روزنامک: گزارش تحلیلی کیهان، روزنامه وابسته به دفتر رهبری جمهوری اسلامی درباره مسئله 8000 میلیارد تومانی صندوق ذخیره فرهنگیان ایران
17 آبان 1395 - 7 نوامبر 2016

گزارش تحلیلی کیهان، روزنامه وابسته به دفتر رهبری جمهوری اسلامی درباره مسئله 8000 میلیارد تومانی صندوق ذخیره فرهنگیان ایران

کیهان ـ کُد خبر: 88642 ـ انتشار: سوم آبان 1395: «صندوق ذخیره فرهنگیان» نامی است که این روزها بیش از گذشته بر سر زبان‌ها افتاده و هرکس در فضای حقیقی و مجازی درباره آن چیزی می‌گوید. تا چند ماه قبل هیچکس جز معلمان و فرهنگیان زحمتکش، از کارکرد چنین صندوقی خبری نداشت و احتمالا نمی‌دانست چنین مجموعه‌ای هم وجود دارد!. اما حالا حرف اول مردم‌، صندوق ذخیره فرهنگیان است.
    
    اصل ماجرا:
    مدتی قبل خبری دهان به دهان گشت که در صندوق ذخیره فرهنگیان، اختلاسی عظیم صورت گرفته است!. طبق معمول، ابتدای کار به تکذیب گذشت ولی با افشای جزئیات بیشتر، مدیرعامل صندوق ذخیره نیز این فساد را قبول کرد و مدعی شد مبلغ آن را 3 هزار و 500 میلیارد تومان ـ ناقابل ـ است!.
    انکار ِ بخش بزرگی از مبلغ به یغا رفته، باعث شد اسناد بیشتری منتشر شود و معلوم شد که رقم پول کم شده از صندوق؛ 8 هزار میلیارد تومان است که به جیب افراد و احتمالا جریان خاصی رفته است.
    اندکی بعد خبر آمد که زوجه مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان و فرزند وی بازداشت شده‌اند. این خبر با تایید و تکذیب‌های متعدد همراه شد که حسین مقصودی نماینده مردم سبزوار در این‌باره گفت: "از قرار معلوم مدیرعامل این صندوق به همراه همسر و پسرش که از مدیران مالی صندوق ذخیره فرهنگیان بودند(!) اسنادی جعلی تهیه و مبالغ زیادی از صندوق ذخیره برداشت و به حساب‌های شخصی خود واریز کردند. حراست و بازرسی وزارت آموزش و پرورش با پیگیری موضوع، وی و همدستانش را دستگیر کرده و تحویل مقامات قضایی داده‌اند.".
    بانک سرمایه بانکی است که عمده سهام آن متعلق به آموزش و پرورش است و این تعلّق، به دلیل سهامداری صندوق ذخیره فرهنگیان در بانک سرمایه است. حدود نهصد هزار فرهنگی از سراسر کشور، سهامدار و سپرده‌گذار صندوق ذخیره فرهنگیان هستند و این صندوق با سرمایه‌گذاری و تاسیس بانک سرمایه، کوشیده بود سپرده فرهنگیان را سودآور کند.
    چند روز قبل احمدی‌لاشکی نماینده نوشهر و چالوس در مجلس در خصوص اوضاع صندوق ذخیره فرهنگیان و بانک سرمایه حقایق دیگری را افشا کرده و گفته بود: "چند هزار میلیارد تومان از پول 917 هزار معلم عضو در این صندوق گم شده است، این صندوق وضعیت بیماری دارد، طی دو سال گذشته 6 مدیرعامل در بانک سرمایه تغییر کردند. البته شاید این تغییر مدیران عامل بانک سرمایه برای سرپوش گذاشتن بر اقدامات این بانک بوده است، بانک سرمایه در سال 1394 حدود هزار و 500 میلیارد تومان خسارت و زیان دیده است و .... یک نفر سه هزار و 900 میلیارد تومان به بانک سرمایه بدهکار است و 90 درصد تسهیلات تنها به 30 نفر ارائه شده است.".
    با افشا جوانب مختلف این فساد، دولتمردان انکار را بی‌فایده دیدند و تصمیم به حذف مهره‌ها گرفتند!. بر این اساس هیئت امنای صندوق ذخیره فرهنگیان تلاش کرد با ایجاد تغییرات در اعضای هیئت مدیره و مدیرعامل صندوق، از بازتاب مسئله بکاهد اما مشکلی در میان بود!. وزیر آموزش و پرورش بر عدم تغییر اعضای هیئت مدیره صندوق و حمایت از آنها اصرار داشت!.
    با دستگیری 5 نفر از اعضاء ردیف اول صندوق از سوی دادستانی تهران، ابتدا طرح تحقیق و تفحص از صندوق و سپس استیضاح علی اصغر فانی [وزیر وقت آموزش و پرورش] در مجلس رای آورد. دو رخداد مهمی که گفته شده بود می‌تواند پرده از بسیاری چیزها بردارد. البته تحقیق و تفحص زمانبر است و معمولا نوش داروی بعد از مرگ سهراب!، اما استیضاح آنی بود و می‌توانست به افشای بسیاری از حقایق بیانجامد!.
    فشارها به فانی برای استعفا شروع شد!. فانی که می‌دانست هیچ عقبه سیاسی ندارد و با استعفاء، زمینه برای هر اقدامی علیه خودش را آماده می‌کند، مقاومت کرد و استعفا نداد!، در جلسه هیئت دولت [شورای وزیران] حضور یافت و در نامه‌ای که به رئیس‌جمهور نوشت آمادگی خودرا به ادامه همکاری اعلام داشت. این وضعیت نشان می دهد که فانی استعفا نداده بلکه مجبور به استعفا شده و آمادگی داشته که در مجلس از خود دفاع کند و شاید هم حرف‌هایی بزند. زیراکه موضوع صندوق ذخیره فرهنگیان یکی از بندهای طرح استیضاح وزیر آموزش و پرورش بود. بالاخره رئیس جمهور اعلام داشت که استعفای فانی را پذیرفته است.
     دراین میان، آنچه خیلی عجیب به نظر می‌رسد، سکوت برخی در قبال بزرگترین مسئله بانکی تاریخ ایران است. مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان که بازداشت شده است در دوره اصلاحات و در زمان وزارت مرتضی حاجی، معاون وزارت آموزش و پرورش در بخش «توسعه مدیریت و پشتیبانی» بود.
    حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین‌شهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مسئله مالی مورد بحث در صندوق ذخیره فرهنگیان گفته است: "رئیس‌جمهور باید کسانی را بکار بگمارد تا گزارش‌های دقیقی از وضعیت به وی ارائه کنند که در غیر این صورت، مسئولیت ـ هم به گردن وزارتخانه مربوط و هم به گردن شخص رئیس‌جمهور است. وی با اشاره به برکناری وزیر آموزش و پرورش از سمت خود گفته است که به نظر می رسد دولت با کنار گذاشتن علی‌اصغر فانی از وزارت آموزش و پرورش سعی کرده تا در جلسه استیضاح، مسائل مربوط به فساد صندوق ذخیره فرهنگیان مطرح نشود. ما [مجلس] وظیفه خود می‌دانیم که موضوع فساد در صندوق ذخیره فرهنگیان را پیگیری کنیم‌.
بازگشت به فهرست مطالب...   
 

 

   
 

Vestidos de Casamento
 

 
 
© Copyright 2004   Rooznamak.com   All Rights Reserved