روزنامک: انتقاد رئیس مرکز آمار از طرز آماردهی بانک مرکزی ـ رکورد تورّم کالایی؛ ۲۴۴ درصد
7 آذر 1397 - 28 نوامبر 2018

انتقاد رئیس مرکز آمار از طرز آماردهی بانک مرکزی ـ رکورد تورّم کالایی؛ ۲۴۴ درصد

به گزارش ششم آذر 1397 خبرگزاری تسنیم ، امیدعلی پارسا رئیس مرکز آمار جمهوری اسلامی در گفتگو با شبکه خبر، اختلاف نرخ تورم اعلامی توسط بانک مرکزی با میزان تورمی را که مرکز آمار محاسبه می کند تفاوت دارد زیراکه تمرکز بانک مرکزی روی نقاط شهری و شهرهای بزرگ است.
    او افزود: بانک مرکزی نرخ تورمی را که محاسبه می کند برگرفته از آمار 79 شهر بزرگ، 386 قلم کالا و 121 هزار مظنّه قیمت است در حالیکه تمرکز آمارگیری مرکز آمار بر 231 شهر ، 626 روستا، 475 قلم کالا و 420 هزار مظنه قیمت است.
    به اظهار پارسا، آمار مرکز آمار ایران را دقیق تر و مطمئن تر اعلام کرد و گفت: اعلام دو آمار از تورم و گرانی به بی اعتمادی منجر می شود.
    رئیس مرکز آمار ایران به محاسبه نرخ تورم سالانه و نقطه به نقطه پرداخت و گفت: آماری که مردم مد نظر دارند همان تورم نقطه به نقطه است که در دوره زمانی مشابه نسبت به سال گذشته در نظر می گیرند. وی متوسط این تورم را 35 درصد اعلام کرد.
    پارسا گفت در کل جهان فقط 5 کشور هستند که مسئول آمارگیری آنها بانک مرکزی شان است و ما نباید موازی کاری کنیم.
    - - - - -
    بر اساس اعلامیه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران که در پنجم آذرماه 1397 انتشار یافت، نرخ تورّم در دوازده ماه منتهی به آبان ‌ماه ۱۳۹۷در مقایسه با مدت مشابه سال قبل حدود 18 و 4 دهم درصد افزایش داشته است. این رقم در مهرماه 1397 نزدیک به ۱۶ درصد بود. دخانیات، خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها و حمل و نقل در این مدت بالاترین نرخ تورم را تجربه کرده‌اند.
    براساس گزارش بانک مرکزی، گروه دخانیات با بیش از ۶۰ درصد تورم بیشترین رشد قیمت را در این مدت داشت.
    این گزارش همچنین نرخ تورم در بخش رستوران و هتل را ۱۶.۵ درصد اعلام کرده و شاخص بهای این گروه نسبت به ماه قبل ۳.۴ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل 31 و 7 دهم درصد افزایش را نشان می‌دهد. نرخ تورم در گروه حمل نقل در آبان ماه سال جاری به ۲۴.۹ درصد رسیده و شاخص بها در این گروه نسبت به ماه گذشته ۰.۲ درصد و نسبت به ماه مشابه سال گذشته ۵۸.۶ درصد افزایش داشته است.
    تغییرات شاخص بها در بخش بهداشت و درمان (دارو، دکتر و بیمارستان) در دوازده ماهه منتهی به آبان ماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن ۱۲.۳ درصد بود و تغییرات این شاخص در این گروه نسبت به ماه قبل ۱.۳ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۹.۶ درصد با افزایش همراه بوده است.
بازگشت به فهرست مطالب...   
 

 

   
 

Vestidos de Casamento
 

 
 
© Copyright 2004   Rooznamak.com   All Rights Reserved