روزنامک: خاطره ای از ناشر روزنامک: ماجرای تهیه مطلب انتخاب دختر شایسته و مخالفت با انتشار آن در سال 1958 ـ اشاره ای به تاریخچه دختر شایسته ـ یک دختر شایسته آمریکا که توتونکاری را بر مُدل و بازیگر شدن ترجیح داد و 92 سال عُمر کرد
7 تير 1396 - 28 ژوئن 2017

خاطره ای از ناشر روزنامک: ماجرای تهیه مطلب انتخاب دختر شایسته و مخالفت با انتشار آن در سال 1958 ـ اشاره ای به تاریخچه دختر شایسته ـ یک دختر شایسته آمریکا که توتونکاری را بر مُدل و بازیگر شدن ترجیح داد و 92 سال عُمر کرد

در شهریور 1335 (60 سال و اندی پیش) که در روزنامه اطلاعات بر یک صندلیِ میز اخبار اقتصادی (بیزنس دِسک) نشستم، مجید دوامی سردبیر اجرایی این روزنامه بود که چهار ماه بعد به دعوت آمریکا برای آشناشدن با ژورنالیسم این کشور تهران را تَرک کرد و دکتر مهدی بهره مند (اقتصاددان و دبیر میز اقتصادی وقت) بر جایش نشست که او نیز شش ماه بعد جای خودرا به تورج فرازمند ـ تحصیلکرده فرانسه و دبیر میز اخبار بین الملل داد.
    پس از بازگشت دوامی از آمریکا، سردبیری روزنامه را به او ندادند و در عوض اورا سردبیر مجلهِ «اطلاعات هفتگی» کردند و بهانه آوردند که علاقه و استعداد مجله نگاری اش بیشتر است.
    برخی از اعضای تحریریه روزنامه که با دوامی آشنا بودند، در ساعات فراغت شروع به نوشتن مطلب به صورت حق التحریری برای او (مجله اطلاعات هفتگی) کردند. در آن زمان برای نوشتن یک صفحه مجله، 50 تا 80 تومان (به ارزش 7 تا 11 و نیم دلار آمریکا) حق التحریر می دادند.
     سال 1337 (1958میلادی) بود و من که از نیمسال 1336 از اقتصادنویسی به حادثه نگاری روی آورده بودم [که منابع اخبار آن، مردم هستند، نه دولت] به اندیشه نوشتن مطلب برای اطلاعات هفتگی افتادم. نزد دوامی رفتم، پیشنهاد همکاری را پذیرفت و گفت که اتفاقا موضع انتخاب «دختر آمریکا» برای شرکت در مسابقه جهانی مطرح است. برو و مطلبی در زمینه تاریخچه این مسابقه تهیه کن.
    در آن زمان که اینترنت در کار نبود، تهیه سابقه و تاریخچه ـ مخصوصا تاریخچه مطلبی که درج آن در ایران مورد توجه نبود و بسیاری از مردم حتی با چنین عنوانی آشنا نبودند دشوار بود. چند روز در ساعات فراغت از این کتابخانه به آن کتابخانه و از این استاد دانشگاه و هنرشناس به آن استاد و افرادِ آشنا با خبرهایی از این دست رفتم و مطالبی نه چندان کامل به دست آوردم، آنها را به صورت فیچر تنظیم کردم و به دوامی دادم تا بخواند و نظر دهد.
    دوامی روز بعد مرا خواست و چند سئوالی را که از خواندن مطلب برایش به وجود آمده بود با من در میان گذاشت و خواست که آن را تکمیل کنم و نیز وضعیت یکی از دختران برگزیده در این مسابقات را هم بر آن بیافزایم.
    تا اینجا، به این نتیجه رسیده بودم که انتخاب دختر شایسته ـ شایسته بودن نه تنها در زیبایی ظاهر بلکه در مَنش و رفتار، ریشه در یونان باستان دارد که در آن زمان [قرن ها پیش از مسیح و دوران بُت پرستی و ستاره پرستی] در آنجا خدای مؤنث (زن ـ Female) ـ
    Goddess هم داشتند. در روم قدیم «روزِ گُل» داشتند که 27 و 30 اپریل برگزار می شد و دختران جوان با دسته گل و یا حلقه گل در مراسم و اصطلاحا Pageant خودنمایی می کردند که این روز، قرن ها بعد به اول ماه می انتقال یافت که به انگلیسیMay Queen
    و جشن بهار ـ جشن گُل می گفتند که با رقص و آواز بویژه رقص و نمایش دختران همراه بود. [یکم ماه می قرنها بعد «روز کارگر» شد.].
     در قرون معاصر، در انگلستان از سال 1839 (و به ابتکار یک امیرزاده به نام مونتگمری) و در بلژیک از دهه 1880 انتخاب دختر شایسته آغاز شده بود و نخستین دختر شایسته انگلستان «جورجیانا» نام داشت. در آمریکا فردی به نام Barnum که یک شومَن بود در 1854 چنین مسابقه ای را برگزار کرد که با اعتراض رو به رو شد و هرچه که گفت و استدلال کرد که چنین دختری [از خوبی، نه تنها زیبایی] سمبل جامعه خواهد بود کسی قبول نکرد و کار خودرا متوَقّف ساخت که از سال 1921 از سر گرفته شده است و در این سال، یک دختر 16 ساله به نام مارگارت برنده شده بود. مسابقه در اتلانتیک سیتی [شهری در ساحل اقیانوس اطلس ـ استیتِ نیوجرزی] برگزار شده بود.
     این مسابقه که به تدریج بین المللی شده است و دختران برگزیده کشورهایی که چنین برنامه ای دارند در آن شرکت می کنند تا اصطلاحا دختر شایسته جهان [از میان شرکت کنندگان] تعیین شود، در آمریکا و از سال 1921 به بعد تنها یک بار و آن هم در دوران رکود اقتصادی بزرگ (سال هایی در دهه 1930 و از 1929 به بعد) متوقف شده بود.
     در نخستین مسابقه جهانی دختر شایسته؛ آمریکا، انگلستان، روسیه، ترکیه و دو ـ سه کشور دیگر شرکت کرده بودند. نام های متعدد بر این مسابقه گذارده شده است؛ میس یونیورس، میس ورلد، بیوتی پیجنت و ....
     [در آن زمان ـ سال1337 = 1958] زیبایی ظاهری، ژست و لباس ـ تنها شرایط انتخاب شدن نبود، شخصیت دختر، مهارت، رفتار، خصلت و مَنش، بودن در محدوده سِنّی اعلام شده، تجرّد (ازدواج نکرده)، آماتور بودن نه حرفه ای در آن کار و ویرچواَس (پرهیزگاری) هم مورد توجه بود و داوطلب باید به پرسش های متعدد نیز کتبا پاسخ می داد. [در سال های اخیر گزارش هایی درباره آلوده شدن برخی دختران منتخب در کشورهای آمریکای لاتین در ترافیک مواد مخدر و ... انتشار یافته است].
    دوامی قبلا خواسته بود که وضعیت یکی از دختران شایسته را هم به انتخاب خودم بر مطلب اضافه کنم که من Venus Ramey را انتخاب کرده بودم زیراکه عکس و شرح احوال اورا در مجله ای در کتابخانهِ ساختمان آموزش زبان انگلیسی ِ انجمن ایران و آمریکا دیده بودم و دسترسی به آن مجله و ترجمه مطلب برایم آسان بود.
     با مراجعه مجدد به کتابخانه و خواندن مطلب، متوجه شدم که «وینس رامی*» فردی است جدا از همه دختران شایسته و شرح احوال او می تواند سرمشق باشد. وی پس از برگزیده شدن و انتشار عکس های او در سراسر جهان، نه مُدِل برای آگهی های تجاری شده بود و نه بازیگر فیلم و نمایش، بلکه به پیشه خانوادگی خود ـ کشاورزی ـ بازگشته، بیل به دست گرفته و توتون کار شده است.
    دو ـ سه هفته از تکمیل مطلب و دادن آن به دوامی گذشت ولی از چاپ شدنش خبری نشد. به دیدن او که در بال دیگر ساختمان مؤسسه مطبوعاتی اطلاعات، دفتر داشت رفتم، گفت که مدیریت مؤسسه و مشاوران او با انتشار این نوع مطالب که به اظهار آنان برای جامعه ایران زود است و ممکن است پاره ای از دختران ایران را به اندیشه ملکه زیبایی شدن فروبرَد مخالفت کردند ولی من حق التحریر شما که زحمت تهیه و نوشتن آن را کشیده ای در لیست قرار می دهم و به حسابداری می فرستم.
    چند روز بعد، وقتی به حسابداری مراجعه کردم گفتند که در لیستِ پرداخت، باید تیتر مطلبِ درج شده و تاریخ انتشار آن مشخّص باشد تا بتوانیم بپردازیم که از خِیر آن گذشتم. [مجید دوامی که چند سال پس از انقلاب در اروپا فوت شده است پس رفتن از مؤسسه مطبوعاتی اطلاعات به مجله روشنفکر و سپس مجله «زن روز» در مؤسسه کیهان، موضوع دختر شایسته را دنبال کرد و ....].
    - - - - -
    * وینس رامی (Venus Ramey) دختر برگزیده سال 1944 آمریکا و متولّد 26 سپتامبر 1924 در 20 سالگی این عنوان را به دست آورده بود. شرح احوال او از این جهت برایم شگفت انگیز بود که دختران برگزیده، پس از بر سر گذاشتن تاج و یافتن شهرت، مُدِل و یا بازیگر فیلم و نمایش شده بودند، ولی وینس (وِنوس) که در مزرعه ای در کنتاکی بزرگ شده بود به کشت توتون در مزرعه ادامه داده بود ـ به صورت کشاورز، نه مالک مزرعه.
     وی به خبرنگار مجله گفته بود: "به هالیوود رفتم تا در لباس یک دیدارکننده وضعیت را ببینم، ولی آنچه را که دیدم، مطابق میل من نبود و بازگشتم. مُدل شدن و آلت دست آژانس های آگهی تجاری بودن را هم دوست ندارم زیراکه باید به خواست آنها لباس بپوشم، ژست و قیافه بگیرم و در این حالت و یا نیمه لخت از من عکس و فیلم بگیرند، بدهند نشریات، تلویزیون و سینما چاپ و پخش کنند، مردم ببینند و ... و معتاد به شهرت داشتن بشوم که این هم یک اعتیاد است و عواقب دارد. بنابراین، همین توتون کاری در مزرعه، در خانه خودم بودن و ساده زندگی کردن بهتر است.".
    
    و امّا درباره وینس، دختر شایسته سال 1944 آمریکا و یک توتونکار مادام العُمر:
    وینس 92 سال عُمر کرد و 17 ژوئن 2017 درگذشت. او که دو پسر دارد، تا به آخر به کار زراعت و توتونکاری در مزرعه اش ادامه داد. او پس از انتخاب شدن به عنوان «دختر آمریکا» در سال 1944 و در جریان جنگ جهانی دوم، با شهرتی که به دست آورده بود دست به تشویق جوانان آمریکایی برای پیوستن به ارتش و رفتن به جبهه ها زد که برای سپاسگزاری و قدردانی از این اقدام او، همان سال نام وی بر بدنه یک بمب افکن «بی ـ 17» ترسیم شد که این هواپیما 150 ماموریت جنگی انجام داد و سالم ماند.
    دو بار دیگر نیز نام وینس که از فعَالان حفظ آثار تاریخی و یادگارهای گذشتگان است در رسانه ها قرار گرفت؛ یک بار هنگام نامزدشدن برای عضویت در مجلس محلی که رأی نیاورد و بار دیگر در سال 2007 که 82 ساله بود و در انبار توتون در مزرعه اش گلوله به تایر چرخ وانت یک دزد زده، آن پنچر کرده و دزد را متوقف و به پلیس تحویل داده بود. وی به دزد گلوله نزد تا خونش را بریزد، بلکه «تپانچه به دست» پس از متوقف کردن او، از راننده یک اتومبیل عبوری خواست که تلفنی جریان را به پلیس اطلاع دهد تا بیایند و اورا ببرند و به دادگاه بسپارند که چرا درصدد دستبرد به مال دیگران برآمده بود و با این فکر و عمل، دستورهای دین، اصول حق و مواد قانون را نقض کرده است.
    
Venus Rameyدر سه مرحله عُمر و اصطلاحا هر چیز پایانی دارد
Venus Rameyدر سه مرحله عُمر و اصطلاحا هر چیز پایانی دارد
بازگشت به فهرست مطالب...   
 

 

   
 

Vestidos de Casamento
 

 
 
© Copyright 2004   Rooznamak.com   All Rights Reserved