 500 میلیارد تومان به هزار و هفتصد هزار میلیارد تومان رسیده و قدرت خرید مردم و ارزش پول ملی کاهش یافته است که برای حفظ ارزش پول ملی باید حجم نقدینگی تحت نظم و کنترل درآید و مشکل ساز نباشد.
    آل اسحق با بیان اینکه نظام بانکی کشور هم باید اصلاح شود، 40 درصد دارایی‌های بانکی موهومی است که توسط مجامع بانک‌ها ساخته شده است، به این ترتیب که مجامع بانکی طلب‌های موهوم را جز مطالبات گذاشته‌اند و یک سری دارایی‌های بی‌ربط را قیمت‌گذاری‌کرده‌اند و 35 درصد از دارایی‌های بانکی کشور در حقیقت منجمد است، دارایی بانک‌ها به مِلک و سایر کالاها تبدیل شده است و قابل جابجایی نیست. بنابراین، 75 درصد از دارایی‌بانک‌ها از رده خارج است و در این وضعیت بانک‌ها می‌خواهند با 25 تا 30 درصد دارایی‌های خود نیازهای کشور را پاسخ دهند که این امکان‌پذیر نیست.
    وی با بیان اینکه بانک‌ها مجازند که 8 درصد دارایی‌های خود را به عنوان تسهیلات بپردازند، گفت: این در حالی است که بانک‌ها این رقم را به 17 درصد افزایش داده‌اند و چند برابر مجوز قانونی وام می‌دهند و با این کار دچار کسری می‌شوند و برای جبران این کسری اقدام به قرض گرفتن از بانک مرکزی می‌کنند و بانک مرکزی هم برای اینکه بانک‌ها بتوانند به فعالیت خود ادامه دهد با بهره‌های سنگین 30 درصدی به آنها وام می‌دهد و بدین ترتیب بانک‌ها به بانک مرکزی (ناشر اسکناس) بدهکار می‌شوند و پایه پولی هم افزایش می‌یابد.
    بنابراین، برای حل معضل نقدینگی باید وضعیت نظام بانکی را حل کرد، ولی مشکل در اینجا است که یک عده ذینفع با استفاده از نظام فعلی بانکی منافعی مانند دریافت وام‌های 10 هزار میلیارد تومانی دارند و نمی‌خواهند از این منافع دست بکشند. برای اصلاح نظام بانکی برخورد قاطع و جراحی لازم است. البته دشمن خارجی هم با ایجاد مسائل مختلف وقت مقامات را می‌گیرد و در مواردی مسئولین کشور به جای پرداخت به مسائل داخلی ناچارند که وقت خود را صرف مسائل خارجی ساز کنند.
    همچنین بخش مدیریت اقتصاد کشور نتوانسته با ابزار، دانش و علم اقتصادی و تاکتیک‌های اقتصادی اقتصاد را داره کند.
    اقتصاد جمهوری اسلامی 40 سال است که سیاست زده است و همیشه مدیرهای اقتصادی زیر سلطه مدیرهای سیاسی بوده‌اند. فرق مسائل سیاسی و اقتصادی در این است که مسائل سیاسی کوتاه مدت و زودگذر اند اما مسائل اقتصادی بلند مدت و ماندنی هستند و مسئله ساز.
بازگشت به فهرست مطالب...   
 

 

   
 

Vestidos de Casamento
 

 
 
© Copyright 2004   Rooznamak.com   All Rights Reserved