روزنامک: ازدواج موگابه رئیس جمهوری وقت زیمباوه در 72 سالگی با منشی 31 ساله اش ـ موگابه در 93 سالگی همچنان رئیس جمهوری است
9 مرداد 1396 - 31 ژوئيه 2017

ازدواج موگابه رئیس جمهوری وقت زیمباوه در 72 سالگی با منشی 31 ساله اش ـ موگابه در 93 سالگی همچنان رئیس جمهوری است

موگابه (رابرت گابریل موگابه) اینک 93 ساله، از سال 1965 (52 سال پیش) همواره خبرساز بوده است. در این سال سفیدپوستان رودزیا (رودزیای جنوبی) که شمار آنان حدود 300 هزار بود اعلام استقلال کردند و از استعمار انگلستان بیرون آمدند، اما با این منطق که تنها 5 درصد جمعیت، سفیدپوست مهاجر هستند و این اقلیت نژادی نمی تواند نماینده اکثریت باشد، استقلال رودزیا ـ کشور آفریقایی که صادرات توتون آن معروفیّت داشت ـ به رسمیت شناخته نشد. ولی به صورت مستقل به ریاست «ای یِن اسمیت» ادامه یافت. از همان زمان موگابه و «جاشوا نکومو» رهبران دو حزب سیاهپوستان رودزیای جنوبی بر ضد دولت اقلیت دست به مبارزه زدند و خبرساز و در سراسر جهان ازجمله در ایران، معروف شدند. در خبرها، از موگابِه به عنوان یک مارکسیست نام برده می شد. کار این مبارزهِ سیاه با سفید که دولت های دیگر بویژه انگلستان آن را دامن می زدند و بزرگ می کردند در مواردی به زد و خورد مسلحانه می کشید.
     چون شنوندگان رادیو ایران با نام رودزیا آشنا نبودند ضمن نوشتن سابقه بر اخبار مربوط، سه بار نیز به صورت فیچرِ رادیویی تاریخچه این سرزمین نوشته و پخش شد ازجمله گرفته شدن نام آن (هر دو بخش رودزیا ـ شمالی و جنوبی) از اسم «سِسیل رودزCecil John Rhodes» انگلیسی ـ مردی که از استعمار و امپریالیسم انگلستان حمایت می کرد ـ و در جستجوی معدن الماس به آنجا رفته بود، اینکه صدها سال پیش حکومت پادشاهی داشته و آثار شهری به نام زیمبابوه ـ شهر سنگی ـ نشان از تمدن آن می دهد و سفیدپوستان رودزیای جنوبی از انگلستان، ایرلند و پرتغال هستند، وسعت کشور 398 هزار کیلومتر مربع است و به دریا راه ندارد. در این فیچرها به دو حزب سیاسی سیاهپوستان و نیز تاریخچه رودزیای شمالی که زامبیا نام گرفته و وسعتی دو برابر رودزیای جنوبی دارد اشاره شده بود. با هر مطلب، نام موگابه و نکومو برده می شد و در روزنامه ها با درج تصویری از آنان.
     دولت اقلیت سفید سرانجام حاضر به مذاکره شد. مذاکرات در لندن صورت گرفت و قرار شد که ای یِن اسمیت (تلفظ در ایران وقت؛ یان اسمیت) کنار برود، انتخابات شود و دولت در دست اکثریت قرار گیرد که در 1980 چنین شد و موگابه نخست وزیر. نام کشور شد زیمبابوه (به نام همان شهر باستانی) و شهر سالیسبوری (سالزبری) پایتخت کشور هم شد شهر حَراره. بعدا منازعات احزاب بر سر کسب قدرت آغاز شد و موضوع خرید مزارع سفیدپوستان و دادن این مزارع به سیاهان و این کار به صورت نوعی فشار صورت می گرفت بگونه ای که سفیدپوستان تَرک رودزیا کردند و اینک تنها دو دهم درصد جمعیت زیمبابوه (کمتر از 25 هزار تَن) سفیدپوست هستند.
     موگابه بعدا همه همدستان پیشین در مبارزه و رقباء را کنار زد و رئیس جمهوری شد که 30 سال است که در این مقام است. چون به مارکسیست بودن او تردید شد، ایدئولوژی چپِ ملّی را مطرح ساخت که به موگابیسم Mugabeism معروف شده و سپس تحریم های جهانی پیشامد کرد و نام موگابه در خبرها باقی ماند. امّا، در میان آنها خبری که بیشتر جلب توجه جهانیان را کرد، ازدواج او در 72 سالگی با منشی 31 ساله اش «گریس Grace» در سال 1996 بود. به رغم کهولت، این زن و شهر دارای دو فرزند مشترک شده اند. بانوی قبلی موگابه درگذشته بود.
بازگشت به فهرست مطالب...   
 

 

   
 

Vestidos de Casamento
 

 
 
© Copyright 2004   Rooznamak.com   All Rights Reserved