روزنامک: سالروز بكاررفتن نخستين بمب اتمي در جنگ و آغاز دورانی تازه ـ سلاح اتمی مظهر قدرت و بازدارنده از تعرّض به دارنده آن ـ تغییرات در حکومت ها و سیاست ها ـ سرانجام کار
10 مرداد 1396 - 1 اوت 2017

سالروز بكاررفتن نخستين بمب اتمي در جنگ و آغاز دورانی تازه ـ سلاح اتمی مظهر قدرت و بازدارنده از تعرّض به دارنده آن ـ تغییرات در حکومت ها و سیاست ها ـ سرانجام کار

پنجم آگوست سال 1945 به وقت آمريكا (ششم آگوست به وقت ژاپن) يك بمب افكن «بي - 29» آمريكا، نخستين بمب اتمي را بر شهر هيروشيمای ژاپن فرو افكند كه در همان لحظه بيش از شصت هزار تَن كشته و افزون بر 120 هزار تن ديگر مجروح شدند كه بسياري از مجروحين و آسیب دیدگان (حدود 110 هزار تَن از آنان) نيز به تدريج جان سپردند.
    
     اين بمباران اتمي ساعت 9 و 15 دقيقه بامداد به وقت محلي انجام شد. بمب، معادل 20 هزار تُن «تي.ان.تي.» قدرت انفجار داشت. خلبان هواپيمايي كه بمب را فروافكند سرهنگ پال تيبتز
    Paul W. Tibbets, Jr
    بود كه نام مادرش «انولا گي
    Enola Gay
    » را روي بدنه هواپيما نوشته بودند. وی بعدا سرتیپ شد و یکم نوامبر 2007 در نود و دو سالگی درگذشت.
     پس از انفجار بمب، برقي خيره كننده جهيد و متعاقب آن، ابری سياه ناشي از سوختن و ذوب شدن آن چه كه در زمين بود به آسمان بلند شد و در ارتفاع 300 متری، قارچ سفيد رنگي از اين اَبر برخاست كه تا ارتفاع هفت كيلومتري زمين بالا رفت.
     اين بمب در روي زمين به مساحت چهار مايل مربع همه چيز را نابود كرده بود.
     جمعيت هيروشيما پيش از این بمباران اتمي 345 هزار تَن بود. سه روز بعد، دومین بمباران اتمی صورت گرفت و شهر ناگاساکی ِ ژاپن بمباران شد که در این بمباران نیز نزدیک به 80 هزار کشته شدند و شش روز پس از آن، و در پانزدهم آگوست ـ دولت ژاپن اعلام کرد که تسلیم می شود و جنگ جهانی دوم در هر دو جبهه ـ اروپا و شرق آسیا پایان یافت. این جنگ ششم ماه می 1945 در جبهه های اروپا و پس ازافتادن برلین به دست روس ها و تسلیم شدن آلمان پایان یافته بود.
     اینک هیچیک از کارکنان بمب افکن انولا گی در قید حیات نیست و آخرین نفر از آنان؛
    Theodore Van Kirk
    (هلندی تبار) در جولای 2014 در 93 سالگی درگذشت. وی در ایالت جورجیای آمریکا زندگی می کرد، ولی بمب افکن «انولا گی» سالم مانده و در موزه هوایی ـ فضایی آمریکا در حومه شهر واشنگتن نگهداری می شود و دیدن آن آزاد است.
     در همين روز در سال 1963 پيمان منع آزمايشهاي هسته اي در جوّ زمين و داخل اقيانوس ها امضاء شد و از آن پس اين آزمايشها در زير زمين انجام گرفته است.
     در سال1995 نيز به مناسبت پنجاهمين سالروز بمباران اتمي هيروشيما صدها هزار تَن در اين شهر اجتماع كردند.
     آمريكا عملا از آگوست سال 1939 (و به نوشته برخی از مورّخان، به توصيه و ترغيب آلبرت اينشتاين) كار توليد سلاح اتمي را آغاز كرده بود كه نخستين بمب، 16 جولاي (بيست روز پيش از بمباران اتمي هيروشيما) در ايالت نيومكزيكو آمريكا آزمايش شده بود.
     سلاح اتمی که چهار سال پس از بمباران ژاپن، از انحصار آمریکا خارج شد، مظهر قدرت و بازدارنده از تعرّض به دارنده آن شناخته شده است. پس از خروج انحصار سلاح اتمی از دست یک دولت، تاریخ دانان گفتند که جنگ جهانی دیگری از نوع دو جنگ قرن بیستم روی نخواهد و جنگ ها منطقه و یا نیابتی خواهند بود. جنگ های بعدی میان قدرت از نوع جنگ سرد خواهند بود که «قلم» و بکار بردن «فراست» و استفاده از فرصت ها توانی کمتر از سلاح اتمی ندارند.
     با بمباران اتمی ژاپن، دوران تازه ای در جهان آغاز شده بود با نظام دو قطبی و دو قطب قدرت، رقیب و معارض یکدیگر که با فروپاشی یکی از دو قدرت (بلوک شرق) در اواخر دهه 1980، عقب نشینی سوسیالیسم و عمدتا بر اثر ندانمکاری و فساد مقامات کشورهای سوسیالیستی و نداشتن اعتقاد و وفاداری به آن و تجزیه معمّاگونه اتحاد شوروی (روسیه تزاری پیشین) در1991، نظام خاص و با یک قدرت فعّال بر قرار شده است ـ وضعیتی که نظیر آن در همه طول تاریخ دیده نشده است.
    
     تغییراتی که ساخت سلاح اتمی پدید آورده است:
     ـ مانع شدن از وقوع جنگ بزرگ دیگر از نوع دو جنگ جهانی قرن بیستم میان قدرت ها و تبدیل انتقام گیری ها و معارضات با هدف تضعیف رقیب به نبردهای اصطلاحا؛ سرد (جنگ رسانه ای ـ جنگ نطق و نوشته، اخطار، تهدید و تحریم)، انواع فریبکاری ازجمله در مذاکرات و کسب امتیاز، استفاده از هر سازش و قول و قرار به نام قانون بین المللی! و ایجاد جنجال که نقض شده است!، انواع جاسوسی، نفوذ فرهنگی در جامعه مورد نظر با هدف دادن تغییر مسیر و آوردن به راه خود، نفوذ در برخی از مقامات و جلب آنان و تخریب و تضعیف حریف از این راهها تا فروپاشی از درون [مثال: فروپاشی جماهیریه شوروی، بلوک شرق بدون جنگ، تجزیه یوگسلاوی، کمک به بسط فساد دولتی و ناراضی سازی اتباع و در نتیجه ناآرامی ها] و نیز یافتن و ساختن بهانه برای مداخله و تعرّض. [مثال: وضعیت افغانستان، لیبی، سودان و سوریه].
     ـ ایجاد جنگ های منطقه ای، درگیری های محلی و آشوب و ناامنی با هدف گرفتن ماهی از آب گل آلود و تغییر جهت دادن جوامع مورد نظر به سوی خود ـ برای نمونه؛ وضعیت و ....
    ـ امروزه و عمدتا از آغاز قرن 21، ایجاد جنگ های نیابتی ـ درگیری دو و یا چند قدرت به صورت غیر مستقیم و به دست عوامل در منطقه.
     ـ ایجاد دسته بندی های محلی و قراردادن چند کشور در برابر یک و یا چند کشور دیگر.
     ـ یافتن بهانه و استفاده از هر فرصت برای ازمیان بردن و یا قطع نفوذ معاندِ بالقوه و یا بالفعل که منافع منطقه ای اش را به مخاطره اندازد و یا اینکه موازنه را برهم زند زیراکه «اقتصاد» و منافع، عامل هر رویداد در طول تاریخ بوده و درگیری ها، انگیزه اقتصادی داشته اند. بنابراین، اصحاب منافع و آزمندان برضد اخلاقیات، انساندوستان و اصحاب اندیشه بوده اند.
     ـ بکار بردن حربه تهدید و اخطار. در عِلم سیاست، در مواردی «تهدید ـ مستقیم و غیر مستقیم» مؤثرتر از جنگ و درگیری فیزیکی تعريف شده است و با بار مالی ناچیز.
     ـ افتادن تصمیگیری ها و اقدامات به دست افراد زرنگ، اصحاب منافع، خواص و ... (طبقات مشخّص) که نتیجه اش خارج شدن دمکراسی از اصول و افتادن اختیارات دولتی به دست منفعت طلبان، قدرت جویان و جاه طلبان و رواج بساط ساخت و پاخت، نقش بر کاغذ شدن عدالت اجتماعی، حق و انصاف و گسترش فساد بویژه فساد دولتی. خریداری شدن و افتادن رسانه ها در دست اصحاب منافع و نفوذ و دلّالان بورس ها و ... و گسترش هرچه بیشتر فاصله دارا و ندار و در نتیجه افزایش ناخرسندی و خشم سایرین و واکنش ها.
     ـ تلاش همه جانبه قدرت های اتمی برای جلوگیری از اتمی شدن کشورهای دیگر تا نظم اتمی ـ نظمی را که وجود سلاح اتمی اورده بر هم نخورد، قدرت ها متعدد نشوند، سهم خواهی نکنند و منافع قدرت های اتمی کاهش نیابد.
    نتایج منفی این سیاست ها برای قدرت های اتمی که این سلاح را به انحصار خود آورده اند و دارند موشک و ماهواره را هم به آن اضافه می کنند:
     ـ گسترش نارضایتی توده ها و خشم آنها و بازگشت آنارکیسم و پهن شدن بساط تخریب و ترور و فراگیرشدن سایه ترسِ ناشی از آن به همانگونه که در اواخر قرن 19 و اوایل قرن 20 بود [نمونه اش؛ ترورهای روزافزون اخیر در اروپا، آمریکا، خاورمیانه، آسیای جنوبی و ... که باید هشدار تلقی شوند.]، و سرانجام؛ یک انقلاب جهانی و دگرگونی های عمیق و وسیع.
     ـ گسترش ارتباطات افراد باهم از طریق سوشل میدیا و آنلاین ها و در این ارتباطات، تبادل اطلاعات و نظرات و افشاء فساد دولتی و اصحاب منافع که بغض و خشم را نهادینه می کند.
     ـ احتمال آسان شدن ساخت سلاحهای انفرادی اتمی، لیزری، روباتیک و ... و خروج تولید آن از دست دولت های 9 گانه، از میان رفتن نظم کنونی ـ نظمی که از اواخر قرن 19 با تمرین دمکراسی مهندسی شده و به دور افتاده از اصول، و وضع قوانین و ضوابط دیکته شده ارباب نفوذ و منافع و از نیمه قرن 20 وجود سلاح اتمی در دست چند کشور.
بازگشت به فهرست مطالب...   
 

 

   
 

Vestidos de Casamento
 

 
 
© Copyright 2004   Rooznamak.com   All Rights Reserved