روزنامک: انتصابات تازه در روزنامه ایران: فاضلی که شاهد فروپاشی شوروی و کشتارهای نژادی در بوسنی بود، مدیر ـ داود محمدی؛ سردبیر و آرمان دبیر میز اخبار حوادث ـ اشاره ای به ابتکارهای فاضلی در روزنامه همشهری در دهه 1370
19 تير 1395 - 9 ژوئيه 2016

انتصابات تازه در روزنامه ایران: فاضلی که شاهد فروپاشی شوروی و کشتارهای نژادی در بوسنی بود، مدیر ـ داود محمدی؛ سردبیر و آرمان دبیر میز اخبار حوادث ـ اشاره ای به ابتکارهای فاضلی در روزنامه همشهری در دهه 1370

شنبه 8 خرداد (28 ماه می 2016) برای اطلاع از وضعیّت چاپ مجله ام ـ روزنامک ـ به مؤسسه مطبوعاتی ایران رفته بودم که در چاپخانه آن طبع می شود. در اینجا از انتصابات تازه در روزنامه ایران آگاه شدم: محمد فاضلی مدیر روزنامه شده بود و داود محمدی سردبیر آن.
    محمد فاضلی 59 ساله 35 سال است که روزنامه نگاری می کند. وی همزمان با کار خبر در ایرنا، از آغاز انتشار روزنامه همشهری، دبیر صفحه آخر این روزنامه بود و من مطالب خود شامل «گشتی در دنیای خبرها»، پرسش و پاسخ پزشکی، نگاهی به رسانه ها و «تاریخ در امروز» را برای او می فرستادم، اِدیت، تیترنویسی، عکس گذاری و درج می کرد.
     ابتکار جالب و پُرمخاطب او «درمانگاه اتومبیل» بود که در صفحه آخر همشهری به صورت سئوال و جواب درج می شد و برای اتومبیلدارها بسیار مفید بود زیراکه بر عیب و نقص اتومبیل خود واقف می شدند. قبلا چنین ستونی در مطبوعات ایران وجود نداشت. ابتکار دیگر او ایجاد ستون پرسش و پاسخ قضایی ـ حقوقی بود که پرسش هارا برای یک حقوقدان می فرستاد و پرسش و پاسخ را درج می کرد. وی سال ها دبیری صفحه آخر روزنامه همشهری را برعهده داشت تا اینکه رئیس دفتر نمایندگی ایرنا در هند شد و به این کشور رفت.
    شهرت فاضلی در روزنامه نگاری به یکی ـ دو سال پیش از انتشار همشهری باز می گردد و زمانی که از سوی ایرنا به مسکو فرستاده شده بود تا تحولات آن جماهیریه را از دست اول گزارش کند. در آن سال های حساس، وی شاهد عینی فروپاشی شوروی 74 ساله بود. گزارش های او از کودتای نظامی 19 ـ 21 آگوست 1991 ضد اصلاحات گورباچف در مسکو خواندنی، تأمل برانگیز و ماندنی در تاریخ بوده است. فاضلی از جدّی نبودن کودتا خبر داده بود زیرا که تنها کودتایی در طول تاریخ بود که در ساعات روز! آغاز شده بود و در نتیجه با مقاومت غیر نظامیان و هواداران اصلاحات و عوامل غرب رو به رو شده بود و شکست خورده بود. قبلا اتحادیه پیمان ورشو منحل شده بود و در همان ماه (آگوست 1991) بیشتر جمهوری های 15 گانه اعلام استقلال کرده بودند و سرانجام، روسیه هم در 26 دسامبر 1991 (با رفتن یلتسین به کرملین و اجبار گورباچف به موافقت با انحلال شوروی و استعفاء). فاضلی همان زمان همه این تحولات را گزارش می کرد به علاوه، نظرات خود و پیش بینی هایش. او خروج تدریجی برخی از اعضای جامعه مشترک المنافع را که این جامعه برجای اتحاد شوروی نشسته بود و پیوستن احتمالی به غرب و مداخله سایر قدرت ها را پیش بینی کرده بود. گزارش های او از مسکو در ایرنا، توسط خبرگزاری های جهانی دیگر نقل می شد. همین شهرت سبب شد که به محض آغاز درگیری های نژادی ـ مذهبی در بوسنی ـ هرزگوین، در پی فروپاشی کنفدراسیون یوگوسلاوی در اوایل سال 1992 (زمستان 1370)، وی را به آنجا ـ میدان جنگ و کشتار و تخریب بفرستند.
    فاضلی در یک دیدار از برزیل، گزارشی مفصل، تأمل برانگیز و دگرگون کننده از آلودگی هوای شهر پُرجمعیت «ریو دو ژانیرو» فرستاد که همچنان مورد توجه است. دختر فاضلی نیز بمانند پدر، یک روزنامه نگار است و اخبار بین الملل رسانه ها را از زبان انگلیسی ترجمه می کند.
    
داود محمدی سردبیر تازه
داود محمدی سردبیر تازه
داود محمدی روزنامه نگار حرفه ای 49 ساله که سردبیر روزنامه ایران شده است قبلا سردبیر روزنامه شرق بود و مبتکر ستون ها و صفحات تازه و متعدد. وی در سال 1372 با گام نهادن به روزنامه اطلاعات، وارد دنیای روزنامه نگاری شده است.
     محمدی قلم زدن در روزنامه هاي سلام، صبح امروز، بنيان و هفته نامه هم میهن و ... را در کارنامه خود دارد و وفادار به ژورنالیسم. سردبیری یک روزنامه بزرگ در دوران آنلاین ها نیاز به تجربه بسیار و ابتکار دارد و آگاهی کامل از سلیقه و نظر سریع التغییر مخاطبان و تولید مطالب خواست آنان در کنار اخبار معمولی و روزمره.
    انتصاب دیگر، بازگشت داریوش آرمان به دبیری گروه حوادث شهری روزنامه ایران است که محمد بلوری از سال 1373 در آنجا قلم می زند. بلوری از سال 1336 (59 سال پیش) حادثه نویسی می کند و تا دو سال پس از انقلاب، در طول دو دهه، دبیر صفحه حوادث روزنامه کیهان بود. بلوری همچنان رئیس سندیکای غیر فعّال روزنامه نگاران ایران است ـ همان سندیکای پُرقدرتی که در سال انقلاب 61 روز اعلام اعتصاب کرد و روزنامه ها منتشر نشدند و فعالیت خبرگزاری کشور و اخبار رادیو تلویزیون محدود شد. در کنار بلوری بودم که آرمان از من خواست خاطره ای ژورنالیستی بگویم تا درسی برای خبرنگاران جوان باشد که پذیرفتم و در این میان، عکسی سه نفری گرفتیم که در روزنامه ایران چاپ شد و کپی آن در زیر آمده است. خاطرات ژورنالیستی روزنامه نگاران، بهترین روش آموزش برای خبرنگاران جوان تشخیص داده شده است.
بلوری، کیهانی زاده و داریوش آرمان ـ عکسی که در شماره 13 خرداد 1395 روزنامه ایران چاپ شده بود
بلوری، کیهانی زاده و داریوش آرمان ـ عکسی که در شماره 13 خرداد 1395 روزنامه ایران چاپ شده بود
بازگشت به فهرست مطالب...   
 

 

   
 

Vestidos de Casamento
 

 
 
© Copyright 2004   Rooznamak.com   All Rights Reserved