روزنامک: مارگارت تاچر: با قطع و یا کاهش دادن درآمد نفت ایران آسانتر می شود به هدف رسید
29 شهريور 1392 - 20 سپتامبر 2013

مارگارت تاچر: با قطع و یا کاهش دادن درآمد نفت ایران آسانتر می شود به هدف رسید

بيستم سپتامبر 1980 و در آستانه حمله نظامي عراق به ايران [که قطعی و قریب الوقوع به نظر می رسید]، نتايج اين جنگ در ديدار مارگارت تاچر نخست وزير وقت انگلستان با اعضای كابينه اش مطرح و بررسي شد.
     تاچر در این باره به وزير امور خارجه كابينه اش گفته بود که «اقتصاد» بیش از «جنگ» به نظام اسلامی ایران آسیب می زند، انقلاب روند اقتصادی و اقتصاد اجتماعی ایران را تغییر داده است. صاحبان صنایع، بانکداران و اقتصاددانان ایران را ترک گفته و برای ایران مانده است «درآمد نفت» و جوّ انقلاب (بی اعتنایی نسبي به قوانین و موازین). کارها به دست افراد کم تجربه و انقلابي افتاده و بعضا سودجو که از روال عادی ـ قانونی خارج، و پیچیده تر می شوند و ....
     تاچر در صفحه 91 كتاب خاطرات خود به اين ملاقات اشاره کرده و نوشته است که به وزير امور خارجه گفتم كه در اين نظر كه ايران ـ با تعرض نظامی عراق ـ در مدتي كوتاه از پاي درخواهد آمد شريك نيستم. ارزيابي و محاسبات صدام حسين از فروپاشيدگي ارتش ايران (با فرار، اعدام و برکناري چند افسر ارشد) درست نيست، زيرا كه افراد و سلاحهاي اين ارتش باقي هستند، برتری ارتش عراق بر توان دفاعی ایران ثابت نشده و ....
    تاچر درجریان جنگ عراق با ایران در چند مورد گفته بود که اگر این جنگ آغاز نشده بود روحانیون حاکم بر ایران با مخالفت های پی در پی، و رویدادهای مشابه ماجرای پایگاه شاهرخی (نوژه) و تجزیه طلبی های گُنبَد، کُردستان و خوزستان رو به رو می شدند و ... و بنابراین تعرض نظامی عراق به ایران، به بقاء نظام اسلامی ِ شیعه در ایران ـ تنها حکومت روحانیون در یک کشور در تاریخ معاصر جهان ـ کمک کرد. تاچر گفته بود که با قطع و یا کاهش درآمد نفت، می شد آسانتر به هدف دست یافت و دست کم روحانیون حاکم را به تغییر روش مجبور ساخت.
    بانو تاچر هشتم اپریل 2013 پس از 87 سال و شش ماه عُمر درگذشت. وی که دو ماه و نیم پس از شکست سلطنت در ایران، در انگلستان رئیس دولت شده بود 11 سال حکومت کرد. بانو تاچر یک محافظه کار بود. می دانیم که از دهه دوم قرن نوزدهم، دولت لندن در همه تحولات ایران مداخله داشته بویژه در کوچک کردن و در عقب ماندگی نگهداشتن آن.
بازگشت به فهرست مطالب...   
 

 

   
 

Vestidos de Casamento
 

 
 
© Copyright 2004   Rooznamak.com   All Rights Reserved