روزنامک: سالروز ایجاد شهر تورانتوِ کانادا که 50 هزار ایرانی را در خود جای داده است ـ اشاره ای به تاریخچه آن
9 مرداد 1396 - 31 ژوئيه 2017

سالروز ایجاد شهر تورانتوِ کانادا که 50 هزار ایرانی را در خود جای داده است ـ اشاره ای به تاریخچه آن

سي ام جولاي سالروز ايجاد «تورانتو = تارانتو Toronto» بزرگترين شهر كانادای 10 میلیون کیلومتریِ 35 میلیون و 400 هزار نفری است كه در زمان تأسيس در سال 1793، «يورك» نامگذاري شده بود و در سال 1834 به «تورانتو» تغيير نام داده شده است. کنفدراسیون کانادا به لحاظ وسعت، دومین کشور جهان پس از روسیه است. در مراسم دویست و بیستمین سالروز ایجاد تورانتو که سی ام جولای 2013 برگزار شد اعلام شد که در این شهر و حومه آن بویژه ناحیه ریچماند هیل 47 هزار ایرانی ـ کانادایی زندگی می کنند با ذکر نام معاریف آنان از روزنامه نگار، نویسنده، هنرمند تا استاد دانشگاه و دولتمرد. شمار ایرانیان ساکن تورانتو اینک افزون بر 50 هزار است. جمع ایرانی ـ کانادایی های وقت (سال 2013) 250 هزار گزارش شده بود که اینک نزدیک به 300 هزار است. واژه تورانتو، سرخپوستی (بومی) است، همچنین واژه کانادا (کاناتا به معنای آبادی). ژاک کارتیه فرانسوی که این واژه را از زبان بومیان شنیده بود آن را بر همه سرزمین گذارد. تورانتو كه تا مرز ايالات متحده، فاصله ای زياد ندارد و در ساحل دریاچه اُنتاریو واقع شده است از شهرهاي ايالت «انتاريو» كنفدراسيون كاناداست. شهر تورانتو که توسط «جان سيمكو John Graves Simcoe
    » بنا گرديد نزدیک به 3 میلیون و با حومه اش (تورانتو بزرگتر) حدود 6 میلیون جمعیت دارد. تورانتو پس از مکزیکو سیتی، نیویورک و لس آنجلس، چهارمین شهر بزرگ آمریکای شمالی است. دولت انگلستان زمینی را که تورانتو در آن بناشده است از بومیان خریداری کرد و پس از این معامله بود که مهاجرت اروپاییان ـ و در آغاز کار؛ انگلیسی ها، اسکاتلندی ها و ایرلندی ها به آن گسترش یافت. شهر تورانتو در سال 1812 و در جریان جنگ آمریکا و انگلیس صحنه نبرد بود و آسیب دید.
    کانادا که از 1867 کنفدراسیون شده است یک کشور چند فرهنگی و دارای دو زبان رسمی است ـ انگلیسی و فرانسه. حدود 77 درصد جمعیت کانادا اروپایی تبار هستند، حدود 14 درصد از نژاد زرد، 4 و سه دهم درصد بومیان (اصطلاحا؛ سرخپوستان)، 2 و نیم درصد سیاهپوست و بقیه از نژادها و فرهنگ های دیگر. در آخرین سرشماری، کمی بیش از 3 و 2 دهم درصد از جمعیت کانادا گفته اند که مسلمان هستند. هر سال بر جمعیت کانادا حدود 400 هزار تَن افزوده می شود. پادشاه انگلستان همچنان رئیس کنفدراسیون کانادا بشمار می رود.
بازگشت به فهرست مطالب...   
 

 

   
 

Vestidos de Casamento
 

 
 
© Copyright 2004   Rooznamak.com   All Rights Reserved