روزنامک: یکم شهریور 1396 ـ آغاز شصت و یکمین سال روزنامه نگاری نوشیروان کیهانی زاده مؤلف تاریخ آنلاین برای ایرانیان و ناشر مجله روزنامک
1 شهريور 1396 - 23 اوت 2017

یکم شهریور 1396 ـ آغاز شصت و یکمین سال روزنامه نگاری نوشیروان کیهانی زاده مؤلف تاریخ آنلاین برای ایرانیان و ناشر مجله روزنامک

یکم شهریورماه 1396 ـ نوشیروان کیهانی زاده مؤلف این تاریخ آنلاین برای ایرانیان، گام به شصت و یکمین سال روزنامه گاری خود گذارد که یکم شهریور 1335 (22 آگوست 1956) و 5 ماه مانده به 20 ساله شدن، پس از گذراندن «نخستین دوره آموزش روزنامه نگاری ایران به روش نوین و علمی» آن را از خبرنگاری میز اقتصادی روزنامه اطلاعات آغاز کرده است. 11 سال از 24 سال کار او در روزنامه اطلاعات، پوشش حوادث شهر تهران و اخبار قضایی بود. او سال ها دبیر اخبار و نویسنده فیچر و نظر، دبیر مطالب فرهنگی، دبیر اخبار بین الملل این روزنامه تا معاونت سردبیر آن بود و در این روزنامه قدیمی ایران، ستونِ تفسیر و ستونِ «امروز در تاریخ» داشت.
     کیهانی زاده متولّد یکم بهمن ماه 1315 در استان کرمان به موازات کار در روزنامه اطلاعات، از آنجا که دلبستگی ویژه به ژورنالیسم دارد و یک لحظه نمی تواند آن را تَرک کند، در خبرگزاری پارس (آژانس ملّی و 83 ساله ایران) دبیر و مفسر اخبار بین الملل، یکی از سردبیران اخبار رادیو سراسری ایران و بیش از 7 سال سردبیر اخبار رادیوتلویزیون ملّی بود. ایجاد «برنامه رادیویی در گوشه و کنار شهر» در نیمه اول دهه 1340، «امروز در تاریخ» برای تلویزیون ملّی از بهمن 1350 و در چارچوب اخبار رادیو، بخشی با هدف آموزش عمومی و ارتقاء سطح معلومات در توضیح کامل هر «رویداد مهم روز» و ... از ابتکارهای او بشمار می روند.
     کیهانی زاده که فوق لیسانس تاریخ از دانشگاه تهران، فوق لیسانس روزنامه نگاری از دانشگاه دولتی نورفک آمریکا و فوق لیسانس علوم کتاب از دانشگاه دولتی مریلند آمریکا و نیز دکترای تاریخ از آمریکا (سانفرانسیسکو) و یک گواهینامه تاریخ استراتژی و پالیسی از دانشگاه دولتی اُلددومینیون آمریکا دارد همچنین 22 سال مدرّس تاریخ بود و یک کتاب درسی تاریخ برای دبیرستان های شبانه دولتی و یک کتاب اصول و مقررات آموزش و پرورش برای تدریس در مراکز تربیت معلم تألیف کرد.
     کیهانی زاده دو دوره 4 ساله هم عضو انتخابی شورای آموزش و پرورش تهران بود و در انتخابات دور دوم (مهرماه 1351) با 456 هزار و 751 رای. عضویت در این شورا رایگان بود و حق الزحمه ای در کار نبود. بپاس این خدمات، در دهه 1350 نام اورا بر یک دبستان در کوی وحیدیه تهران گذارده بودند.
     کیهانی زاده در دهه 1370 ستون های متعدد در روزنامه های همشهری و ایران و در دهه 1380 در همشهری، شرق و اعتماد داشت. مطالب این تاریخ آنلاین و وبسایت های روزنامک، ژورنالیست نوشیروان و هیستوریَن نوشیروان او در بسیاری از نشریات فارسی درون مرز و برون مرز نقل شده اند. کیهانی زاده همچنین ناشر مجله روزنامک است که انتشار آن به شماره چهلم رسیده است: www.rooznamak-magazine.com . این مجله چاپی و آنلاینیِ عمدتا فرهنگی نیز غیر انتفاعی است.
     او با فروش خانه اش در ایران که زمین آن را در سال 1347 خریده بود، بودجه ریالی و ارزی ادامه کار پُر هزینه این «تاریخ آنلاین برای ایرانیان» را برای ده سال دیگر آماده کرده است ولی هنوز فردی واجد شرط که کار اورا پس از ازکارافتادگی و فوت دنبال کند نیافته است. این تاریخ آنلاین از احدّی ـ فرد و یا دولت ـ کمک مالی و نیز آگهی تجاری نمی پذیرد.
     کتابِ روزنامه نگاری، روزنامه نگاران و خاطرات روزنامه نگاری او در چند جلد در دست تنظیم و صفحه بندی برای انتشار است و همچنین مطالب تاریخ آنلاین به صورت کرونیکل.
     وی در نظر دارد که از نیمه دوم سال 2017 (1396 هجری خورشیدی) و یا از سال 2018 و پس از کتاب کردن تاریخ آنلاین و خاطرات ژورنالیستی خود، تا پایان عُمر که به گفته خودش چندان طولانی نخواهد بود، به کشورهای مختلف مسافرت کند و تاریخ ـ جغرافیای (گذشته و جاری) این کشورها را با شرح مشاهدات خود کتاب کند که ابتکار تازه ای است زیراکه تاکنون، این قبیل کتاب ها فاقد شرح مشاهدات عینی مؤلف بوده اند. انتشار کتاب بیوگرافی و نظرات او موکول است به آخرین سال زنده بودن وی.
     کتاب خاطرات حادثه نویسی کیهانی زاده که یک مجموعه داستان واقعی کوتاه خواهد بود می تواند دستمایه فیلمنامه نویسی شود و همچنین پند آموز.
کارت دبیری مطالب فرهنگی به امضای سناتور مسعودی ناشر روزنامه اطلاعات که در خردادماه 1353 فوت شد
کارت دبیری مطالب فرهنگی به امضای سناتور مسعودی ناشر روزنامه اطلاعات که در خردادماه 1353 فوت شد

    
کارت صادره برای کیهانی زاده در 1339 (1960 میلادی)
کارت صادره برای کیهانی زاده در 1339 (1960 میلادی)

    
کارت صادره در دهه 1350 (دهه 1970)
کارت صادره در دهه 1350 (دهه 1970)

    دبیرخانه تاریخ آنلاین برای ایرانیان
بازگشت به فهرست مطالب...   
 

 

   
 

Vestidos de Casamento
 

 
 
© Copyright 2004   Rooznamak.com   All Rights Reserved