روزنامک: در جریان بحران موشکی کوبا و قرارگرفتن جهان در آستانه جنگ اتمی در تهران چه گذشت
3 آذر 1397 - 24 نوامبر 2018

در جریان بحران موشکی کوبا و قرارگرفتن جهان در آستانه جنگ اتمی در تهران چه گذشت

در جریان بحران موشکی کوبا ـ Cuban Missile Crisis (16 تا 28 اکتبر 1962) بویژه از 21 اکتبر این سال که جان اف کندی رئیس جمهوری وقت آمریکا دستور بلوکه کردن کوبا و متوقف ساختن حرکت کشتی های دولت مسکو را داده بود که عازم کوبا بودند خبرگزاری پارس و میزهای اخبار بین الملل دو روزنامه کیهان و اطلاعات وضعیت اضطراری و نوعی آماده باش داشتند زیراکه جهان در آستانه جنگ اتمی و نابودی قرار داشت. آماده باش میزهای مربوط دو روزنامه برای تعقیب اخبار و انتشار «شماره فوق العاده» بود و آماده باش خبرگزاری برای دادن پاسخ به تلفن های شاه، نخست وزیر و مقامات مربوط و نیز ارسال آخرین خبرها در آن زمینه از وضعیت به رادیو ایران و تلویزیون غیر دولتی. رسیدن این اخبار به دربار شاه و نخست وزیری و ... از طرُق اداری و وزارت امور خارجه، کُند بود و خبرگزاری پارس ـ تنها خبرگزاری وقت کشور ـ نه تنها مشترک همه خبرگزاری های بزرگ و متوسط جهان بود بلکه یک مانیتور عظیم برای دریافت و ضبط خودکار اخبار رادیوهای سایر کشورها را در اختیار داشت با مترجمان آماده. در آن زمان، این نگارنده (مؤلف این تاریخ آنلاین) دبیر اخبار بین الملل خبرگزاری پارس و عضو تحریریه روزنامه اطلاعات بود. انتشار ساعت به ساعت اخبار مربوط به بحران موشکی کوبا از رادیو دولتی ایران مردم کشور را هم حساس و گوش بزنگ کرده بود. حساسیت وقتی به اوج رسید که خبر رسید دولت مسکو زیردریایی اتمی روانه آبهای نزدیک به کوبا کرده و یکی از این زیردریایی ها ـ زیر دریایی B-59 به فرماندهی والنتین ساویِتسکی و مجهز به اژدر اتمی به چندصد متری خط محاصره رسیده و با کوچکترین اشتباه، جنگ اتمی آغاز خواهد شد. روز بعد خبر رسید که جان اف کندی از کشورهای اروپایی عضو «ناتو» خواسته است که آماده جنگ با شوروی باشند. یک روز بعد خبر رسید که خروشچف گفته است اگر آمریکا موشک های بالیستیک خودرا از ترکیه و ایتالیا خارج کند و تعهد بسپارد که به کوبا تعرض نظامی نکند، پایگاههای اتمی شوروی را در کوبا تعطیل و موشک های اتمی را خارج خواهد ساخت. رسانه های دولت مسکو در توجیه استقرار موشک اتمی در کوبا گفته بودند که این عمل در پاسخ به استقرار موشک بالیستیک اتمی از نوع ژوپیتر در ترکیه صورت گرفته است. ترکیه همسایه دیوار به دیوار شوروی است و کوبا هم تا خاک آمریکا 141 کیلومتر فاصله دارد. 27 اکتبر وضعیت بحرانی تر شده بود به گونه ای که «شنبه سیاه» نام گرفته بود که ساعت 6 و نیم بعد از ظهر روز بعد به وقت تهران (یکشنبه 28 اکتبر) و ساعت ده بامداد به وقت واشنگتن خبر رسید که دو دولت به توافق رسیدند، آمریکا موشک های خودرا از ترکیه و گویا ایتالیا خارج خواهد ساخت و دولت مسکو نیز موشک های خودرا از کوبا و دولت آمریکا وعده داده است که به کوبا حمله نظامی نکند.
    در تهران خبر به این صورت تنظیم و منتشر شد که آمریکا موشک های اتمی خودرا از ترکیه و ایتالیا خارج خواهد کرد که سخنگوی سفارت آمریکا در تهران، خارج کردن موشک از ایتالیا را نادرست خواند (که بعدا معلوم شد درست بود). در پی این توافق بود که ارتباط مخابراتی مستقیم کاخ کرملین و کاخ سفید واشنگتن معروف به تلفن قرمز برقرار شد تا وضعیتی مشابه تصمیم فرمانده زیردریایی بی ـ 59 پدید نیاید.
    اگر توافق کِندی و خروشچف در 28 اکتبر 1962 چند دقیقه دیرتر صورت گرفته بود کنترل از دست سران دو دولت خارج می شد زیرا فرمانده زیردریایی بی ـ 59 شوروی در خط محاصره کوبا به خدمه این زیردریایی دستور آماده شدن برای شلیک اژدرهای اتمی را داده بود. همچنین فاش شد که فیدل کاسترو با بمباران اتمی شدن آمریکا، چنانچه به کوبا حمله هوایی با هدف از میان بردن پایگاههای موشکی شوروی شود موافقت کرده بود. این دو موضوع پس از فروپاشی شوروی افشاء شده است. بسیاری از روسها کوتاه آمدن سریع خروشچف را که می توانست امتیاز بیشتری بگیرد ندانم کاری و بی تدبیری او خوانده اند.
بازگشت به فهرست مطالب...   
 

 

   
 

Vestidos de Casamento
 

 
 
© Copyright 2004   Rooznamak.com   All Rights Reserved