روزنامک: سرعتِ عمل و رفتار صميمانه ـ رضایت ایرانیان از دفتر حفاظت از منافع جمهوری اسلامی در واشنگتن که باید سرمشق قرار گیرد ـ صدور گذرنامه در 3 ساعت
19 آبان 1397 - 10 نوامبر 2018

سرعتِ عمل و رفتار صميمانه ـ رضایت ایرانیان از دفتر حفاظت از منافع جمهوری اسلامی در واشنگتن که باید سرمشق قرار گیرد ـ صدور گذرنامه در 3 ساعت

این پیام بامداد شنبه ـ 19 آبان 1397 (دهم نوامبر 2018) ـ واصل شد:
    موضوع کاغذبازی و امروز و فردا کردن در بعضی از ادارات دولتی ایران صحبتِ امروز و دیروز نیست و قِدمَت آن، دست کم به دوران قاجاریه می رسد که کارهای دیوانی (اداریِ دولتی) شکل اروپایی به خود گرفت، ولی تجربه عینی هفته گذشته من ثابت کرد که موارد استثناء زیاد است. یک مورد آن را که شخصا تجربه کردم و به چشم دیدم قلمی کرده ام که در «تاریخ ایرانیان» درج کنید تا باقی بماند؛ همگان بخوانند و سرمشق بگیرند که اندیشمندان گفته اند: "بوروکراسی از عوامل ناراضی تراشی است". من ـ خودم از سال 1380 از خوانندگان تاریخ آنلاین هستم و قبلا هم ستون تاریخ به قلم شما [مؤلف این تاریخ آنلاین برای ایرانیان به شکل روزشمار ـ کرونیکل و تنظیم ژورنالیستی] را در روزنامه های ایران، همشهری، شرق و اعتماد خوانده بودم و می دانم که مخاطبان بسیار ازجمله برخی از مقامات دولتی دارد:
    هفته گذشته از تهران به من تلفن شد که یکی از بستگان نزدیک که 87 ساله بود فوت شده است. تصمیم به شرکت در مراسم شب هفتم فوت آن مرحوم گرفتم. گذرنامه ام را نگاه کردم و دیدم که به انقضای آن، تنها چند روز باقی مانده است. ارسال پُستی آن به دفتر حفاظت از منافع جمهوری اسلامی ایران در واشنگتن، برای تجدید مسئله مرا که سفر فوری به وطن بود حل نمی کرد. لذا، تصمیم به مراجعه حضوری به این دفترِ واقع در واشنگتن گرفتم. محل سکونت من در آمریکا با این دفتر 210 مایل (336 کیلومتر) فاصله دارد. در وبسایت های دفتر که یکی از آنها www.daftar.org است آدرس محل جدید آن را که در شماره 1250 خیابان 23 شهر واشنگتن است یادداشت کردم و با اتومبیل، خودرا به آنجا رسانیدم. اتومبیل را به پارکینک نزدیک ساختمان سپردم و وارد ساختمان شدم. ساعت 9 بامداد بود. در طبقه اول یک کارمند دفتر پرسشنامه های مربوط به تجدید گذرنامه را به من داد. در همانجا پُر کردم و به او نشان دادم و گفتم عکس و دو فتوکُپی از شناسنامه و کارت ملّی می خواهند که من ندارم و وقت تهیه آن را هم ندارم. گفت در طبقه بالا، همانجا عکس می گیرند و مسئله نیست.
    به طبقه بالا (طبقه دوم دفتر) رفتم، در سالن آنجا حدود سی نفر نشسته بودند. از آقای حسین رُخ وَند که مدارک را می دید، به پرسش های مراجعین پاسخ وشماره نوبت می داد، نوبت گرفتم. چند دقیقه بعد نوبت به من رسید. به او مراجعه کردم که مدارک مرا گرفت و ترتیب گرفتن عکسِ متناسب با گذرنامه های جدید (دیجیتالی) را داد و گفت که گذرنامه جدید من تا حدود سه ساعت دیگر آماده می شود، می توانم در همانجا منتظر شوم، چای رایگان هم در گوشه سالن موجود است و همچنین می توانم بروم و حدود ظهر بازگردم. ساعت نزدیک به ده بامداد بود. ترجیح دادم که همانجا در کنار هموطنان بمانم. هرکدام کاری داشتند از گرفتن المثنای شناسنامهِ گمشده خود، تا گرفتن شناسنامه برای نوزادانشان، امور دانشجویی، ثبت ازدواج تا بتوانند زن آمریکایی خودرا به ایران ببرند، دادن انواع وکالت، گرفتن کارت ملّی، گرفتن مُهر تأیید مدرک تحصیلی تا تجدید گذرنامه که اعتبار آن 5 ساله است. دو نفر خارجی هم آمده بودند تا ویزای دیدار از ایران بگیرند. یک کارمند دفتر هم تلفنی به افرادی که سئوال دارند مشروحا پاسخ می دهد. تلفن: 9654990 و كُد شهر واشنگتن (202).
    از هموطنانی که در نزدیکی من نشسته بودم علت مراجعه حضوری شان را پرسیدم، گفتند که همه این کارها را می توان از طریق ارسال پُستی انجام داد ولی در صورت عجله و فوریّت و نیز نگرانی از احتمال نرسیدن بستهِ پستی که احتمالی بسیار ضعیف است ترجیح دادند که مراجعه حضوری کنند. بیشتر این مراجعین از ساکنان استیت های مجاور (ویرجینیا، مریلند، ویرجینیای غربی و کارولینای شمالی) بودند و یک خانم هم از لس آنجلس آمده بود. از این خانم پرسیدم که چرا 3 هزار مایل آمده تا گذرنامه اش را تجدید کند گفت در منطقه واشنگتن کارهای دیگری داشته ازجمله دیدار پدرش. یک مراجع دیگر، از محل تازه دفتر که تقریبا در مرکز شهر واقع است تعریف کرد.
    چند دقیقه ای از ظهر نگذشته بود که آقای رُخ وند با چند پرونده به جای خود بازگشت و به خواندن نام کسانی که کارشان آماده بود پرداخت که به او مراجعه و دریافت کردند و با سپاسگزاری از سرعتِ عمل کارکنان دفتر و خداحافظی با مراجعین دیگر که یکی ـ دو ساعت در کنار هم نشسته بودند خارج می شدند. همگان می گفتند که این رفتار بسیار دوستانه دفتر و همکاری صمیمانه کارکنان آن به حل مشکل هموطنان ـ حتی در ادارات آمریکا، سویس و سوئد هم سابقه ندارد و برای آنان مشاهده چنین سرعتِ عمل و رفتار دوستانه لذّت آفرین و امیدوار کننده بوده است که لازم است رسانه ای شود تا سرمشق ادارات دیگر قرار گیرد. این دفترنسبتا کوچک نیاز گذرنامه ای، شناسنامه ای و وکالتنامه ای، دانشجویی و ... بیش از یک میلیون ایرانی ساکن آمریکا را انجام می دهد. به عبارت دیگر، هم کار اداره گذرنامه را می کند و هم کار اداره آمار و ثبت احوال و نیز کار محاضر اسناد رسمی به لحاظ تأیید وکالتنامه را. درست است که ایران یک کشور 80 میلیونی است ولی همه این جمعیت که به گذرنامه و ... نیاز ندارند ولی ایرانی ساکن خارج، دارد. در کشورهای دیگر، جز چندتایی بقیه دارای سفارت و کنسولگری ایران هستند ولی در آمریکا همین یک دفتر است که محل مراجعه بیش از یک میلیون ایرانی است و آنان را از کار خود کاملا راضی نگهداشته که بی سابقه و درخور تمجید است.
بازگشت به فهرست مطالب...   
 

 

   
 

Vestidos de Casamento
 

 
 
© Copyright 2004   Rooznamak.com   All Rights Reserved