روزنامک: 2هزار و پانصد و پنجاه و پنجمین زادروز ایران، اعلامیه حقوق بشر و فرضیه ایجاد یک جامعه جهانی با هدف تأمین سعادت بشر و حذف جنگ و درگیری و دشمنی ها
1 آبان 1395 - 22 اكتبر 2016

2هزار و پانصد و پنجاه و پنجمین زادروز ایران، اعلامیه حقوق بشر و فرضیه ایجاد یک جامعه جهانی با هدف تأمین سعادت بشر و حذف جنگ و درگیری و دشمنی ها

12 اکتبر (امسال مصادف با 21 مهرماه)) روزی است که Cyrus the Great ـ کوروش بزرگ 539 سال پیش از میلاد تشکیل دولت سراسری (کشور ایران) را اعلام کرد. وی در همین روز طرح ایجاد جامعه جهانی ملل مشترک المنافع ایران و اعلامیه حقوق انسان را نیز منتشر ساخت که بر استوانه او که باقیمانده از آن زمان است مندرج است. به این ترتیب، در این روز از سال 1395 هجری خورشیدی و 2016 میلادی، ایران دو هزار و 555 ساله شده و زادروز میهن ایرانیان است.
     کوروش بزرگ (سيروس = سايرس) در آن سال و پس از تصرف شهر بابل که طبق محاسبات تقویمی 12 و يا 13 اکتبر صورت گرفت تاسيس ايران واحد؛ مسکن سه طایفه ایرانی پارس، ماد و پارت (پَلهو ـ پَهلو) که پارس ها در جنوب و شرق تا کوههای بدخشان و رود سِند، مادها (آذری ها، کُردها و لُرها) در غربِ محور ری ـ خلیج فارس و پارت ها = خراسانیان و تپورها (مازندرانی ها) و تاجیکان در شمال شرقی و نیز فرضیه خود ـ ایجاد یک جامعه جهانی مرکب از ملل مشترک المنافع ِدارای یک دولت انتخابی واحد را اعلام داشت تا جنگ، فقر و تفاوت ها از میان برود. وی سرزمين هاي متصرفي [خارج از مسکن سه طایفه] را ملل مشترک المنافع ایران اعلام داشت که می توانند دین، زبان و رسوم خودرا که این رسوم ناقض اخلاقیات و رفتار نیک نباشند حفظ کنند و قول داد که مقامات این ملل نیز محلی باشند (نه اعزامی از پایتحت جامعه). به این ترتیب کوروش از امپراتوری ایران به نام یک جامعه مشترک المنافع یاد کرده و خواهان «جهانِ تک دولتی» مرکب از ملل دارای استقلال در امور داخلی شده بود که اندیشمندان در دو ـ سه قرن اخیر آن را راه حل مسائل جاری بشریت دانسته اند که همچنان دچار جنگ و مشکلات اجتماعی ـ اقتصادی و نقض حقوق طبیعی خود و آزادی هاست.
     شهر بابل (بابيلون = بابيلو) پایتخت یک دولت به همین نام ـ و به باور مورخان؛ دارای یک دولت ظالم نسبت به بیشتر اتباع و ساکنان متصرفات بود که قلمرو آن تا ساحل شرقی مدیترانه امتداد داشت. شهر بابل که در 90 كيلومتري جنوب غربی بغداد امروز و در كنار فرات و مجاورت شهر حلّه واقع شده بود 12 و يا 13 اکتبر سال 539 پيش از ميلاد به دست ارتش ايرانيان افتاد و کوروش بزرگ وارد آن شهر شد، آرزوي خودرا كه ايجاد یک جامعه جهانی مشترک المنافع و تأمین حقوق برابر برای انسان بود اعلام داشت و تلاشهاي 20 ساله اش را براي ایجاد کشور ایران به عنوان پایه جامعه جهانی مشترک المنافع برشمرد.
    در همين شهر بود كه كوروش حقوق انسان را اعلام كرد كه لوح استوانه ای شکل حاوي متن آن، از آن زمان تاكنون باقي مانده و نخستین اعلامیه حقوق بشر بشمار می آید. وی بر همین اساس، يهوديان زنداني دولت بابل را آزاد و روانه زادگاه شان ساخت و به هزینه ایران شهرهای آنان ازجمله اورشلیم (اورشلایم ـ جروسالم) را بازسازی کرد. در کتب دینی از کوروش به نیکی یاد شده است.
    
استوانه کوروش (اعلامیه کوروش که در آن حقوق بشر مشخّص شده است)
استوانه کوروش (اعلامیه کوروش که در آن حقوق بشر مشخّص شده است)
بازگشت به فهرست مطالب...   
 

 

   
 

Vestidos de Casamento
 

 
 
© Copyright 2004   Rooznamak.com   All Rights Reserved