روزنامک: 29 اکتبر ـ هفتم آبان ـ روز جهانی کوروش (سایرس دی Cyrus Day)، ولی نه هنوز در تقويم کشوری که او بنیاد گذارد!
7 آبان 1397 - 29 اكتبر 2018

29 اکتبر ـ هفتم آبان ـ روز جهانی کوروش (سایرس دی Cyrus Day)، ولی نه هنوز در تقويم کشوری که او بنیاد گذارد!

29 اکتبر ـ هفتم آبان ـ روز جهانی کوروش (Cyrus Day) نام گذاري شده است كه از ديرباز پارسيان، يهوديان، دوستداران حقوق بشر و هواداران اداره جهان به صورت ملل مشترك المنافع، آن را گرامي داشته و رعايت مي كنند. در برخی از سال ها، 29 اکتبر مصادف با هفتم آبان است از جمله سال های 1394 و 1397، ولی در سال 1395 مصادف با 8 آبان. تا پیش از انقلاب ایران، در کشورهای ایرانی تبار از زمان های پیش، هفتم آبان منظور می شده است. در سه ـ چهار دهه اخیر برگزاری این مراسم در کالیفرنیا، سوئد، کانادا، هند و میان تاجیکان چشمگیرتر از نقاط دیگر بود و اخیرا در ایران (به صورت خودجوش و نه رسمی). برخی نوشته اند که کوروش بزرگ بنیادگذار ایران در همین روز به دنیا آمده بود و زادروز اوست ولی سندی در این زمینه ارائه نشده است.
     اين روز به مناسبت تكميل تصرف پایتخت نظام دیکتاتوری بابل به دست ارتش پارسیان (29 اكتبر سال 539 پيش از ميلاد) و پايان دوران ستمگري در دنياي باستان و اعلام حقوق انسان برقرار شده است.
    به گزارش بخش فارسی دویچه وله (صدای جهانی آلمان)، بهرام پارسایی نماینده شیراز در مجلس شورای اسلامی در نطق میان‌دستور جلسه علنی یکشنبه 29 مهرماه (21 اکتبر) ضمن انتقاد از حسن روحانی گفت که رئیس جمهور با فرستادن پیشنهاد او مبنی بر نامگذاری «هفتم آبان» به روز کوروش که از دیرزمان یک روز جهانی است [به جای مجلس، وزارت فرهنگ، میراث فرهنگی و سازمانهای مشابه برای بررسی] آن را به شورای عالی امنیت ملّی احاله کرده، و با این اقدام، این درخواست را «امنیتی» کرده است.
    به گزارش دویچه وله، بهرام پارسایی که سال گذشته (سال 1396 هجری خورشیدی) هم خواستار نام‌گذاری هفتم آبان در ایران، به روز کوروش شده بود، باردیگر اجرای این درخواست را «بسیار ضروری و لازم» عنوان کرده است تا عِرق ملّی [میهندوستی] ایرانیان تقویت شود. هفتم آبان‌ماه هنوز در جمهوری اسلامی ایران به نام «روز رسمی کوروش» به ثبت نرسیده است. کوروش نباید در زادگاه خود و بنیادگذار ایران غریب باشد.
    دویچه وله در وبسایت خود نوشته است: نخستین حمایت دولتی از رسمی شدن روز کوروش در جمهوری اسلامی، در دوره نخست ریاست جمهور «محمود احمدی‌نژاد» مشاهده شد. اسفندیار رحیم‌مشایی رئیس وقت سازمان میراث فرهنگی در آذرماه سال 1387 طی سخنانی از ثبت «روز کوروش» در تقویم ملی ایران حمایت کرد. رحیم مشایی گفته بود: "در نظر گرفتن روزی به نام کوروش تاکنون در دستور کار ما نبوده، اما این موضوع قابل بررسی است که در تقویم ملی روزی به نام کوروش و تخت جمشید داشته باشیم.".
    به نوشته دویچه وله، ثبت رسمی «روز کوروش» در تقویم ملی ایران، همواره از درخواست‌های گروه‌های وسیعی از مردم به‌ ویژه فرهنگیان و دانشگاهیان بوده است. همایش «روز جهانی کوروش» در آبان‌ماه سال 1390 و همایش «یادبود استوانه کوروش ـ نخستین اعلامیه حقوق بشر» در هفتم آبان 1392 در دانشگاه تهران گوشه‌ای از چنین درخواستی را نشان می‌داد.
    در وبسایت دویچه وله آمده است: "در آذرماه 1396 شماری از باستان‌شناسان و تاریخ‌پژوهان ایرانی در نامه‌ای خطاب به معاون استاندار فارس خواستار نام‌گذاری هفتم آبان به عنوان «روز کورش بزرگ» شدند. آنان از جمله تأکید کرده بودند که گرامی‌داشت این روز می‌تواند نقشی مؤثر در تحکیم همبستگی همه ‌ایرانیان داشته باشد. برای گرامی‌داشت همین روز بود که روز هفتم آبان سال 1395 هزاران ایرانی در اطراف مقبره کوروش در پاسارگاد تجمع کردند و شعارهایی سر دادند.".
     دو هزار و 555 سال پيش در همان ماه از فصل پاییز (اکتبر ـ آبان) اعلاميه تاريخي كوروش بزرگ در تعريف حقوق افراد و ملل و چگونگي تأمين آن انتشار يافت كه پایه و نخستين سنگ بناي يك دولت مشترك المنافع جهاني و هر سازمان بين المللي بشمار مي آيد. حقوق انسان از دیدگاه کوروش که همان زمان مکتوب شده است موجود است و «استوانه کوروش Cyrus Cylinder» نامیده می شود و متفاوت از تعاريف اعلاميه حقوق بشر مصوّب شورای انقلاب فرانسه (مجلس انقلاب) در 1789 نيست. پیشنویس اعلامیه کنونی حقوق بشر مصوّب مجمع عمومی سازمان ملل در دهم دسامبر 1948 به دست رنه کاسین Rene S. Cassin یک حقوق دان یهودی فرانسوی (1887 ـ 1976، استاد حقوق و قاضی دادگاه) تنظیم شده است که به اظهار خود او از ارادتمندان کوروش بزرگ بود و یک مقاله درباره نظرات کوروش، زیر عنوان «نسخه ای همیشگی برای درمان دردهای جوامع، تأمین صلح و سعادت بشر» نوشته بود. به نظر او، کوروش عمیقا معتقد به وجود یک آرمان مشترك میان انسان بود و به همین لحاظ خواهان حقوق يكسان و انتقال ناپذير برای همه مردم.
     کوروش از یک شهرت جهانی بسیار برخوردار است و به نام او در کشورهای مختلف شهر و خیابان و ساختمان فرهنگی اسم گذاری شده و در گوشه و کنار جهان، همه کسانی که دوران دبیرستان را گذرانیده اند با نام کوروش، افکار و کارهای او آشنا هستند. در ایالت مینه سوتای آمریکا، شهری به نام کوروش است؛ (Cyrus city). نام کوروش در بسیاری از کتب مقدس هم آمده است. همین شهرت سبب شده بود در سپتامبر 2005 (شهریورماه) که گزارش هایی در باره ساختن سد سیوند و احتمال آسیب رسی به گورگاه او انتشار یافته بود نگرانی جهانی را به دنبال داشت و شبکه های تلویزیونی با استفاده از اين فرصت، در باره او و اندیشه های همیشه پایدارش برنامه پخش کردند.
     در سه ـ چهار دهه گذشته، فرضیه کوروش در زمینه برقراری یک نظام جهانی مرکب از ملل مشترک المنافع و تدوین قانونی واحد حاکم بر روابط ملل و ايجاد يک سيستم دادرسي جهاني برای تعقیب قضایی و مجازات متجاوزان به اموال عمومی و حقوق و تکالیف باردیگر مورد توجه ویژه اندیشمندان و استادان علم حکومت قرارگرفته است و برخی از آنان که معتقدند با رشد فکری و تعقّل نسل نوین، اداره جوامع ملّی با نظامات به ارث مانده از گذشته دشوار شده است راه حل مسائل جهان امروز را رعایت آن فرضیه (نظرات کوروش) می دانند.
    
بازگشت به فهرست مطالب...   
 

 

   
 

Vestidos de Casamento
 

 
 
© Copyright 2004   Rooznamak.com   All Rights Reserved