روزنامک: شیلر که تاكيد كرد صداي اكثريت دليل اثبات عدالت نيست و خواستِ اكثريت نمي تواند حقي را پايمال كند
3 آذر 1397 - 24 نوامبر 2018

شیلر که تاكيد كرد صداي اكثريت دليل اثبات عدالت نيست و خواستِ اكثريت نمي تواند حقي را پايمال كند

فردريك شيلر Johann Christoph Friedrich von Schiller» مورخ، فيلسوف، نويسنده، نمايشنامه نگار و شاعر شهير آلمان و مردي كه از زيبايي ها و نكويي ها سخن گفته است دهم نوامبر 1759 (19 آبان) به دنیا آمد که زادروز اوست و هفته گذشته بسیاری از رسانه به این مناسبت مطلب نوشته بودند تا اندیشه های او یادآوری شود.
     شیلر تاريخ جنگهاي سي ساله [اروپا] را كه پُر از پند و اندرز است در نوامبر 1793 منتشر كرد ـ كتابي كه گفته شده است كمك بسيار به اتحاد کنونی اروپاييان كرده است. كتاب «ماري استوارت» و داستان «انسان» از دیگر نوشته های اوست. کتاب «داستان انسان» هنوز پایان نیافته بود که شیلر در نهم ماه می 1805 درگذشت. نوشته های شیلر حتی براي بشر امروز، از«بي مقام» و «صاحب قدرت» و از فقير تا دارا پند آموزند.
    Schiller بدون اشاره مستقيم به كارهايي كه به نام انقلاب فرانسه صورت گرفته بود؛ در يك رساله، عدالت را از اراده اكثريت جدا كرد و تاكيد كرد كه صداي اكثريت دليل اثبات عدالت نيست، خواست اكثريت نمي تواند حقي را پايمال كند. هر قانون موضوعه قبلی بايد توسط يك هيات بي طرف (بدون داشتن حُب و بُغض) بررسي همه جانبه و مجدد شود تا حق اقليت ـ حتي اگر اقليت ـ يك فرد باشد از دست نرود، عدالت يعني تضمین و رعایت حقوق فرد و جامعه (افراد). قانون نباید از اصول و حقوق و تکالیف جدا باشد. طرح و لایحه پیش از به صورت قانون درآمدن توسط کارشناسان مربوط و حقوقدانان بررسی و به اطلاع عامه برسد تا اظهار نظر کنند و این اظهار نظرها مورد توجه هیات مقنّن [مجلس، شورا و ...] قرارگیرد و مراحل رسیدگی طرح منظما به اطلاع عامه برسد تا درجریان قرار داشته باشند و نظر بدهند. قانون و ضابطه خلاف منطق و اصول است که به نارضایی های عمومی و بعضا عصیان می انجامد و ....
    
سه تصوير ازFriedrich Schiller از سه صورتگر
سه تصوير ازFriedrich Schiller از سه صورتگر
بازگشت به فهرست مطالب...   
 

 

   
 

Vestidos de Casamento
 

 
 
© Copyright 2004   Rooznamak.com   All Rights Reserved